REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Kończy się miesięczny muzułmański post - Ramadan

Kończy się miesięczny muzułmański post – Ramadan

-

fot.Igor Kovalenko/EPA
fot.Igor Kovalenko/EPA

We wtorek kończy się Ramadan – miesięczny post polskich wyznawców islamu. Od środy obchodzić oni będą święto zakończenia postu – Ramadan Bajram. Będą spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, a w Białymstoku – doroczny bal tatarski.

REKLAMA

Święto Ramadan Bajram (Ied al Fitr) jest jedną z dwóch najważniejszych w roku uroczystości muzułmańskich. Rano w środę w meczetach i domach modlitw odbywają się okolicznościowe modlitwy, potem polscy muzułmanie świętują w gronie rodzin i przyjaciół. W jednym z lokali w Białymstoku odbędzie się tego dnia doroczny bal tatarski z udziałem ponad 110 osób z całego kraju.

Daty świąt religijnych muzułmanie ustalają na podstawie kalendarza księżycowego, krótszego od tradycyjnego o jedenaście dni. Dlatego ulegają one ciągłym przesunięciom. O tym, kiedy rozpoczyna się i kiedy kończy tegoroczny Ramadan, poinformował w specjalnych oświadczeniu polskich muzułmanów mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitw, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązywał od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Zwalniała z niego całkowicie lub czasowo m.in. choroba nieuleczalna, ciąża czy karmienie piersią.

Po zmroku wierni spotykali się na modlitwie i posiłkach. Jedna z ostatnich dziesięciu nocy Ramadanu jest zwana Kadyr Noc, czyli nocą przeznaczenia. Wierni wierzą, że zwłaszcza ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego wielu z nich szczególnie wtedy modli się i czyta Koran.

Przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, szacują liczbę wiernych na ok. 5 tys. osób – to przede wszystkim polscy Tatarzy.

Większość polskich wyznawców islamu mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety i mizary, czyli muzułmańskie cmentarze. Na obchody świąt zjeżdżają tam także polscy muzułmanie z innych części kraju.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w kraju szacuje się na 20-25 tys. Poza Polakami, są to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks