Papież Franciszek powiedział w środę, że chrześcijanie muszą okazywać miłość migrantom, uciekającym przed przemocą, wojną i ubóstwem. „Ale czasem niestety spotykają się z wrogością” i „są traktowani przez niektórych rządzących jako zagrożenie” – dodał.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież mówił, że „gościnność jest ważną cnotą ekumeniczną”.
W swej katechezie Franciszek nawiązał do trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego tematem jest w tym roku gościnność. Jak przypomniał doświadczył jej święty Paweł ze strony mieszkańców Malty po katastrofie okrętu, który osiadł na mieliźnie u brzegów wyspy. Dodał, że morze, na którym doszło do tego wypadku jest obecnie niebezpiecznym miejscem dla migrantów.
„Na całym świecie migranci, mężczyźni i kobiety, wyruszają w niebezpieczną podróż, by uciec od przemocy, wojny i ubóstwa” i „doświadczają obojętności, wrogości pustyni, rzek, mórz” – mówił Franciszek.
Następnie dodał: „Ale niestety czasem spotykają się ze znacznie gorszą wrogością ze strony ludzi. Są wykorzystywani przez przestępców handlarzy, są traktowani przez niektórych rządzących jako liczby i zagrożenie; niekiedy niegościnność odrzuca ich jak fale w kierunku ubóstwa lub niebezpieczeństw, przed którymi uciekli”.
Papież wskazał: „Jako chrześcijanie musimy działać razem, by okazać migrantom miłość Boga objawioną przez Jezusa Chrystusa. Możemy i musimy świadczyć o tym, że jest nie tylko wrogość i obojętność, ale że każda osoba jest cenna dla Boga i kochana przez niego”.
„Wspólna praca, by żyć gościnnością, zwłaszcza wobec tych, których życie jest najbardziej bezbronne, uczyni z nas lepszych ludzi, lepszych uczniów Jezusa i bardziej zjednoczony lud chrześcijański” – oświadczył Franciszek.
Zwracając się do Polaków papież powiedział: „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zaprasza nas do ufnej modlitwy o dar jedności. Zachęcam was do rozważania i gorliwego podjęcia hasła tego Tygodnia: +Życzliwymi bądźmy+”.
„Niech wasze spotkania ekumeniczne poruszają serca, pomogą w otwieraniu się na innych, we wzajemnym zrozumieniu, dialogu, pojednaniu i okazaniu gościnności” – dodał Franciszek.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)