REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPrymas: chrzest jest wezwaniem dla Kościołów do przezwyciężania podziałów

Prymas: chrzest jest wezwaniem dla Kościołów do przezwyciężania podziałów

-

Wojciech Polak fot.Marek Zakrzewski/EPA
Wojciech Polak fot.Marek Zakrzewski/EPA

Chrzest jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w czwartek na ekumenicznej modlitwie na Ostrowie Lednickim w 1050-lecie chrztu Polski.

Duchowni Kościołów chrześcijańskich wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie) pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Modlitwy na wyspie, która miała być miejscem chrztu Mieszka I, były elementem centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

REKLAMA

Według historyków, Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Wiele wskazuje na to, że miejscem chrztu mogła być wyspa na jeziorze Lednica. Do dziś zachowały się na niej relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych.

W trakcie uroczystości prymas Polak powiedział, że w 1050. rocznicę chrztu Polski „sięgamy do wspólnych korzeni naszego życia z wiary”. „Pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę” – mówił abp Polak.

Nawiązując do zakończonego niedawno X Zjazdu Gnieźnieńskiego, prymas Polski przypomniał, że we wspólnym przesłaniu chrześcijanie różnych wyznań potrafili powiedzieć, że „chrzest Polski, zakorzeniony w wierze niepodzielonego Kościoła, owocował duchem ekumenicznej wolności i tolerancji. Nie było wojen między wyznaniami, lecz twórcze ich współistnienie”.

Dzięki temu ewangelicznemu impulsowi – podkreślił abp Polak – polska kultura tworzona była na przestrzeni dziejów przez chrześcijan – łacinników, prawosławnych, grekokatolików i protestantów – a jednocześnie przez Żydów i muzułmanów, jak również przez ludzi niewierzących. „Chcemy dziękować Bogu za dar wiary i łaskę chrztu świętego, chcieliśmy przyjść właśnie na to miejsce, aby doświadczyć tej duchowej jedności, której źródłem jest przyjęty chrzest, aby jej głęboko doświadczyć, ale i odważnie o niej zaświadczyć” – dodał.

Jako ochrzczeni – mówił prymas – jesteśmy wezwani, aby „nie ustawać w wysiłkach na rzecz budowania jedności, tym bardziej więc dzisiaj, zgromadzeni na Wyspie Lednickiej”.

Na zakończenie abp Polak zaapelował, aby spotkanie i modlitwa na Ostrowie Lednickim stały się dla wszystkich źródłem nadziei, która zawieść nie może. „Obyśmy bez obaw i z radością potrafili dzielić się nią z tymi, którzy domagają się od nas uzasadnienia tej nadziei, która w nas jest” – dodał.

Jednym z najważniejszych momentów nabożeństwa z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej było wspólne wyznanie wiary, a także wspólna modlitwa dziękczynna.

Podczas uroczystości prymas poświęcił na Ostrowie Lednickim ufundowany na 1050. rocznicę chrztu Polski dzwon „Mieszko i Dobrawa”.

Ważący 220 kg dzwon został w ub. roku odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

„Pobłogosław ten nowy dzwon, który nosił będzie odtąd imię Mieszko i Dobrawa i spraw, aby jego głos budził w sercach tych, co go usłyszą wdzięczność wobec Ciebie, za wielkie rzeczy, które stały się udziałem naszego narodu” – powiedział w trakcie modlitwy prymas Polak.

Dla upamiętnienia uroczystości na Ostrowie Lednickim, ludwisarze dzwonu „Mieszko i Dobrawa” zdecydowali o przekazaniu czterech replik dzwonu wraz z dzwonnicami prymasowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i włodarzom Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jak podkreślono, dwa dzwony przekazane prymasowi, abp. Wojciechowi Polakowi przeznaczone są – jeden dla Kościoła na świecie, drugi dla Kościoła w Polsce. Dzwon przekazany przedstawicielowi prezydenta Dudy przeznaczony jest dla narodu.

Modlącym się na Ostrowie Tumskim towarzyszyły relikwie św. Wojciecha. Symbolicznym znakiem był również noszony przez abp. Polaka pektorał w kształcie lednickiej stauroteki, najstarszego relikwiarza znalezionego na ziemiach polskich, oraz używany przez niego pastorał, podarowany katedrze gnieźnieńskiej w 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z myślą o uczestnikach sprawowanej na wyspie liturgii jubileuszowej powstał most pontonowy. Zbudowany przez 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia most będzie funkcjonował do 17 kwietnia w godzinach otwarcia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na co dzień na wyspę kursuje prom.

Trzydniowe, centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski w czwartek odbywają się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

Przed południem w Gnieźnie rozpoczęły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Po spotkaniu na Ostrowie Lednickim, w gnieźnieńskiej katedrze sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i z udziałem przedstawicieli władz państwa z prezydentem Andrzejem Dudą.

W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których prezydent wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe „Oratorium 966.pl” Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical „Jesus Christ Superstar”, realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I. Na wyspie na jeziorze Lednica zachował się jeden z najważniejszych stołeczno-rezydencjonalnych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś podziwiać tam można relikty pałacu książęcego z kaplicą, w której odkryto pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych w których mógł mieć miejsce chrzest Mieszka. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107599383 views

REKLAMA

REKLAMA

2107599615 views

REKLAMA

2109396006 views

REKLAMA

2107599756 views

REKLAMA

2107599855 views

REKLAMA

2107599963 views