REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież: wojna to potwór, który pożera ludzkość

Papież: wojna to potwór, który pożera ludzkość

-

„Wojna jest zawsze potworem, który w kolejnych epokach nadal pożera ludzkość” – powiedział w środę papież Franciszek, podsumowując swą niedawną, historyczną wizytę w Iraku. Polakom podziękował za dzieła miłosierdzia na rzecz chrześcijan w tym kraju.

„W minionych dniach Bóg pozwolił mi odwiedzić Irak i zrealizować plan świętego Jana Pawła II” – mówił Franciszek podczas audiencji generalnej transmitowanej z biblioteki w Pałacu Apostolskim. Przypomniał w ten sposób, że polski papież pragnął odwiedzić ten kraj w 2000 roku.

REKLAMA

„Nigdy wcześniej żaden papież nie był na ziemi Abrahama. Opatrzność chciała, aby wydarzyło się to teraz, jako znak nadziei po latach wojny i terroryzmu i podczas strasznej pandemii” – dodał.

Papież podkreślił, że jego pielgrzymka miała mocny wymiar „pokutny”. „Nie mogłem zbliżyć się do tego umęczonego narodu, do Kościoła- męczennika, nie biorąc na siebie w imię Kościoła katolickiego krzyża, który on nosi od lat” – zaznaczył.

„Czułem to szczególnie, widząc wciąż otwarte rany zniszczeń, a jeszcze bardziej, gdy spotykałem i słuchałem ocalałych świadków przemocy, prześladowań, wygnania” – wyznał Franciszek. Z drugiej strony, mówił, widział wokół siebie „radość z przyjęcia posłannika Chrystusa, nadzieję na to, że otworzy się horyzont pokoju i braterstwa”.

„Naród iracki – oświadczył – ma prawo do życia w pokoju, ma prawo odzyskać godność, która do niego należy”.

Papież zwrócił uwagę na tysiącletnie religijne i kulturowe korzenie tego narodu.

„Mezopotamia jest kolebką cywilizacji. Bagdad był w historii miastem o pierwszorzędnym znaczeniu, które gościło przez wieki najbogatszą bibliotekę na świecie. I co ją zniszczyło? Wojna. Wojna jest zawsze potworem, który w kolejnych epokach przekształca się i dalej pożera ludzkość” – oświadczył. Jak dodał, reakcją na wojnę nie może być następna wojna, ale braterstwo.

„Niezapomnianym” papież nazwał swoje spotkanie z przywódcą szyitów ajatollahem Alim as-Sistanim w Nadżafie.

Zwracając się do emigrantów irackich powiedział: „Zostawiliście wszystko jak Abraham, jak on strzeżecie wiary i nadziei i tkacie przyjaźń oraz braterstwo tam, gdzie jesteście. A jeśli możecie, wracajcie”.

W słowach do Polaków Franciszek podkreślił: „Moje serce jest pełne wdzięczności dla Boga i dla wszystkich, którzy umożliwili moją wizytę w Iraku. Dziękuję Wam za modlitwy, którymi towarzyszyliście mi podczas tej pielgrzymki”.

„Dziękuję również za wasze dzieło miłosierdzia na rzecz chrześcijan w Iraku, zwłaszcza w Mosulu. Zachęcam, abyście modlili się o braterstwo i pokój na całym świecie” – dodał papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2095853095 views

REKLAMA

REKLAMA

2095853329 views

REKLAMA

2097649725 views

REKLAMA

2095853478 views

REKLAMA

2095853579 views

REKLAMA

2095853690 views