REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaPapież: ból i wstyd z powodu pedofilii musi nakłaniać do procesu nawrócenia

Papież: ból i wstyd z powodu pedofilii musi nakłaniać do procesu nawrócenia

-

Papież Franciszek oświadczył, że „ból i wstyd” z powodu czynów pedofilii w Kościele musi nakłaniać do procesu „nawrócenia”. W przesłaniu na sympozjum na temat ochrony dzieci podkreślił, że musi być ona priorytetem w działalności edukacyjnej Kościoła.

W rozpowszechnionym w czwartek przesłaniu papież zaznaczył, że Kościół musi podążać „drogą nawrócenia osobistego i wspólnotowego” w związku z plagą nadużyć.

REKLAMA

„To droga, jaką musimy przebyć wszyscy jako Kościół, nakłaniani przez ból i wstyd z powodu tego, że nie zawsze byliśmy dobrymi strażnikami w ochronie nieletnich, jakich nam powierzono w naszej działalności edukacyjnej i społecznej” – napisał Franciszek w liście do uczestników konferencji zorganizowanej przez Wspólnotę Papieża Jana XXIII, włoską Akcję Katolicką i uniwersytet w Bolonii.

Stwierdził, że wspomniany proces nawrócenia wymaga pilnego przygotowania wszystkich, zajmujących się dziećmi i młodzieżą w Kościele i innych instytucjach.

„Tylko w ten sposób, dzięki systematycznej akcji prewencyjnej możliwe będzie wykorzenienie kultury śmierci, której nosicielką jest wszelka forma nadużyć seksualnych, sumienia i władzy”- zaznaczył w przesłaniu do uczestników sympozjum w Rzymie.

Franciszek wskazał, że ochrona nieletnich musi być zawsze priorytetem w działalności edukacyjnej Kościoła, która powinna być prowadzona w sposób otwarty, wiarygodny, przy stanowczym zwalczaniu „wszelkiej formy dominacji, naruszania intymności i milczenia”.

„Jeśli nadużycie jest aktem zdrady zaufania, która skazuje na śmierć tego, kto go doświadcza i powoduje głębokie pęknięcia w środowisku, w jakim do tego dochodzi, zapobieganie powinno być stałą procedurą krzewienia odnawianej wiarygodności”, na którą małoletni mogą liczyć – ocenił papież.

„My jako dorośli jesteśmy wezwani do tego, by ją im zagwarantować, odkrywając na nowo powołanie rzemieślników edukacji oraz podejmując wysiłek, by być mu wiernym” – dodał.

To zwłaszcza młodzi ludzie, wskazał, „proszą nas o zdecydowane kroki na rzecz odnowy w obliczu ran, doznanych przez ich rówieśników”.

Zdaniem Franciszka bardzo ważny jest wkład młodzieży, która oprócz zapewnienia „braterskiej i solidarnej bliskości” może rozpoznać sytuacje zagrożenia i wezwać całą wspólnotę do odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony nieletnich.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2103170040 views

REKLAMA

2103170273 views

REKLAMA

2104966665 views

REKLAMA

2103170416 views

REKLAMA

2103170516 views

REKLAMA

2103170625 views