REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPrawosławie. Relikwie św. Spirydona trafią na 8 dni do Polski

Prawosławie. Relikwie św. Spirydona trafią na 8 dni do Polski

-

fot.cerkiew.info
fot.cerkiew.info

Z inicjatywy Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego, 15 sierpnia zostaną przywiezione do Polski relikwie św. Spirydona, znajdujące się na Korfu. Do 22 sierpnia odwiedzą miejsca ważne dla prawosławia w naszym kraju, m.in. Górę Grabarkę (Podlaskie).

Na trasie pielgrzymki relikwii znalazły się: Warszawa, Jabłeczna, Terespol, Biała Podlaska, Hajnówka, Kleszczele, Grabarka, Bielsk Podlaski, Zwierki, Białystok i Supraśl. Na św. Górze Grabarce będą one obecne w czasie obchodów Święta Przemienienia Pańskiego, które przypada w dniach 18-19 sierpnia. To najważniejsza w roku uroczystość w tym sanktuarium.

REKLAMA

„W obecnym świecie, w którym upadają niemalże wszystkie autorytety (…), potrzeba wzmocnienia tych, które jeszcze pozostały” – mówił w środę na konferencji prasowej w Białymstoku ks. dr Adam Misijuk z parafii św. Jana Klimaka w Warszawie.

Dodał, że jeśli chodzi o Cerkiew prawosławną w Polsce, św. Spirydon nie był może dotąd zbyt dobrze znany, ale wyraził nadzieję, iż to się zmieni i przypomniał, że to święty szczególnie czczony w kulturze bizantyjskiej.

Relikwie św. Spirydona znajdują się obecnie na greckiej wyspie Korfu. Część z nich trafiła przed laty do Watykanu, ale w 1984 roku decyzją papieża Jana Pawła II przekazano je prawosławnej metropolii Korfu. To ta część relikwii zostanie na 8 dni przywieziona do Polski.

Według przekazów, św. Spirydon (urodzony ok. 250-260 r.), biskup Tremithus (obecnie Tremetusia na Cyprze), w czasie I soboru powszechnego w Nicei w 325 roku, broniąc przed heretykiem Ariuszem nauki o jedności Św. Trójcy – trzymał cegłę (według innych przekazów – kawałek gliny lub gliniane naczynie). Gdy ścisnął ją, w górę wzleciał ogień, w dół popłynęła woda, a w ręce została mu ziemia. „Trzy różne substancje, jedna cegła” – miał wówczas powiedzieć.

Zmarł ok. roku 348. Do św. Spirydona wierni modlą się o uzdrowienie z różnych chorób, podczas głodu, przy problemach mieszkaniowych czy problemach z pracą. W samej tylko Grecji jest ok. 80 cerkwi poświęconych jego pamięci.

Ks. Misijuk dodał, że historia życia św. Spirydona to „świadectwo wiary i wierności Chrystusowi”. „Dzisiejszy świat akurat tego świadectwa potrzebuje, że człowiek bez Boga nie jest w stanie sam żyć, nie jest w stanie poradzić sobie w swoim życiu” – mówił duchowny.

W ubiegłym roku, także z Grecji, trafiły do Polski na 8 dni relikwie św. Marii Magdaleny. Delegacja greckich mnichów przybyłych z tymi relikwiami odwiedziła wówczas miejsca ważne dla prawosławia w Polsce (głównie w województwie podlaskim), ale także m.in. Warszawę czy Wrocław.

Jak szacują przedstawiciele Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego, które było inicjatorem również tamtych wydarzeń religijnych, osobiście cześć oddało relikwiom w tych wszystkich miejscach ok. 100 tys. osób.

Wszędzie do udziału w uroczystościach byli zapraszani także wierni i duchowni innych wyznań. „Teraz także zapraszamy nie tylko prawosławnych, ale i osoby innych wyznań do odwiedzenia świętego” – mówił na konferencji prasowej Piotr Makal, kierownik biura zarządu głównego Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107600025 views

REKLAMA

REKLAMA

2107600257 views

REKLAMA

2109396648 views

REKLAMA

2107600398 views

REKLAMA

2107600497 views

REKLAMA

2107600605 views