REKLAMA

2126967569 views

REKLAMA

2126967566 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaRok 2020 w Kościele w cieniu pandemii i szukania nowych from duszpasterskich

Rok 2020 w Kościele w cieniu pandemii i szukania nowych from duszpasterskich

-

Zmiany limitów wiernych w świątyniach, nowe formy duszpasterstwa spowodowane pandemią, przełożenie beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wyjaśnienia ws. ukrywania grzechów pedofilii zdominowały rok 2020 w Kościele katolickim w Polsce.

Styczeń

REKLAMA

———-

6.01 – Uroczystość Objawienia Pańskiego – święto Trzech Króli.

10.01 – na stołecznym Torwarze widowisko “Betlejem w Polsce”.

11.01 – Nagrody Benemerenti Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego dla Dowództwa Garnizonu Warszawa, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Narodowego Centrum Cyberprzestrzeni oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

14.01 – Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich wyraziła solidarność z abp. Jędraszewskim. Podkreślono, że został on “niesprawiedliwie zaatakowany za wypowiedzi ostrzegające przed niebezpiecznymi dla człowieka i narodu ideologiami”.

14.01 – Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotr Cywiński został odznaczony papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice w dowód uznania całej jego działalności, którą zawsze podejmował z inspiracji chrześcijańskiej.

16-17.01 – Obchody XXIII Dnia Judaizmu w Gnieźnie.

17.01 – Zmarł biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. Miał 84 lata.

22.01 – Rzecznik KEP: emerytowany biskup Karagandy abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce.

23.01 – 20. rocznica podpisania dokumentu “Sakrament chrztu znakiem jedności”. Centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w stołecznym kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy.

26.01 – XX Dzień Islamu w Kościele katolickim.

31.01 – Komisja Wychowania Katolickiego zaapelowała o respektowanie przez organy prowadzące i dyrekcje placówek oświatowych regulacji prawnych o nauczaniu religii w szkole.

Luty

————-

2.02 – Dzień Życia Konsekrowanego.

5.02 – Przewodniczący KEP abp Gądecki zwrócił się w liście do episkopatów świata o wsparcie inicjatywy, by św. Jan Paweł II został doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

11.02 – Światowy Dzień Chorego.

18.02 – Posiedzenie Krajowej Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet. Przełożono terminu I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę na 2021 r., powołano nową radę ds. duszpasterstwa kobiet i współpracy kobiet z różnych diecezji.

20.02 – Abp Henryk Hoser odebrał nagrodę im. bpa Romana Andrzejewskiego.

20.02 – dzień żałoby w Kościele greckokatolickim w intencji ofiar na Ukrainie.

26.02 – Środa Popielcowa.

28.02 – Dzień Modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego.

Marzec

—————-

1-03 – Apel Komisji Maryjnej KEP o modlitwę w intencji oddalenia epidemii.

2.03 – Spotkanie nuncjusza apostolskiego z grupą wiernych z Gdańska.

3.03 – Bp Stefan Regmunt został odznaczony “Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.

6.03 – Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań w Warszawie.

8.03 – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

10.03 – W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, abp Gądecki zaapelował o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych mszy św. w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych”.

16.03 – Biskupi grekokatoliccy udzieli dyspensy od uczestnictwa w liturgii.

17.03 – Przełożono pielgrzymkę do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II z 17 maja na późniejszy termin oraz II Narodową Pielgrzymkę do Dachau z 29 kwietnia na inną datę.

20.03 – Penitencjaria Apostolska opublikowała notę ws. rozgrzeszenia ogólnego tylko w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci.

20.03 – Stolica Apostolska udziela odpustu specjalnego wiernym dotkniętym pandemią koronawirusa.

21.03 – Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało biskupom diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących wziąć udział w zgromadzeniach religijnych.

21.03 – Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz i kaznodzieja. Był doktorem teologii pastoralnej, prałatem, kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, autorem książek i audiobooków o tematyce religijnej. Miał 60 lat.

25.03 – W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przewodniczący KEP zawierzył Polskę Sercu Jezusa i Matce Bożej.

25.03 – Dzień Świętości Życia połączony z adopcją dziecka poczętego. O godz. 12.00 we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi i kapłani odmówili “Anioł Pański”, “Ojcze nasz” i trzy razy “Zdrowaś Maryjo” w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych.

26.03 – Rada ds. Społecznych KEP wydała komunikat, w którym zaapelowała o odpowiedzialność i o solidarność. W związku z trwającym w Polsce stanem epidemicznym, wyraziła także uznanie dla wszystkich, którzy nie mogą w tym czasie pozostać w domu, ponieważ pełnią służbę publiczną.

Kwiecień

——————

1.04 – Komisja Nauki Wiary KEP wydała komunikat, w którym stwierdzono, że szkodliwe jest generowanie lęku i dawanie naiwnych “recept” w czasie epidemii. Zwrócono uwagę na zgubne skutki propagowania fałszywej historiozofii, powoływania się na prywatne pseudoobjawienia i sny, wyrwane z kontekstu egzegezy biblijne, ignorowanie, marginalizowanie lub nawet otwarte kwestionowanie współczesnego nauczania Kościoła.

3.04 – W kaplicy arcybiskupów warszawskich delegat KEP ds. Polonii i Polaków za granicą bp. Wiesław Lechowicz poprowadził drogę krzyżową w intencji rodaków na emigracji.

3.04 – Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret zezwalający na możliwość odprawiania mszy św. na czas pandemii wraz ze specjalnym formularzem mszalnym.

3.04 – Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy w 40. rocznicę powstania Solidarności nie wyruszyła sprzed grobu ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, ale była transmitowana z sali pogrzebowej muzeum księdza Jerzego.

5.04 – 35. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w przestrzeni wirtualnej.

10.04 – Firma Google zniosła warunek posiadania 1000 subskrybentów dla parafii.

12-13.04 Wielkanoc w lockdownie.

15.04 – Przewodniczący KEP w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelował o proporcjonalne kryterium ustalania liczby wiernych w kościele. Postulował, aby od 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń, w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 m kw., nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu.

16.04 – Śp. ks. Stanisław Jurczuk – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, członek działającej przy prezydencie Narodowej Rady Rozwoju otrzymał odznaczenie prezydenta – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystościom pogrzebowym w parafii św. Jadwigi w Milanówku przewodniczył bp Rafał Markowski.

16.04 – Ks. Grzegorz Suchodolski mianowany przez papieża biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej.

17.04 – Ruszyła nowa strona poświęcona duchowości franciszkańskiej Minoritas.pl

20.04 – W związku z odczuwalną w Polsce suszą, ordynariusz warszawsko-praski wydał komunikat, w którym prosi wiernych o modlitwę o deszcz. Zwrócił uwagę, że obecne tygodnie to czas zasiewów i ważnych prac polowych, w związku z tym opady są niezwykle potrzebne rolnikom i leśnikom.

21.04 – Zmiana terminu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie z 2022 na 2023 rok.

26.04 – Centralne uroczystości ku czci św. Wojciecha.

26.04 – Niedziela Biblijna i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego przeżywane pod hasłem “Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia”.

28.04 – Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 r. zostaje bezterminowo zawieszona; nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

30.04 – Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła Katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego proszą premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obiektach o powierzchni do 100 m kw. była 1 osoba na 6 m kw., a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m kw.

30-04 – List otwarty Zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzego Samca do premiera ws. pracowników transgranicznych o niezwłoczne zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu się, które nie są absolutnie konieczne dla zachowania bezpieczeństwa i zdrowia obywateli.

Maj

————–

1.05 – wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika dniem pokuty i postu w intencji zachowania pracy.

2.05 – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – w tym roku 2 maja.

2.05 – obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

3.05 – W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja metropolita warszawski przewodniczył w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny.

3.05 – Na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej.

8.05 – Papież Franciszek mianował na drugą kadencję abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, na członka Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej.

8.05 – Msza św. w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

14.05 – Dzień modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii.

16.05 – Oświadczenie prymasa Polski ws. filmu “Zabawa w chowanego”, w którym stwierdza, że “nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży”. Zapowiedział, że zwróci się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej “o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”.

