REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież: niech proboszczowie i rabini razem pracują na rzecz cierpiącej ludzkości

Papież: niech proboszczowie i rabini razem pracują na rzecz cierpiącej ludzkości

-

Papież Franciszek wyraził w czwartek pragnienie, by proboszczowie i rabini współpracowali ze sobą w lokalnych wspólnotach w służbie na rzecz “cierpiącej ludzkości”, pokoju i dialogu. Zwrócił też uwagę na znaczenie osobistych więzi między chrześcijanami i żydami.

Franciszek mówił o tym podczas spotkania w Watykanie z uczestnikami konferencji zorganizowanej w związku z przypadającą w zeszłym roku 50. rocznicą śmierci niemieckiego kardynała Augustina Bei – działacza ekumenicznego i orędownika dialogu międzyreligijnego.

REKLAMA

Przypomniał, że kardynał odegrał decydującą rolę w powstaniu kilku ważnych dokumentów Soboru Watykańskiego II. Jednym z nich była historyczna i przełomowa deklaracja “Nostra aetate” o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich.

“Kardynał Bea musiał stawić czoła licznym oporom w swej pracy na rzecz dialogu. Mimo oskarżeń i oszczerstw szedł naprzód z wytrwałością człowieka, który nie przestaje kochać” – mówił papież.

Następnie powiedział: “Przyjaźń i dialog między żydami i chrześcijanami powinny wykraczać poza granice wspólnoty naukowej. Byłoby na przykład piękne to, gdyby w jednym mieście rabini i proboszczowie pracowali razem wraz ze swymi wspólnotami, w służbie cierpiącej ludzkości i krzewili drogi pokoju oraz dialogu ze wszystkimi”.

Franciszek apelował też o to, by “osobiste więzi między chrześcijanami i żydami stworzyły żyzny teren dla korzeni” jeszcze większej wspólnoty.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.ETTORE FERRARI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2119294841 views

REKLAMA

2119294933 views

REKLAMA

REKLAMA

2121091285 views

REKLAMA

2119294998 views

REKLAMA

2119295054 views

REKLAMA

2119295095 views