REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaO. Spadaro: pontyfikat papieża Franciszka - pontyfikatem spotkania

O. Spadaro: pontyfikat papieża Franciszka – pontyfikatem spotkania

-

epa05374285 Pope Francis arrives for his Jubilee Audience in St.Peter Square, Vatican City, 18 June 2016.  EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
fot.Maurizzio Brambatti/EPA

Pontyfikat papieża Franciszka jest pontyfikatem spotkania z drugą osobą – ocenił reaktor naczelny “La Civita Catolica” o. Antonio Spadaro, przedstawiając w środę dziennikarzom w Warszawie główne cechy pontyfikatu Franciszka przed jego wizytą w Polsce i ŚDM w Krakowie.

REKLAMA

“Pojęcie dystansu nie ma z papieżem Franciszkiem ma nic wspólnego, on znosi ten dystans, bo chce być blisko drugiego człowieka, chce się z każdym spotkać. Papież bardzo często nie ma ze sobą żadnych kartek z wystąpieniami, bo mówiąc chce patrzeć w oczy każdego człowieka” – podkreślił o. Spadaro.

Dodał, że dla papieża “kultura dialogu z drugim człowiekiem, czasami nawet w formie pewnych gestów, ma podstawową wartość”. Jak podkreślił “kultura spotkania napędza działalność papieża Franciszka”.

W ocenie duchownego, pontyfikat Franciszka jest profetyczny (proroczy). “Nie idee kierują Kościołem, ale wola Boża. I ta wola Boża tworzy procesy w Kościele, które – aby je dobrze rozumieć – trzeba widzieć od tych procesów” – wyjaśnił.

Zdaniem o. Spadaro, papież Franciszek “nie boi się napięć w Kościele między Ludem Bożym a urzędem kościelnym”, bo – jak mówił – dla papieża “Kościół to jest wierny Lud Boży w drodze”. “Papież Franciszek nie chce Kościoła, który jest zajęty sam sobą, ale chce Kościoła otwartego. Jedynej rzeczy której chce ojciec święty to, aby Chrystus był w centrum Kościoła i sam Chrystus dokonywał reformy Kościoła” – podkreślił o. Spadaro.

Mówiąc o komunikacji papieża Franciszka z mediami o. Spadaro nazwał go “wielkim komunikatorem”. “Jego autorytet nie wyraża się w sposób urzędowy. Papież bardzo często posługuje się krótkimi zdaniami, którymi posługują się media społecznościowe” – zaznaczył redaktor naczelny “La Civilta Catolica”.

O. Spadaro zwrócił uwagę, że papież “nie jest papieżem telewizyjnym”. “Dla niego telewizja nie istnieje. On nie widzi tłumów, on nigdy nie patrzy w tłum. Jego oczy są pochylone nisko, jego wzrok jest skierowany jakby w każdego człowieka z osobna. Aby ukazać w telewizyjny sposób papieża, należy pokazywać jego pojedyncze spojrzenie na osoby” – podkreślił.

Dodał, że papież bardzo często mówi też “w rytm gestów” i bardzo często “gest wyraża to, co on chce powiedzieć”. “Dlatego trzeba być bardzo uważnym, jak papież się porusza i jakie wykonuje gesty, bo papież Franciszek jest papieżem gestów” – zaznaczył o. Spadaro.

Przestrzegł też, żeby uważać na teksty papieskie, które są wydawane dziennikarzom przed ich wygłoszeniem (obowiązuje watykańskie embargo na publikacje tych tekstów), bo papież Franciszek często zmienia wygłaszane homilie. (PAP)

REKLAMA

2117698552 views

REKLAMA

2117698704 views

REKLAMA

REKLAMA

2119495067 views

REKLAMA

2117698796 views

REKLAMA

2117698871 views

Route 66

Ilość węglowodanów w posiłku

Wybieramy ogrzewanie do domu

Zabezpieczenia przepięciowe do domu

REKLAMA

2117698944 views