18.05 – Sto lat temu urodził się Karol Wojtyła.

18.05 – Na Angelicum w Rzymie powstanie Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II.

22.05 – Prezydent Andrzej Duda uhonorował 101-letnią Annę Koźmińską Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Nazwał Sprawiedliwych narodowymi bohaterami, którzy ocalali sens człowieczeństwa dla całej ludzkości.

22.05 – Plakaty Inicjatywy “Zranieni w Kościele” rozesłane do wszystkich polskich parafii.

26.05 – Zmarł o. Wacław Hryniewicz (OMI). Był jednym z najbardziej znanych polskich teologów. Przez wiele lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Współtworzył tam Instytut Ekumeniczny. Miał 84 lata.

28.05 – Nuncjusz Apostolski w Polsce wręczył krzyże misyjne 14 nowym misjonarzom.

29.05 – Jubileusz 100-lecia Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Czerwiec

———–

5-06.06 – VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę w formie duchowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele stowarzyszenia Żywy Różaniec, którzy poprowadzili dwudniowe czuwanie pod hasłem “Wszystko postawiłem na Maryję”.

5.06 – Uroczystości pogrzebowe śp. mjr Mariana Słowińskiego, żołnierza gen. Maczka.

11-06 – uroczystości Bożego Ciała. Procesje w różnych formach.

20.06 – Trzy nowe wezwania w litanii loretańskiej ogłoszone przez Stolicę Apostolską – “Mater misericordiae”, “Mater spei” i “Solacium Migrantium”.

20-06 – Światowy Dzień Uchodźcy.

22-25.06 – Nie odbyło się Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy.

25.06 – Papież Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.

27.06 – Ruszyła pierwsza na świecie aplikacja mobilna dla polskich chrześcijan niesłyszących i słabosłyszących Effatha24.

28.06 – Opublikowano regulamin dla organizatorów pielgrzymek.

29.06 – Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kaliskiej. Obowiązki wizytatora powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

29.06 – Przesunięto akt zawierzenia narodu polskiego i Kościoła w Polsce św. Józefowi.

29.06 – święcenia biskupie biskupa pomocniczego w Lublinie ks. dr. Adama Baba

30.06 – Zmarł w Warszawie jezuita o. Stanisław Opiela SJ – Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w latach 1985-1991 oraz pierwszy Przełożony Niezależnego Regionu Rosyjskiego w latach 1992-1998.

30.06-1.07 Szkoła Animatorów Misyjnych w tym roku tylko online.

Lipiec

——————

1-07 – Dyrektor Caritas Polska został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi.

4.07 – ruszyła inicjatywa #WakacyjneMsze.

7.07 – Komisja Nauki Wiary KEP wydała komunikat ws. aktu apostazji ks. Jarosława Cieleckiego i jego działalności. Podkreślono, że osoby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski.

8.07 – Prezydium Dzieła Szensztackiego wydało oświadczenie ws. oskarżeń ks. Józefa Kentenicha o nadużycia seksualne.

8.07 – Raport “Życie po ISIS” Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

9.07 – Oświadczenie diecezji bielsko-żywieckiej w sprawie bpa Rakoczego w sprawie zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne wglądem nieletnich.

11.07 – 77. rocznica Rzezi Wołyńskiej; Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

14.07 – Zmarł we Włoszech ks. Bronisław Piasecki – osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym. Miał 79 lat.

17.07 – Zmarł kard. Zenon Grocholewski – bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. W latach 1982–1999 był sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, a następnie w latach 1999–2015 prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

25.07 – ogólnopolskie obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy w Woli Mieleckiej w województwie podkarpackim.

30.07 – Zgromadzenie Misjonarzy wydało oświadczenie ws. profanacji figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zaapelowano o modlitwę w intencji nawrócenia sumień i serc.

31.07-1.08 – Plenerowy VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin w Warszawie.

Sierpień

—————-

1-08 – Obchody Powstania Warszawskiego.

1-08 – XX Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato.

1-08 – III Kongres Młodzieży Polonijnej, tym razem online.

2.08 – Obchody jubileuszu 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.

4.08 – Powstało “Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”. Przygotował je Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

5.08 – Caritas Polska uruchamia zbiórkę na pomoc ofiarom w Bejrucie

6.08 – Msza św. w intencji ojczyzny oraz nowo zaprzysiężonego prezydenta RP Andrzeja Dudy.

8.08 – Uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej “Zachowali się jak trzeba”. Miejsce ma upamiętniającego tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów, narażając własne życie. Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

9.08 – Abp Jędraszewski podniósł kościół św. Antoniego z Padwy w Zakopanem do rangi archidiecezjalnego sanktuarium.

13.08 – Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę.

13.08 – Mszą św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku rozpoczęły się centralne obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

15.08 – Msza św. za Ojczyznę i Wojsko Polskie w katedrze polowej.

15.08 uroczystości 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Ossowie z udziałem przewodniczącego KEP.

16.08 – W ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej bp Romuald Kamiński poświęcił w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego sanktuarium świętego Jana Pawła II.

16.08 – XII finał akcji Tornister Pełen Uśmiechów w Tryńczy na Podkarpaciu.

17.08 – Zakończenie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Mszy św. w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim pod przewodnictwem nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennachio.

21.08 – Otwarto muzeum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

24.08 – Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego wydała list, w którym zaznacza, że potrzeba zarówno szkolnych lekcji religii, jak i katechezy parafialnej.

24.09 – Msza pogrzebowa Henryka Wujca, byłego działacza opozycji demokratycznej.

27-28.09 – 386. Zebranie Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze – Abp Andrzej Dzięga i bp Damian Bryl nowymi członkami Rady Stałej KEP; Abp Jędraszewski nowym współprzewodniczącym ze strony kościelnej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu; Jezuita o. dr Leszek Gęsiak nowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski.

Konferencja Episkopatu Polski podczas zatwierdziła ujednolicenie brzmienia wybranych modlitw oraz polskie tłumaczenie tekstów liturgicznych na wspomnienie dowolne św. Jana XXIII. Decyzja biskupów dotyczy m.in. modlitwy Pozdrowienia Anielskiego, “O mój Jezu” oraz wezwanie “O Krwi i Wodo” z kultu Bożego Miłosierdzia; Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła też polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań litanii loretańskiej: “Matko miłosierdzia”, “Matko nadziei”, “Pociecho migrantów”; KEP wydał stanowisko dotyczącym LGBT+. Podkreślono w nim m.in, że szacunek dla osób LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów.

Wrzesień

—————–

12.09 – Ingres bp. Marka Mendyka do katedry świdnickiej.

13.09 – Zbiórka w Kościele na Ziemię Świętą.

13-19.09 – X Tydzień Wychowania pod hasłem “Budujmy więzi”.

14-19.09 – 39. Międzynarodowy Festiwal “Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

15.09 – Kard. Dziwisz wydał oświadczenie, w którym napisał, że podejmie kroki w celu spotkania z p. Januszem Szymikiem – ofiary molestowania przez księdza. Wspomniał również o potrzebie powołania niezależnej komisji.

17.09 – W związku z pożarem obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wydała apel skierowany do władz, służb państwowych, samorządów i organizacji pozarządowych o “umożliwienie solidarnej odpowiedzi na wołanie ludzi o pomoc, zwłaszcza sierot i małoletnich z obozu Moria”.

18-19.09 – IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w formie debat i warsztatów online.

20.09 – Dożynki Prezydenckie w kościele seminaryjnym w Warszawie.

20.09 – Ponad tysiąc osób wzięło udział w XV Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Warszawy pod hasłem “Wspólnie brońmy rodziny”. Do uczestników dołączył prezydent RP Andrzej Duda.

24.09 – Ruszyła czwarta edycja kampanii “Świeć przykładem – bądź widoczny”.

25-26.09 – XVIII Zbiórka Żywności Caritas “Tak. Pomagam!”.

26.09 – Po raz 19. wręczono w Warszawie nagrody Ubi Caritas za 2020 rok.

27.09 – Zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej o duszpasterstwie małżeństw.

28.09 – Akcja “Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata”.

