REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież: skandale w Kościele w USA podważyły jego wiarygodność

Papież: skandale w Kościele w USA podważyły jego wiarygodność

-

Papież Franciszek napisał w liście do biskupów z USA, że skandale, jakie wstrząsnęły Kościołem w tym kraju poważnie podważyły i osłabiły jego wiarygodność. Walka z nadużyciami wymaga nowej i zdecydowanej postawy – dodał Franciszek i zaapelował o “nawrócenie”.

W liście do amerykańskiego episkopatu, ogłoszonym w czwartek przez Watykan, papież napisał: “W ostatnich czasach Kościołem w Stanach Zjednoczonych wstrząsnęły liczne skandale, które w głębi dotykają jego wiarygodności”.

REKLAMA

Są to, jak zaznaczył, “burzliwe czasy w życiu tylu ofiar, które na własnym ciele doświadczyły nadużyć władzy, sumienia i seksualnych ze strony wyświęconych kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich”. “To czasy burzliwe i krzyża dla rodzin i dla całego Ludu Bożego” – dodał.

“Wiarygodność Kościoła została w znacznym stopniu zakwestionowana i osłabiona przez te grzechy i przestępstwa, ale szczególnie przez wolę zatajenia i ukrycia, która wywołała wśród wiernych większe poczucie niepewności, nieufności i braku ochrony” – przyznał Franciszek.

Zaznaczył, że tuszowanie przypadków, dalekie od pomagania w rozwiązywaniu konfliktów, doprowadziło do dalszych ran, które obecnie należy leczyć.

“Jesteśmy świadomi, że popełnione grzechy i przestępstwa oraz wszystkie ich reperkusje na poziomie kościelnym, społecznym i kulturowym pozostawiły ślad i głęboką ranę w sercu wiernego ludu” – napisał papież w liście z okazji rekolekcji dla episkopatu USA, zorganizowanych w Chicago.

Wyznał, że chciał osobiście wziąć udział w tym spotkaniu, by pomóc biskupom w rozwiązaniu kryzysu spowodowanego przez skandal pedofilii. Wyjaśnił, że nie było to możliwe z powodu “problemów logistycznych”. (PAP)

fot.MAURIZIO BRAMBATTI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2117919588 views

REKLAMA

2117919728 views

REKLAMA

REKLAMA

2119716089 views

REKLAMA

2117919817 views

REKLAMA

2117919890 views

REKLAMA

2117919957 views