REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież do wolontariuszy: pamięć, odwaga, i będziecie nadzieją przyszłości

Papież do wolontariuszy: pamięć, odwaga, i będziecie nadzieją przyszłości

-

Pamięć i odwaga – to, jak mówił podczas niedzielnego spotkania z wolontariuszami ŚDM papież Franciszek, dwa warunki, by mogli stać się “nadzieją przyszłości”. Radził młodym ludziom, by byli dzielni i jak najwięcej rozmawiali z osobami starszymi czerpiąc mądrość od nich.

Spotkanie z młodymi ludźmi – wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, odbyło się w krakowskiej Tauron Arenie na zakończenie wizyty Franciszka w Polsce.

REKLAMA

Papież zaczął wygłaszać przygotowane wcześniej wystąpienie, ale szybko zrezygnował z niego stwierdzając, że jest “trochę nudne”. Dalej spontanicznie prowadził dialog z młodych ludźmi, którzy entuzjastycznie na to reagowali.

Franciszek rozpoczął swe wystąpienie od podziękowań dla wolontariuszy za ich zaangażowanie, ofiarność i poświęcenie, z jakimi towarzyszyli, pomagali i służyli tysiącom młodych pielgrzymów, uczestników zakończonych w niedzielę Światowych Dni Młodzieży.

“Dziękuję też za wasze świadectwo wiary, która połączona z wiarą bardzo wielu ludzi młodych z całego świata, jest wielkim znakiem nadziei dla Kościoła i dla świata” – powiedział papież.

“Dając siebie ze względu na miłość Chrystusa, doświadczyliście jak wspaniałe jest zaangażowanie w szlachetnej sprawie” – powiedział Franciszek i w tym momencie przerwał odczytywanie przygotowanego wcześniej i wygłaszanego po włosku wystąpienia.

“Nie wiem, czy piękne, czy brzydkie. Pięć stron. Trochę nudne to moje przemówienie” – zażartował, wywołując żywą reakcję zgromadzonych.

Następnie spytał w jakim języku ma dalej przemawiać. “Mówią mi, że mogę mówić w każdym języku, bo wszyscy macie tłumaczenie, tak?” – upewnił się Franciszek. “Mówić po hiszpańsku?” – dopytywał, za każdym razem wywołując śmiech i brawa młodych ludzi.

Później kontynuował już w swym ojczystym języku hiszpańskim. Podkreślał, że przygotowanie Światowych Dni Młodzieży, to była prawdziwa przygoda. “Uczestniczenie, w tym, służenie, praca, działanie, a później przychodzi czas pożegnania. Najpierw ta przygoda, ta dobroć. Chcę wam wszystkim za to podziękować – wolontariuszom, dobroczyńcom za wszystko, co zrobiliście” – mówił Franciszek.

“Chcę podziękować za te godziny modlitwy, które poświęciliście, bo ja wiem, że te dni zostały zorganizowane dzięki ogromnej ilości pracy, ale równie dużej ilości modlitwy” – powiedział, zaznaczając, że “to właśnie dzięki tym wszystkim wolontariuszom, którzy modlili się godzinami, to wszystko się udało”.

Franciszek podziękował też kapłanom, którzy wraz z nim i młodymi wiernymi uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży. “Dziękuję zakonnicom, które były z nami, ze wszystkimi innymi. I chcę podziękować wam wszystkim, którzy wdaliście się w tę przygodę z tą nadzieją, że wszystko się uda” – powiedział papież.

Zwracając się do biskupa Damiana Muskusa, koordynatora generalnego komitetu organizacyjnego ŚDM, stwierdził, że w jego wystąpieniu podczas niedzielnego spotkania usłyszał “coś miłego”. Bp Muskus mówił m.in., że wolontariusze ŚDM są nadzieją dla świata.

Papież też nazwał zgromadzoną na Tauron Arenie młodzież “nadzieją przyszłości”, ale – jak zastrzegł – “pod dwoma warunkami”. Czy chcecie być nadzieją przyszłości?” – zapytał Franciszek wolontariuszy. “Ale są dwa warunki” – przypomniał. “Nie, nie, nie trzeba płacić za wstęp” – żartował papież. Zgromadzona na Tauron Arenie młodzież odpowiedziała śmiechem i oklaskami.

Pierwszy warunek – jak mówił Franciszek – to pamięć. “Zawsze zadawajmy sobie pytanie: skąd przychodzę. Pamiętajmy o miejscu, z którego pochodzimy, o rodzinie. Pamiętajmy o całej historii, którą mamy za sobą” – radził Franciszek.

Nawiązując do wystąpienia jednej z wolontariuszek, która przemawiała chwilę przed nim, zwrócił uwagę, że było ono “pełne pamięci drogi, którą przemierzyliśmy”. “Pamięci tego, co otrzymałem od innych, od starszych” – dodał i wskazał, że “młody człowiek pozbawiony pamięci nie jest nadzieją na przyszłość”. “Jasne?” – upewnił się. Wolontariusze odpowiedzieli gromkimi brawami.

“Co zrobić, by mieć tę pamięć? Porozmawiaj z rodzicami, ze starszymi, przede wszystkim porozmawiaj z dziadkami” – zachęcał każdego ze zgromadzonych młodych ludzi. “Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, to musisz dostać tę pochodnię, którą przekaże ci dziadek i babcia” – przekonywał Franciszek.

“Czy obiecujecie mi, by po to, aby przygotować się na Panamę, więcej będziecie rozmawiać z dziadkami?” – pytał papież, po raz kolejny wzbudzając entuzjazm młodych ludzi. “A jeśli dziadkowie odeszli już, to porozmawiajcie z innymi starszymi ludźmi. Będziecie ich pytać, pytać i pytać. Pytajcie ich, oni to czysta mądrość” – apelował.

Drugim – zdaniem papieża – warunkiem, by być nadzieją na przyszłość, ale też teraźniejszość, jest odwaga. “Miejcie odwagę, bądźcie dzielni, nie lękajcie się” – mówił Franciszek. W tym miejscu nawiązał do przesłania zmarłego 2 lipca na raka wolontariusza Maćka Cieśli, które na Tauron Arenie odczytał jego brat Michał.

“(Maciek Cieśla) chciał być z nami. Nie udało się, ale miał odwagę stawić czoło, odwagę, by walczyć, nawet w najgorszej sytuacji. Ten młody człowiek (…) zasiał ziarno nadziei na przyszłość oraz na dziś – odwagi” – powiedział Franciszek. “A więc na dziś: odwaga, siła!” – zachęcał.

Tu znów nawiązał dialog z wolontariuszami. “Co było pierwsze?” – spytał. “Pamięć” – przypomniał, a wraz z nim zgromadzona młodzież. “Jeśli macie do tego odwagę, to staniecie się nadzieją na przyszłość” – podkreślił. “Jasne?” – upewnił się.

Franciszek powiedział, że nie wie, czy będzie obecny podczas następnych Światowych Dni Młodzieży – które odbędą się w Panamie w 2019 r. “Nie wiem, czy będę w Panamie, ale zapewniam was o jednym: Piotr tam będzie, i Piotr zapyta was: czy rozmawialiście z dziadkami, ze starszymi ludźmi, by zachować pamięć? Czy mieliście odwagę, byliście dzielni by stawiać czoło i czy potrafiliście zasiać nadzieję na przyszłość. Piotrowi odpowiecie. To jasne? – zapytał papież młodych ludzi.

Na koniec raz jeszcze podziękował zgromadzonym wolontariuszom, a chwilę potem wraz z nimi zmówił modlitwę.(PAP)

fot.Maurizio Brambatti/PAP/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA