REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Jasna Góra. Akt Zawierzenia Matce Bożej w 1050. rocznicę chrztu Polski

Jasna Góra. Akt Zawierzenia Matce Bożej w 1050. rocznicę chrztu Polski

-

fot.Waldemar Deska/EPA
fot.Waldemar Deska/EPA

Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski podpisali w poniedziałek biskupi zebrani na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tematy spotkania hierarchów to m.in. Światowe Dni Młodzieży i wizyta w Polsce papieża Franciszka.

REKLAMA

Ślubowanie i odczytanie nowego aktu odbędzie się w częstochowskim sanktuarium podczas wtorkowych uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – jednego z najważniejszych wydarzeń Na Jasnej Górze w ciągu roku. Udział w uroczystościach wezmą m.in. przedstawiciele episkopatu.

Podpisany w poniedziałek dokument jest nawiązaniem do „Milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego”, czyli aktu przyjętego w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę.

Nowy akt, który podpisali m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zaczyna się od słów: „Wielka Boga-Człowieka Matko, Niepokalana Dziewico Maryjo, Matko Kościoła i Królowo Polski, Matko naszego zawierzenia!”.

W odniesieniu do lat „zmagań synów i córek polskiej ziemi o wierność Chrystusowi” zaznaczono: „Pośród tych trosk, wysiłków i zmagań nadeszła – jako umocnienie dla nas – tysiąc pięćdziesiąta rocznica Chrztu Polski. Pragniemy wyrazić z całym Kościołem katolickim w Polsce wdzięczność i uwielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego za włączenie w minionych wiekach wszystkich pokoleń naszych rodaków w nurt życia wiecznego”.

Ponadto – jak napisano – wierni, którzy zawierzą się we wtorek Matce Bożej, postanowią w nowych wyzwaniach, które niesie współczesność, „jak najwierniej” naśladować życie i wiarę Maryi.

Podpisanie aktu odbyło się w trakcie poniedziałkowych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych. Tematami spotkania są m.in. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które rozpoczną się 26 lipca, oraz wizyta papieża Franciszka w Polsce z tej okazji.

Podczas pobytu w Polsce papież – oprócz udziału w głównych obchodach ŚDM – odwiedzi m.in. Jasną Górę, gdzie 28 lipca odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Zdaniem rzecznika KEP ks. Pawła ks. Rytla-Andrianika, ŚDM są nie tylko ważnym wydarzeniem dla wierzących, ale i dla całego kraju.

„To jest przełomowe wydarzenie z punktu widzenia medialnego (…). To z jednej strony największa promocja Polski w historii naszego kraju, z drugiej strony jest to też bardzo głębokie przeżycie duchowe, które pokazuje uśmiechniętą, młodą twarz Kościoła – i to przesłanie pójdzie na cały świat” – wskazał podczas poniedziałkowego briefingu ks. Rytel-Andrianik.

Do tej pory – jak podał rzecznik – chęć udziału w ŚDM w Krakowie zgłosiło już ponad 577 tys. osób ze 181 krajów. Z kolei na poprzedzające główne obchody tzw. dni w diecezjach dotychczas zgłosili się młodzi z ponad 130 krajów.

Wizyta papieża Franciszka jest jego zdaniem także wyróżnieniem dla Polski, ponieważ do tej pory Ojciec Święty na dłuższe pobyty pielgrzymował jedynie do krajów pozaeuropejskich.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w 2009 r. W jej skład wchodzą hierarchowie wszystkich 44 polskich diecezji. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks