REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież zaapelował o zakończenie konfliktów w Iraku i Syrii

Papież zaapelował o zakończenie konfliktów w Iraku i Syrii

-

fot.Giuseppe Lami/EPA
fot.Giuseppe Lami/EPA

Papież Franciszek zaapelował w czwartek o zakończenie konfliktów w Iraku i Syrii. Apel wystosował podczas spotkania z patriarchą Asyryjskiego Kościoła Wschodu Gewargisem III. Syrię papież nazwał „laboratorium okrucieństwa”.

„Błagam o położenie kresu tej straszliwej przemocy i krwawym konfliktom, których nic nie może usprawiedliwić” – powiedział papież.

REKLAMA

Przyjmując w Watykanie urodzonego w Iraku patriarchę, mówił, że konflikty w tym kraju oraz w Syrii wymierzone są w „setki tysięcy niewinnych dzieci i kobiet oraz mężczyzn”.

„Nasi chrześcijańscy bracia i siostry, a także przedstawiciele różnych mniejszości religijnych i etnicznych są niestety przyzwyczajeni do codziennego cierpienia w obliczu wielkich prób” – dodał Franciszek.

Gewargis III zaproponował zorganizowanie wielkiego międzynarodowego spotkania patriarchów i zwierzchników Kościołów na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie i, jak mówił, rozgrywających się tam „niewypowiedzianych tragedii”.

„Mieszkańcy tych krajów – zauważył – w nas pokładają nadzieję na to, że zostaną uratowani ze straszliwych warunków”.

Patriarcha Kościoła asyryjskiego przypomniał też o losie chrześcijańskich wspólnot z Iraku i dodał, że tysiące osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych ziem.

„Kobiety, dzieci i starcy zostawili swoje domy i nieustannie przenoszą się z jednego miasta do drugiego, ze wsi do wsi, w poszukiwaniu bezpiecznego życia” – relacjonował Gewargis III.

O sytuacji w Syrii mówił też papież podczas czwartkowego spotkania z radą reprezentantów Caritas Internationalis. Podkreślił, że wielu ludzi udaje się do Syrii, wśród nich „możni i przedstawiciele wspólnoty międzynarodowej”. „Ale każdy myśli tylko o swoich interesach, nikt nie dąży do wolności narodu” – ocenił.

„To co dzieje się dzisiaj w Syrii, to okrucieństwo, laboratorium okrucieństwa” – oświadczył papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2093148088 views

REKLAMA

2093148373 views

REKLAMA

2094944823 views

REKLAMA

2093148625 views

REKLAMA

2093148764 views

REKLAMA

2093148907 views