29.09 – Do końca października Mastercard i Caritas Polska zainstalują pierwsze jedenaście datkomatów w dziesięciu różnych miejscach na terenie kraju.

Październik

—————-

2.10 – Kard Nycz wydał edykt o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego s. Wandy Boniszewskiej.

3.10 – W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec komunii świętej na rękę, Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat. Podkreślono w nim, że

“nie można zarzucać profanowania eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią komunię św. do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii”

5-6.10 Zebrania Plenarnego KEP w Łodzi.

9.10 – Caritas Polska świętowała 30 lat swojego działania. Dyr. ks. Marcin Iżycki został uhonorowany medalem “Gloria Caritas” ustanowionym przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które znacząco przyczyniły się do realizacji celów i zadań Caritas Ordynariatu Polowego WP.

10.10 – Główne obchody 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

10.10 – Rozdano nagrody Totus Tuus 2020. Wśród laureatów: Siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki, Kazimierz Gustaw Zemła, Grzegorz Górny, o. prof. Jacek Salij OP oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej w okresie pandemii.

11.10 – XX Dzień Papieski pod hasłem “Totus Tuus”.

15.10 – Kościół obchodził Dzień Dziecka Utraconego. Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski pracuje nad przygotowaniem pomocy duszpasterskich dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka.

16.10 – XXXV Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii.

16.10 – Biuro prasowe Episkopatu poinformowało, że 18 października nie odbędzie się niedzielnego liczenia wiernych.

17.10 – Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu abp Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską, jako administrator apostolski sede vacante.

18.10 – 94. Światowy Dzień Misyjny pod hasłem “Oto ja, poślij mnie”.

20.10 – Zmarł biskup pomocniczy senior archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdana Wojtuś.

22.10 – Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP wydał komunikat, w którym solidaryzuje się z oświadczeniem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha z 20 października ws. uboju rytualnego.

22.10 – Abp Gądecki w oświadczeniu dziękuje za decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

26.11 – Wspólny apel przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce o otoczenie opieką miejsc spoczynku i mogił, o których nikt nie pamięta.

28.10 – Papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej – założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi – stanowiący ostatni warunek do jej beatyfikacji.

28.10 – Spotkanie Rady Stałej KEP. W komunikacie po obradach biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii.

27.10 – W szpitalu w Łańcucie w wieku 62 lat zmarł biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie bp Jan Niemiec. Hierarcha pochodził z Kozłówka k. Strzyżowa w woj. lubuskim.

29.10 – Zmarł bp Józef Zawitkowski – biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej.

30.10 – W związku z trwającymi w całej Polsce demonstracjami po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, w magazynie “Więź” opublikowano “Apel zwykłych księży”. Podpisało się pod nim 97 duchownych, w tym m.in. ks. Adam Boniecki MIC, ks. Jan Czekalski, o. Tomasz Dostatni OP, ks. Grzegorz Michalczyk, ks. Andrzej Szostek MIC, o. Adam Szustak OP oraz o. Wacław Oszajca SJ.

31.10-2.11 – zgodnie z decyzją rządu cmentarze były zamknięte. Wstęp na ich teren był zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych.

31.10 Beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba – największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików – ks. Michaela McGivney’a w katedrze św. Józefa w Hartford w USA.

Listopad

——————-

1-8.11 – “Różaniec do granic nieba”.

4.11 – Nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że zakończył się etap diecezjalny dochodzenia w kwestii zaniedbań abpa Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne nieletnich.

4.11 – Prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie biskupowi pomocniczemu diecezji kamieniecko-podolskiej Janowi Niemcowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w niesieniu pomocy Polakom na Wschodzie, za działalność charytatywną i społeczną i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej.

4.11 – Ruszyła ósma edycja akcji AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, której celem jest duchowe i materialne wsparcie przyszłych kapłanów na terytoriach misyjnych.

6.11 – Stolica Apostolska z związku z zarzutami pedofilii pozbawiła kard. Henryka Gulbinowicza prawa używania insygniów biskupich. Hierarcha otrzymał również zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych.

