REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Papież: bardziej niż kiedykolwiek zauważamy Wielką Sobotę, dzień milczenia

Papież: bardziej niż kiedykolwiek zauważamy Wielką Sobotę, dzień milczenia

-

“W tym roku bardziej niż kiedykolwiek zauważamy Wielką Sobotę, dzień wielkiego milczenia” – mówił papież Franciszek podczas Mszy Wigilii Paschalnej w bazylice Św. Piotra, gdzie z powodu pandemii nie było wiernych. “To dla nas najciemniejsza godzina” – dodał.

“Uciszmy krzyki śmierci, dość wojen! Niech ustanie produkcja i handel bronią, bo potrzebujemy chleba, a nie karabinów. Niech ustaną aborcje, które zabijają niewinne życie” – apelował Franciszek.Także w trakcie tej liturgii, jak podczas innych uroczystości Wielkiego Tygodnia w czasach pandemii, odstąpiono od obrzędów wymagających bliskości między osobami. Nie odbył się tradycyjny w Wielką Sobotę obrzęd przygotowania paschału. Nie było też chrztu osób dorosłych, jakiego papież udziela tej nocy.W pustej bazylice była asysta liturgiczna. Przybyło też kilkanaście osób, które zgodnie z obowiązującymi zasadami postępowania zajęły miejsca w wymaganej odległości od siebie.W homilii w czasie liturgii Wielkiej Soboty Franciszek przywołał obraz kobiet, które poszły do grobu Jezusa.

“Możemy dostrzec swoje odbicie w uczuciach kobiet tego dnia. Podobnie jak my, miały w oczach dramat cierpienia, nieoczekiwanej tragedii, która wydarzyła się zbyt nagle. Widziały śmierć i miały śmierć w swoich sercach” – powiedział Franciszek, nawiązując do obecnej sytuacji na świecie.

REKLAMA

2147483647 clicks

Mówił też o obawach o przyszłość, o tym, że “wszystko trzeba odbudować”.

“Zraniona pamięć, przytłumiona nadzieja. Dla nich, podobnie jak dla nas, była to najciemniejsza godzina. Ale w tej sytuacji kobiety nie dają się obezwładnić. Nie poddają się mrocznym siłom narzekań i żalu, nie zamykają się w pesymizmie, nie uciekają od rzeczywistości” – dodał.

Kobiety, które poszły do grobu Jezusa – wskazał – “modlitwą i miłością pomogły, by zakwitła nadzieja”.

“Ile osób w przeżywanych przez nas smutnych dniach czyniło i czyni jak te niewiasty zasiewające kiełki nadziei! Poprzez drobne gesty troski, uczucia, modlitwy” – zauważył.

“Nie lękajcie się, nie bójcie się: oto obwieszczenie nadziei. Jest to wieść dla nas dzisiaj. Są to słowa, które Bóg powtarza nam w nocy, której doświadczamy” – wskazał papież. Podkreślił, że tej nocy ludzie otrzymują podstawowe prawo – prawo “do nadziei”.

Wyjaśnił, że to nowa nadzieja, pochodząca od Boga, a nie zwykły optymizm czy “poklepywanie po plecach ani też okolicznościowe dodanie otuchy”.

Przywołując klimaty pandemii Franciszek powiedział: “Będzie dobrze – mówimy wytrwale w tych tygodniach, kurczowo trzymając się piękna naszego człowieczeństwa i sprawiając, że z serca wypływają słowa otuchy”.

“Ale w miarę upływu dni i narastania obaw, nawet najśmielsza nadzieja może się ulotnić” – dodał.

Papież wyzwał, by nie poddawać się rezygnacji i “nie kłaść kamienia na nadziei”.

“Siostro, bracie, nawet jeśli pogrzebałeś nadzieję w swoim sercu, nie poddawaj się: Bóg jest większy. Mrok i śmierć nie mają ostatniego słowa. Odwagi, z Bogiem nic nie jest stracone” – apelował.

Franciszek podkreślił, że wielkanocne orędzie jest pełne nadziei. Zachęcił chrześcijan, by nieśli “pieśń życia”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2131791079 views

REKLAMA

REKLAMA

2131791094 views

REKLAMA

REKLAMA

2133587414 views

REKLAMA

2131791104 views

REKLAMA

2131791107 views

REKLAMA

2131791111 views