REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: na świecie kult wiecznej młodości, a młodzież spycha się na margines

Papież: na świecie kult wiecznej młodości, a młodzież spycha się na margines

-

Papież Franciszek uważa, że na świecie panuje z jednej strony kult młodości, by nigdy nie minęła, a z drugiej młodzi ludzie spychani są na margines. Mówił o tym na spotkaniu z młodzieżą ze świata w ramach przygotowań do poświęconego jej synodu biskupów.

Zwracając się w poniedziałek do 300 młodych osób, wierzących i niewierzących z pięciu kontynentów przybyłych do Watykanu na spotkanie przed październikowym synodem biskupów, Franciszek powiedział, że obecnie dominuje “filozofia makijażu”, bo ludzie chcą wyglądać młodo.

REKLAMA

2147483647 clicks

Papież mówił młodzieży: “Często jesteście spychani na margines życia publicznego i musicie żebrać o pracę, która nie gwarantuje wam przyszłości (…). Zbyt często jesteście pozostawieni samym sobie”.

Franciszek wyznał w czasie spotkania, że gdy czytał przysłane w ramach przygotowań do synodu kwestionariusze, uderzyły go zawarte w nich apele do dorosłych o to, by byli blisko z młodzieżą i jej pomagali.

Jak stwierdził papież, można tam odczytać wezwanie: “pomóżcie naszemu młodzieńczemu światu, który coraz bardziej popada w ruinę”.

Brak pracy dla młodzieży to “grzech społeczny” i “społeczeństwo jest za to odpowiedzialne” – powiedział.

Franciszek mówił o zjawisku depresji i samobójstw wśród bezrobotnych młodych ludzi oraz przyłączania się do szeregów Państwa Islamskiego. “Statystyki dotyczące samobójstw wśród młodzieży są fałszowane” – zaznaczył.

Papież podkreślił: “Potrzebujemy was, młodych, żywych kamieni Kościoła o młodym obliczu, ale nie ucharakteryzowanym, nie odmłodzonym sztucznie, ale ożywionym od wewnątrz”.

“Próbujecie nakłonić nas do wyjścia z logiki, zgodnie z którą +zawsze tak było+; słodkiej trucizny, która uspokaja, znieczula” – mówił. Wyraził opinię, że instytucja, która nie chce ryzykować, nie rozwija się. “Ten, kto nie ryzykuje, starzeje się” – ostrzegł.

Wezwał młodzież, by w czasie spotkania przed synodem “mówiła z odwagą i słuchała z pokorą”, a wstyd “zostawiła za drzwiami”. “Miejcie tupet” – zaapelował.

Franciszek przeprosił również za wszystkich katolików, którzy korzystają z usług dziewcząt prostytutek. “To akt przestępczy” – dodał. Jak zauważył, “bardzo prawdopodobne jest to”, że 90 procent klientów prostytutek to “ochrzczeni, katolicy”.

“To bardzo poważny problem. Chciałbym, abyście z tym walczyli. (…) Jeśli ktoś ma taki zwyczaj, niech z tym zerwie. To przestępstwo. Kto tak robi, jest przestępcą” – powiedział papież. Następnie wskazał: “To nie jest uprawianie miłości, to jest torturowanie kobiety; nie mylmy pojęć”. Zmuszanie dziewcząt do prostytucji nazwał “niewolnictwem”.

W wystąpieniu na obradach przedsynodalnych Franciszek powiedział też, że “jedną z najgorszych chorób w Kościele jest klerykalizm”. Objawia się ona wtedy, wyjaśnił, gdy ksiądz “zachowuje się nie jak ojciec, ale jak książę”. “Myli się rolę ojcowską i sprowadza się ją do funkcji kierowniczej, szefa firmy” – zauważył.

Franciszek, mówiąc o młodych ludziach, stwierdził, że nie zawsze “zasługują na nagrodę Nobla w dziedzinie rozwagi”, bo “czasem walą prosto w twarz”. “Ale trzeba ich słuchać” – podkreślił.

“Niektórzy uważają, że należy trzymać was na bezpieczny dystans, żeby nie dać się sprowokować. (…) Ale młodzież trzeba brać na serio” – oświadczył. Zapewnił, że wkład młodzieży w prace synodu biskupów zostanie potraktowany poważnie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.FABIO FRUSTACI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

1 KOMENTARZ

  1. W Hollywood zapanował rasizm lansowany przez reżyserów i scenarzystów zboczków. Biały jest zawsze zły – a czarny jest dobry, no i czarny jest mądry i jest szefem białego. Pojeby i rasiści z Hollywood, pedały i gwałciciele dyktują nam nowego bohatera filmowego.

REKLAMA

2131643414 views

REKLAMA

REKLAMA

2131643429 views

REKLAMA

REKLAMA

2133439749 views

REKLAMA

2131643439 views

REKLAMA

2131643442 views

REKLAMA

2131643446 views