REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaKonserwatywny arcybiskup szefem Komitetu Pro-life Konferencji Episkopatu

Konserwatywny arcybiskup szefem Komitetu Pro-life Konferencji Episkopatu

-

Joseph Naumann fot.Scott Maentz/Wikipedia

Konserwatywny abp Joseph Naumann wygrał w wyborach szefa Komitetu Pro-Life Konferencji Episkopatu USA z popieranym przez papieża Franciszka kard. Blase’em Cupichem. Zdaniem prasy katolickiej zwycięstwo to dowodzi braku poparcia biskupów w USA dla polityki społecznej papieża.

REKLAMA

Do głosowania na przewodniczącego tej wpływowej komisji doszło we wtorek podczas dorocznej sesji Konferencji Amerykańskich Biskupów Katolickich w Baltimore w stanie Maryland. Uznawany za konserwatystę abp Naumann otrzymał 96 głosów, a mający opinię lewicowca kard. Cupich 82. Inny konserwatysta, biskup Kevin Rhoades został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej.

Zdaniem teologów cytowanych w środowej prasie amerykańskiej zwycięstwo arcybiskupa nad kardynałem w głosowaniu bardzo uczulonych na hierarchię biskupów jest przejawem oporu amerykańskiego episkopatu wobec zmian w programie społecznym Kościoła, jakie chce wprowadzić papież Franciszek.

“Głosowanie wyraźnie pokazuje, że od roku 2013 większość z nich (biskupów amerykańskich – PAP) postrzega przesłanie pontyfikatu Franciszka jako nieodpowiednie dla Kościoła Katolickiego w USA” – skomentował głosowanie biskupów na Twitterze Massimo Faggioli, teolog z założonego przez augustianów Uniwersytetu Villanova pod Filadelfią.

Do tej pory – wskazują komentatorzy prasy katolickiej – funkcję przewodniczącego komitetu pro-life nadzorującego działania amerykańskich katolików w walce z aborcją i eutanazją sprawował tradycyjnie kardynał.

Zarówno abp Naumann, jak i kard. Cupich są zdecydowanymi przeciwnikami aborcji i eutanazji, jednak ten drugi dał do zrozumienia, że zgodnie z priorytetami obecnego papieża chciałby rozszerzyć działalność komisji o takie zagadnienia jak kara śmierci, opieka medyczna i walka z ubóstwem.

Bardziej tradycyjne stanowisko abp. Naumanna i większości biskupów ma także znaczenie polityczne, ponieważ jest zgodne z programem Partii Republikańskiej. “Nacisk biskupów katolickich na aborcję jako podstawowe zagadnienie społeczne jest pomocny w utrzymaniu poparcia konserwatywnie nastawionych katolików amerykańskich dla Partii Republikańskiej i tym samym dla administracji Trumpa” – powiedziała cytowana na łamach dziennika “Wall Street Journal” Patti Miller, autorka książki o poglądach amerykańskich katolików na aborcję. Miller zasugerowała, że w przypadku wyboru na przewodniczącego komitetu kard. Cupicha, chorwackiego pochodzenia, poparcie to mogłoby ulec osłabieniu.

Nie we wszystkich dziedzinach poglądy amerykańskich biskupów są zbieżne z polityką prezydenta Trumpa. Podczas dorocznego zgromadzenia w Baltimore biskupi jednoznacznie opowiedzieli się za ochroną praw imigrantów i koniecznością pomocy dla uchodźców. Szereg biskupów zaapelowało do uczestników Konferencji, aby wzmogli naciski na Kongres w celu uregulowania sytuacji “marzycieli” (dreamers) – ok. 690 tysięcy (w tym ponad 3 tys. polskich obywateli) imigrantów, którzy znaleźli się na terytorium USA nielegalnie, przekraczając “zieloną granicę” razem z rodzicami przed ukończeniem 16 roku życia.

Po zakończeniu przez administrację Trumpa we wrześniu programu pozwalającego “marzycielom” na warunkowe pozostanie w USA, grozi im deportacja, jeśli do marca 2018 r. Kongres nie znajdzie rozwiązania ich sytuacji.

Zdaniem ekspertów stanowisko Kościoła katolickiego w USA wobec imigracji wynika nie tylko ze społecznej nauki Kościoła, ale jest także spowodowane wzrastającym znaczeniem Latynosów we wspólnocie; stanowią oni prawie połowę (ponad 30 mln osób) 70-milionowej rzeszy katolików w USA.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

REKLAMA

2119037583 views

REKLAMA

2119037680 views

REKLAMA

REKLAMA

2120834035 views

REKLAMA

2119037752 views

REKLAMA

2119037812 views

REKLAMA

2119037863 views