6.11 – Dominikanie odpowiedzieli na “Apel zwykłych księży”. Zwrócili uwagę, że zabrakło w nim opowiedzenia się za życiem nienarodzonych oraz zamiast nauczania Kościoła na temat świętości życia jest deklaracja solidaryzująca się z postulatami protestujących. Podpisało się pod nim 25 polskich ojców dominikanów.

7.11 – Weszły w życie nowe obostrzenia związane z walką z pandemią. Zgodnie z nowymi restrykcjami na jedną osobę potrzeba 15 m kw. Wcześniej było 7 m kw.

8.11 – Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, w tym roku pod hasłem “Podaruj nadzieję”. Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej.

16.11 – Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat.

16-19.11 Doroczne rekolekcje KEP. W tym roku on-line. Poprowadził je ks. Dariusz Kowalczyk, jezuita, wykładowca i były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

16.11 – Ruszyła nowa akcja “Koperta życia Caritas”. Jej celem była pomoc medykom i zwiększenie poczucie bezpieczeństwa seniorów. Pozwoli ona załogom karetek na wgląd w przygotowane wcześniej, sprawdzone informacje, które mogą być potrzebne podczas udzielania pomocy choremu.

19.11 – W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis o pomoc poszkodowanym w konflikcie Armenii i Azerbejdżanu o sporne terytoria Górskiego Karabachu Caritas Polska przekazał na ten cel 10 tys. euro i uruchomił zbiórkę dla rodzin poszkodowanych w wyniku walk.

20.11 – Stowarzyszenia “Środowisko ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II” wydało oświadczenie, w którym wyrazili “głębokie zaniepokojenie i dezaprobatę wobec mediów i osób publicznych, które w ostatnim czasie próbują obarczyć Papieża Polaka odpowiedzialnością za tuszowanie zjawiska pedofilii w Kościele Powszechnym”.

20.11 – Z okazji 55. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zorganizowało panel dyskusyjny. Debacie towarzyszyła wystawa “Przebaczenie drogą do wolności”.

21.11 – Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś został członkiem Kongregacji ds. Biskupów.

21.11 – II Kongres Rodzin Polonijnych o duszpasterskim towarzyszeniu małżeństwom na emigracji. Odbył się on line.

22.11 – Zakończyło się spotkania delegatów odpowiedzialnych za Światowe Dni Młodzieży i Duszpasterstwo Młodzieży w episkopatach lub we wspólnotach międzynarodowych. Odbywało się on-line i przebiegało pod hasłem “Z Panamy do Lizbony – powołani do synodalności misyjnej”.

25.11 – Papież Franciszek ustanowił nową eparchię olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce i mianował jej biskupem dotychczasowego proboszcza w Wałczu i protoprezbitera (dziekana) koszalińskiego ks. Arkadiusza Trochanowskiego.

25.11 – Ukazał się IV tom “Pro memoria” z zapiskami kard. Wyszyńskiego z lat 1956-1957. Opisuje on m.in. kontakty państwa i Kościoła. Prymas Tysiąclecia relacjonuje spotkania z przedstawicielami władz, rozpoczęcie Wielkiej Nowenny oraz podróż do Włoch w 1957 roku.

26.11 – Stolica Apostolska podała, że nowym biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej został dotychczasowy diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Jacek Grzybowski. Przydzielono mu stolicę tytularną “Nova”.

27.11 – Stowarzyszenie Teologów Moralistów w Polsce wydało oświadczenie, w którym zaapelowało o wyrażanie tez popartych konkretnymi dowodami oraz poszanowanie osoby Jana Pawła II.

28.11 – Komisja Nauki Wiary KEP wydała dokument “Opinia o niektórych społecznych skutkach grzechu”, będący uzupełnieniem dokumentu pt. “Grzech pokoleniowy i uzdrowienie pokoleniowe. Problemy teologiczne i pastoralne”, przygotowanego przez Komisję Nauki Wiary KEP w 2015 r. Zaznaczono w nim, że w przypadku “grzechu społecznego” – podobnie jak tzw. grzechu pokoleniowego – nie może być mowy o jakiejkolwiek formie “przenoszenia” grzechu, winy lub kary za grzech z jednej osoby na inne.

28.11 – Komisja Nauki Wiary KEP wydała dokument “Opinia teologiczna na temat praktyki +Przebaczenia Bogu+”. Podkreślono w nim, że praktyka duchowa “przebaczenia Bogu” nie jest zgodna z wiarą Kościoła katolickiego.

29.11 – W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczął się Adwent – czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczął się także nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W Polsce przebiega on pod hasłem “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jest to drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w naszym kraju poświęconego Eucharystii.

29.11 XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży odbyło się on line. Wśród podjętych tematów były przygotowania do ŚDM, program formacyjny dla młodzieży oraz najbliższe spotkanie Taize.

30.11 – Inaguracja 27. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizowanego przez Caritas Polska. Przygotowano ok. 2 mln świec. Środki zebrane z ich dystrybucji będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i w krajach Bliskiego Wchodu dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Grudzień

——————–

2.12 – Polska Rada Ekumeniczna po raz pierwszy przyznała nagrody. Za szczególne zasługi dla ruchu ekumenicznego kapituła postanowiła nagrodzić: Danutę i Zbigniewa Baszkowskich, Pelagię i bp. M. Włodzimierza Jaworskich, abp. Alfonsa Nossola, metropolitę Sawę, bp. Zdzisława Trandę i Krzysztofa Żuka.

2.12 – Rozpoczęła się dziewięciotygodniowa nowenna w intencji chorych na COVID-19, pracowników placówek leczniczych i ich bliskich – nazwana “terapią duchową”.

3.12 – W związku z rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji w Polsce przewodniczący KEP, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), wydał oświadczenie. Podkreślił w nim, że “mówienie o tzw. kompromisie prawnym w sprawie ochrony życia jest fałszowaniem rzeczywistości, ponieważ pomija się w nim najważniejszą, trzecią stronę sporu, czyli dzieci nienarodzone i ich niezbywalne prawo do życia”.

3.12 – W związku z pandemią COVID-19 i dużą liczbą spowodowanych nią zgonów biskupi w diecezjach przedłużali do 27 grudnia dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedzielę i święta. W niektórych obowiązują dekrety do odwołania.

5.12 – Sesji misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze pod hasłem “Poślij mnie”. Z powodu pandemii, w tym roku w mszy św. i Apelu Jasnogórskim w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej wzięła udział jedynie delegacja.

5.12 – Uroczystości jubileuszowe Radia Maryja w Toruniu.

6.12 – Druga niedziela Adwentu – 21. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku w sposób szczególny pamiętano o Armenii i Białorusi.

7.12 – W związku z atakami na osobę papieża Przewodniczący Episkopatu wydał oświadczenie zaznaczając w nim, że “kwestie ochrony dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałania wszelkim nadużyciom ze strony duchownych stanowiły dla Ojca Świętego najwyższy priorytet”.

7.12 – Abp Wojciech Polak zwrócił się pisemnie do prowincjała Zgromadzenia Ojców Redemptorystów o. Janusza Soka, przełożonego o. Tadeusza Rydzyka, z prośbą o reakcję na wypowiedź zakonnika

dot. usprawiedliwiającą grzech pedofilii.

7.12 – W związku z wystąpieniem w sobotę 5 grudnia 2020 r. dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka w czasie toruńskich uroczystości kolejnej rocznicy założenia rozgłośni prowincja warszawska redemptorystów wydała oświadczenie, w którym zakonnicy napisali, że potępiają całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie lub zwłokę w wyjaśnianiu tych spraw.

7.12 Rozpoczęła się ogólnopolska “nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii” przy relikwiach męczennika w stołecznym Sanktuarium Narodowym jemu dedykowanym na warszawskim Mokotowie. Modlitwa trwała do 16 grudnia i była transmitowana online.

8.12 – Przewodniczący KEP wysłał list do premiera prosząc, by od Wigilii uroczystości Bożego Narodzenia obowiązujący dotąd limit wiernych (jedna osoba na 15 m kw.) został zmniejszony do osoby na 7 m kw.

