REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież przyjął dymisję australijskiego arcybiskupa, który zataił przypadki pedofilii

Papież przyjął dymisję australijskiego arcybiskupa, który zataił przypadki pedofilii

-

Papież Franciszek przyjął dymisję arcybiskupa Adelaide (Adelajdy) Philipa Wilsona. Duchowny został w Australii skazany na 12 miesięcy aresztu domowego za zatajenie w latach 70. przypadków pedofilii w Kościele.

O przyjęciu przez Franciszka rezygnacji arcybiskupa Wilsona poinformował Watykan w poniedziałkowym komunikacie.

REKLAMA

Abp Wilson, który w przeszłości był również przewodniczącym Konferencji Episkopatu Australii, choć nie wykonywał już obowiązków metropolity Adelaide, formalnie wciąż sprawował tę funkcję w oczekiwaniu na proces apelacyjny. O jego zdymisjonowanie apelował do papieża w połowie lipca premier Australii Malcolm Turnbull.

W maju abp Wilson został uznany za winnego zatajenia przed wielu laty przypadków seksualnego wykorzystywania dziecka przez innego księdza. 67-letni dziś hierarcha został oskarżony o ukrycie poważnego przestępstwa popełnionego przez księdza Jamesa Fletchera; o jego czynach dowiedział się w 1976 roku, gdy był wikariuszem w jednej z parafii w stanie Nowa Południowa Walia.

Arcybiskup zaprzecza wszystkim zarzutom, a jego obrona podjęła do tej pory cztery próby umorzenia sprawy, argumentując, że cierpi on na chorobę Alzheimera i dlatego powinien uniknąć procesu.

W 2017 roku w Australii dobiegło końca pięcioletnie śledztwo w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci m.in. przez duchownych różnych wyznań. Rząd nakazał przeprowadzenie dochodzenia w związku z pojawiającymi się zarzutami, że księża pedofile byli chronieni przez swych zwierzchników, którzy przenosili ich z parafii do parafii.

Podczas śledztwa ustalono, że 7 proc. katolickich księży pracujących w Australii od 1950 do 2010 roku było oskarżanych o przestępstwa seksualne wobec dzieci. W ciągu 35 lat prawie 1100 osób złożyło skargi na Kościół anglikański w sprawach dotyczących tego rodzaju przestępstw. (PAP)

Na zdjęciu: Philip Wilson
fot.DARREN PATEMAN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks