REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież Franciszek wyruszył w podróż do Panamy

Papież Franciszek wyruszył w podróż do Panamy

-

Papież Franciszek wyruszył w środę rano do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Samolot z papieżem odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino; lot do Panamy potrwa około 13 godzin.

Franciszkowi towarzyszy na pokładzie 67 wysłanników światowych mediów. W trakcie lotu przewidziane jest spotkanie papieża z dziennikarzami, który pozdrowi ich i będzie zapewne mówił o celu swej 26. podróży od początku pontyfikatu.

REKLAMA

Papieski samolot przybędzie na panamskie lotnisko Tocumen po południu tamtejszego czasu, czyli około godz. 22.30 w Polsce. Franciszka powita prezydent Juan Carlos Varela, a także nuncjusz apostolski w Panamie arcybiskup Mirosław Adamczyk i dwa tysiące wiernych.

Po krótkiej ceremonii na lotnisku papież uda się nuncjatury apostolskiej, gdzie będzie mieszkał w czasie całego pobytu, tj. do niedzieli. Nuncjatura mieści się na terenie dawnej amerykańskiej strefy wojskowej, niedaleko Kanału Panamskiego. Przed siedzibą watykańskiej ambasady Franciszka powita grupa młodzieży.

fot.ETTORE FERRARI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Na środę nie przewidziano żadnych wydarzeń ani uroczystości z udziałem papieża.

Oficjalna ceremonia jego powitania odbędzie się w czwartek rano przed Pałacem Prezydenckim w stolicy, Palacio de las Garzas. Franciszek spotka się z prezydentem Varelą.

Po tej rozmowie w siedzibie panamskiego MSZ, Palacio Bolivar, Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz kraju i reprezentantów społeczeństwa.

W kościele pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu papież spotka się z biskupami z krajów Ameryki Środkowej: Panamy, Kostaryki, Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Nikaragui.

Po południu odbędzie się zaś ceremonia powitania papieża z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży na błoniach Campo Santa Maria la Antigua nad brzegiem Pacyfiku, nad Zatoką Panamską. Santa Maria la Antigua jest patronką Panamy.

W piątek rano Franciszek uda się do zakładu karnego dla nieletnich w mieście Pacora na wschód od stolicy, gdzie odprawi liturgię pokutną. Wyspowiada tam grupę młodych więźniów.

Po powrocie do stolicy papież weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Campo Santa Maria la Antigua na nabrzeżu Cinta Costera.

W sobotę rano papież odprawi mszę w bazylice katedralnej Santa Maria la Antigua. Następnie w siedzibie seminarium San Jose zje obiad z 10 przedstawicielami młodzieży z całego świata.

Wieczorem Franciszek przewodniczyć zaś będzie czuwaniu z młodzieżą na błoniach świętego Jana Pawła II w Metro Park.

Światowe Dni Młodzieży zakończy rano papieska msza na Campo San Juan Pablo II w Metro Park. Oczekuje się, że przybędzie kilkaset tysięcy osób.

Następnie Franciszek odwiedzi Dom Dobrego Samarytanina, gdzie spotka się z podopiecznymi tej placówki – chorymi na AIDS.

Po południu na stadionie imienia panamskiego piłkarza Rommela Fernandeza Franciszek spotka się z wolontariuszami ŚDM.

Po ceremonii pożegnania na stołecznym lotnisku po godz. 18 odleci do Rzymu. Powrót do Wiecznego Miasta zaplanowano na godziny przedpołudniowe w poniedziałek 28 stycznia.

Na Światowe Dni Młodzieży przybyło ponad 3500 Polaków. Są największą grupą pielgrzymów z Europy. Jest z nimi 12 biskupów i około 200 księży. W środę odbędzie się polskie święto na ŚDM, między innymi z udziałem uczestników Rejsu Niepodległości, którzy przypłynęli na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży.

Mszy rozpoczynającej się o godz. 18 lokalnego czasu będzie przewodniczyć prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a homilię wygłosi biskup Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski i uczestnik synodu biskupów na temat młodzieży, który odbył się w październiku 2018 roku w Watykanie.

Po mszy odbędzie się koncert w trzech językach: po polsku, angielsku i hiszpańsku, w czasie którego wystąpią Olga Szomańska, Dariusz Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz, zespół Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA – franciszkanin Stan Fortuna.

Z pokładu papieskiego samolotu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.TELENEWS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2109433347 views

REKLAMA

2109433579 views

REKLAMA

REKLAMA

2111229970 views

REKLAMA

2109433720 views

REKLAMA

2109433819 views

REKLAMA

2109433927 views