8.12 – W związku z reakcjami na wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka z 5 grudnia 2020 r. w czasie uroczystości rocznicowych Radia Maryja w Toruniu duchowny wydał oświadczenie. Napisał w nim, że

przy okazji obchodów rocznicy założenia Radia Maryja, nie było jego intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych.

9.12 – Rodzina Szkół im. Jana Pawła II gromadząca ponad tysiąc placówek oświatowych w Polsce wydała list otwarty, w którym nie zgadza się na niszczenie i zakłamywanie spuścizny św. Jana Pawła II. “Nie dajemy przyzwolenia na to, by otwartość na inność była jednoznaczna z burzeniem naszego systemu – postrzeganych jako tradycyjne wartości. Nie zgadzamy się na niszczenie i zakłamywanie spuścizny św. Jana Pawła II” – czytamy w liście.

10.12 – Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego ogłosił wyniki badań za 2019 r. na temat dominicantes i comunikcantes. Wynika z nich, że w mszach św. uczestniczyło 36,9 proc. wiernych; 16,7 proc. przystępowało do komunii; na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 87,6 proc. uczniów.

13.12 – Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki włączył się do akcji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej “Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.

14.12 – Kuria Generalna Zakonu Paulinów wydała komunikat, w którym oświadczyła, że o. Augustyn Pelanowski został wydalony z Zakonu św. Pawła I Pustelnika Dekretem Generała Zakonu z dn. 12.01.2020 r., potwierdzonym przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego dn. 25.03.2020 r.”.

17. 12 – CBOS podał, że pogorszyły się opinie o działalności Kościoła katolickiego w Polsce. “Są najgorsze od 1993 roku, kiedy to po raz ostatni zarejestrowano wyraźną przewagę negatywnych ocen funkcjonowania tej instytucji nad pozytywnymi” – wynika z najnowszego badania CBOS na temat aktualnych problemów i wydarzeń.

18.12 – Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelował, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św., zwłaszcza 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia. W trakcie obrad, które odbyły się online 17 grudnia członkowie Rady Stałej KEP podjęli także temat próby podważania autorytetu św. Jana Pawła II, handlu w niedzielę, sytuacji mediów katolickich w Polsce, a także działania Fundacji Solo Dios Basta.

18.12 – Rada Stała KEP wydała komunikat ws. działania Fundacji Solo Dios Basta, w którym biskupi podkreślili, że akcja “Różaniec do granic czasu” nie respektuje zasady przyjętej przez Konferencję Episkopatu Polski. Ocenili, że wydarzenie, pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania. Biskupi zwrócili uwagę, że “ani nie przedstawiano jej w roku poprzednim (2019) na forum KEP, ani to gremium jej nie zatwierdziło”.

19.12 – Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) poparła stanowisko Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego co do rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto zapowiedział, że “Stały Komitet COMECE zamierza zainicjować odpowiedź w formie własnego oświadczenia oraz pisma przewodniczącego COMECE abp. Jean-Claude Hollericha do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i innych instytucji”.

19.12 – W stołecznej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze odbyły się święcenia biskupie ks. prof. Jacka Grzybowskiego.

21.12 – Kongregacja Nauki Wiary wydała notę na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw Covid-19., które opracowano na podstawie linii komórkowych z tkanek pobranych z dwóch płodów abortowanych. Podkreśliła, że w przypadku, kiedy nie są dostępne szczepionki przeciwko Covid-19, które nie budzą zastrzeżeń etycznych, “jest moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek, które wykorzystały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

21.12 – Do Bejrutu dotarł transport humanitarny zorganizowany przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie dla 20 tys. libańskich rodzin poszkodowanych w sierpniowej eksplozji. 2 mln zł przekazał na ten cel z rezerwy budżetowej premier Mateusz Morawiecki.

28.12 – Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek na COVID-19.

28.12-1.01 2021 – 43. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé – z powodu pandemei on line. (PAP)

Autorka: Magdalena Gronek

REKLAMA

2121015433 views

REKLAMA

REKLAMA

2121015461 views

REKLAMA

REKLAMA

2122811783 views

REKLAMA

2121015474 views

REKLAMA

2121015484 views

REKLAMA

2121015488 views