REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież przestrzegł przed ksenofobią i rosnącym populizmem

Papież przestrzegł przed ksenofobią i rosnącym populizmem

-

Papież Franciszek mówił przedstawicielom diecezji Rzymu w czwartek, że w wielu dzielnicach panuje dyskryminacja i rasizm. Przestrzegł przed populizmem i dodał: „Uważajcie, bo ksenofobia to ogólnoświatowe, a przynajmniej europejskie zjawisko kulturowe”.

Podczas wieczornego spotkania w bazylice świętego Jana na Lateranie Franciszek powiedział: „W wielu dzielnicach Rzymu trwają wojny między ubogimi, panuje dyskryminacja, ksenofobia, a także rasizm”.

REKLAMA

Odnosząc się do porannej audiencji dla grupy 500 Romów, wyznał, że usłyszał od nich „bolesne historie”.

„Rośnie populizm siejąc strach” – dodał.

Franciszek zwrócił także uwagę na „antyewangeliczny” jego zdaniem „grzech uładzania wszystkiego”, podczas gdy – jak stwierdził – „Ewangelia zasługuje na Nagrodę Nobla za brak równowagi”.

Przestrzegł, co robi często, przed klerykalizmem i mówił o diecezji – której nazwy nie podał – gdzie wszystko jest doskonale zorganizowane i świetnie . „Jest tam więcej pracowników niż w Watykanie”, a „diecezja ta z każdym dniem oddala się coraz bardziej od Jezusa” – dodał.

W ocenie papieża temu dążeniu do funkcjonalizmu przyświeca przekonanie, że „Ewangelia to doktryna, a nie przesłanie”; „w imię jej organizuje się synody i kontrsynody”.

„Któregoś dnia Duch Święty kopniakiem przewróci stół i trzeba będzie zaczynać od nowa” – ostrzegł. Przyznał, że często duchowni są „głusi na wołanie ludzi”.

Franciszek krytycznie wyraził się o liturgistach, którzy „zamiast wysławiać Boga, gloryfikują samych siebie”, a także o tych wszystkich, którzy nie znają pokory i patrzą na innych z góry.

Skrytykował również proboszczów troszczących się wyłącznie o małe stado swych parafian zamiast szukać potrzebujących poza swoim kościołem.

„Ta obsesja na punkcie nielicznych owieczek prowadzi pasterzy do tego, że zajmują się ich nieustannym czesaniem. A jest czasem tylko dziesięć” – powiedział.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.ALESSANDRO DI MEO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2115086304 views

REKLAMA

2115086536 views

REKLAMA

REKLAMA

2116882926 views

REKLAMA

2115086676 views

REKLAMA

2115086775 views

REKLAMA

2115086883 views