REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież: wykorzenić wielowiekowe uprzedzenia wobec Romów

Papież: wykorzenić wielowiekowe uprzedzenia wobec Romów

-

fot.Ettore Ferrari/EPA
fot.Ettore Ferrari/EPA

Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek o wykorzenienie wielowiekowych uprzedzeń wobec Romów. Podczas spotkania z 7 tysiącami przedstawicieli społeczności romskiej z całego świata w Watykanie zachęcał, by nie dawali powodu do tego, by o nich źle mówiono.

REKLAMA

Zwracając się do uczestników audiencji zorganizowanej w 50. rocznicę wizyty papieża Pawła VI w obozowisku Romów koło Rzymu Franciszek powiedział: „Chciałbym, aby dla waszego ludu zaczęła się nowa historia. Nadszedł czas, by wykorzenić wielowiekowe uprzedzenia i wzajemną nieufność, które często leżą u podstaw dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii”.

Powtórzył słowa Pawła VI skierowane do Romów: “Gdziekolwiek się zatrzymujecie, nie jesteście mile widziani. Tu spotykacie kogoś, kto was kocha, szanuje, docenia i wam pomaga”.

“Nikt nie może się czuć odizolowany i nikomu nie wolno deptać godności oraz praw innych” – powiedział Franciszek. Podkreślił, że duch miłosierdzia zachęca do starań o to, by wszystkie te wartości były zagwarantowane.

“Pozwólmy na to, aby Ewangelia miłosierdzia wstrząsnęła naszymi sumieniami i otwórzmy nasze serca i ręce wobec najbardziej potrzebujących i zepchniętych na margines” – wzywał.

Zachęcał Romów do tego, by byli dobrymi chrześcijanami i unikali “oszustw, fałszerstw i kłótni”.

Papież zaznaczył następnie, że tak jak wszyscy obywatele, mogą oni wnieść wkład do dobrobytu i rozwoju społeczeństwa „szanując prawa, wywiązując się z obowiązków i integrując się, także poprzez emancypację nowych pokoleń”.

“Drodzy przyjaciele, nie dawajcie środkom przekazu i opinii publicznej okazji, by źle o was mówiono” – prosił.

Do rodziców papież zaapelował: “Wasze dzieci mają prawo chodzić do szkoły, nie zabraniajcie im tego”.

Przemówienie to poprzedziły występy romskich zespołów muzycznych i tanecznych, które Franciszek żywiołowo oklaskiwał.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123341815 views

REKLAMA

REKLAMA

2123341832 views

REKLAMA

REKLAMA

2125138152 views

REKLAMA

2123341842 views

REKLAMA

2123341848 views

REKLAMA

2123341852 views