REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: wspieram cierpiący naród Wenezueli

Papież: wspieram cierpiący naród Wenezueli

-

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze z Panamy do Rzymu, że wspiera cierpiący naród Wenezueli. Na konferencji prasowej podkreślił, że „nieostrożnością” z jego strony byłoby zajęcie stanowiska w sprawie kryzysu w tym kraju.

Franciszek zaznaczył, że mógłby „wyrządzić szkody”, gdyby wszedł w meritum wydarzeń w Wenezueli.

REKLAMA

Przypomniał, że w czasie wizyty w Panamie wyraził bliskość z narodem wenezuelskim i że cierpi z powodu tego, co dzieje się w tym kraju. Powtórzył swój apel o znalezienie „sprawiedliwego rozwiązania” kryzysu.

„Przeraża mnie przelew krwi. Proszę o wielkoduszność ze strony tych, którzy mogą pomóc w znalezieniu rozwiązania” – mówił Franciszek dziennikarzom. Podkreślił, że musi wypowiadać się jako duszpasterz.

„Jeśli potrzebują pomocy, niech się porozumieją i poproszą” – dodał.

Pytany o cele lutowego spotkania przewodniczących episkopatów z całego świata w Watykanie na temat walki z pedofilią, papież odparł, że przede wszystkim chodzi o to, by „uświadomić sobie dramat” nadużyć. Cierpienie ofiar jest „straszne” – dodał.

Po drugie – wyjaśnił – biskupi muszą wiedzieć, co należy zrobić, znać procedury. Franciszek wyraził opinię, że muszą powstać „generalne programy” i procedury walki z nadużyciami, tj. „co ma zrobić biskup, arcybiskup metropolita, przewodniczący episkopatu”.

Papież zapowiedział, że w czasie tego szczytu w Watykanie odbędzie się też liturgia pokutna, by „prosić o przebaczenie” w imieniu Kościoła.

Zastrzegł zarazem, że odnosi wrażenie, iż oczekiwania dotyczące tego spotkania są nadmierne.

Podkreślił, że nadużycia to „ludzki dramat, który należy sobie uświadomić”. Trzeba rozwiązać ten problem także w społeczeństwie, w rodzinach – dodał.

Franciszek oświadczył też, odnosząc się do aborcji, że „orędzie miłosierdzia jest dla wszystkich”. „Dla tych, którzy mają za sobą ten upadek, także jest miłosierdzie” – mówił. Przyznał, że to „trudne miłosierdzie”. Według papieża konieczne jest „towarzyszenie kobiecie, która uświadomiła sobie”, co zrobiła, a miejscem do tego jest konfesjonał.

Wyjaśnił, że kobietom w takiej sytuacji radzi: „Twoje dziecko jest w niebie, mów do niego, zaśpiewaj mu kołysankę, której nie mogłaś mu zaśpiewać”. To jest „droga pojednania matki z dzieckiem” – zaznaczył.

W kwestii migracji papież przypomniał, że sam, gdy o niej mówi, używa następujących słów: „przyjmować z otwartym sercem, towarzyszyć, pomagać w rozwoju i integrować”.

Powtórzył swą opinię, że rządzący muszą wykazywać się ostrożnością. Podał przykład Szwecji, która w czasach dyktatur w Ameryce Łacińskiej w latach 70. przyjęła wielu imigrantów z tego regionu. Ale ostatnio, jak zaznaczył, władze tego kraju stwierdziły, że nie są w stanie zintegrować więcej imigrantów.

Zdaniem papieża konieczne jest realistyczne myślenie na temat migracji. Należy pomagać krajom pochodzenia migrantów, inwestować tam, gdzie panuje głód – wskazał. „Europa jest w stanie to robić” – powiedział.

Migracja to „problem złożony, o którym należy mówić bez uprzedzeń” – ocenił.

W czasie konferencji prasowej papież wyraził też opinię, że przyczyną odchodzenia, zwłaszcza młodych ludzi, od Kościoła jest przede wszystkim „brak świadectwa chrześcijan, księży, biskupów”. „Nie mówię, że papieży” – dodał z uśmiechem.

Podkreślił, że nie daje świadectwa duszpasterz, który jest „przedsiębiorcą”. Duszpasterz – wskazywał papież – musi być z ludźmi, z przodu stada, w środku, by zrozumieć, czego stado potrzebuje, i z tyłu, by go strzec.

Franciszek wskazywał, że jeśli duszpasterz nie ma w sobie pasji, wierni czują się „porzuceni, lekceważeni, osieroceni”.

Są też – dodał – „katolicy hipokryci”, którzy w każdą niedzielę chodzą na mszę, ale „nie płacą ludziom trzynastek albo płacą im na czarno, wykorzystują ich, a sami jadą na wakacje na Karaiby”. „Boję się katolików, którzy uważają się za doskonałych” – wyznał.

Papież z podziwem wyraził się o Panamczykach, którzy pokazują swoje dzieci mówiąc, że to ich „zwycięstwo i duma”. Jak stwierdził, to powinno skłonić do myślenia przede wszystkim w Europie, w której panuje „demograficzna zima”. Należy zastanowić się, „co jest moim powodem do dumy: podróże, willa lub piasek” czy też dziecko – dodał.

Wypowiadając się o kwestii celibatu, papież ocenił, że uważa go za „dar dla Kościoła”. „Po drugie nie zgadzam się z tym, aby celibat uczynić opcjonalnym” – dodał. „Nie czuję, bym mógł stanąć w obliczu Boga, by podjąć taką decyzję” – wyjaśnił Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.ETTORE FERRARI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA