REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski

Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski

-

Tegoroczny wystrój symbolicznego Grobu Pańskiego w sanktuarium na Jasnej Górze nawiązuje do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Umieszczone wokół barwy narodowe i wizerunki godła z różnych okresów mają symbolizować drogę polskiej państwowości.

Zgodnie z tradycją Grób Pański przygotowano w najważniejszej części jasnogórskiego sanktuarium, w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dekoracja, podobnie jak w poprzednich latach, zajmuje sporą część kaplicy. W centralnym miejscu stanęła monstrancja z Najświętszym Sakramentem na tle wizerunku godła państwowego. Duże cyfry przypominają o obchodzonej w tym roku rocznicy chrztu Polski: 966 – 2016.

REKLAMA

W napisie umieszczono fotogram XII-wiecznej romańsko-gotyckiej chrzcielnicy z katedry św. Piotra i Pawła w Legnicy. Pod Cudownym Obrazem umieszczono natomiast fotogram XII-wiecznych drzwi z archikatedry w Gnieźnie – symbolu chrztu Mieszka I.

Na stojącym obok krzyżu udrapowano biało-czerwoną flagę. Wokół umieszczono wizerunki godła państwowego z różnych okresów historii. Według cytowanego przez biuro prasowe sanktuarium jasnogórskiego dekoratora o. Bronisław Kraszewskiego mają one symbolizować drogę polskiej państwowości na przestrzeni wieków.

W wystroju Grobu Pańskiego umieszczono też wizerunki polskich świętych i błogosławionych, m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Wojciecha, św. Jadwigę, św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. „On jakby zwieńcza całą historię naszej kochanej Ojczyzny” – zaznaczył o. Kraszewski.

Pośrodku spoczywa figura Chrystusa złożonego w grobie, okryta biało-czerwonym płótnem. Pod nią umieszczono napis: „Odkupił swe owce Baranek bez skazy”. Wystroju dopełniają kwiaty – głównie białe i czerwone róże.

W Wielki Piątek przez całą noc trwała adoracja Grobu Pańskiego; będzie się też odbywała przez całą Wielką Sobotę. Częstochowianie i pielgrzymi przychodzą, by poświęcić pokarmy, obejrzeć tegoroczną aranżację grobu i pomodlić się. Jasnogórski Grób Pański można odwiedzać w sobotę aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks