REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaCappuccino, espresso, latte i „kawa duchowa” w czasie ŚDM

Cappuccino, espresso, latte i „kawa duchowa” w czasie ŚDM

-

fot.krakow2016.com
fot.krakow2016.com

Kawa była w czasie ŚDM 2016 jedną z „przynęt”, zatrzymujących pielgrzymów na rozmowę w specjalnych punktach utworzonych przez krakowskich dominikanów i jezuitów. Serwowali tam młodzieży aromatyczny napój, ale – podkreślają – chodziło przede wszystkim o „kawę duchową”.

REKLAMA

Na kawę młodzi mogli się zatrzymać w punktach Frassati Cafe i Magis Cafe.

Frassati Cafe przygotowali dominikanie w swoich ogrodach. Napój był podawany w zamian za dobrowolną ofiarę. Braciom chodziło jednak przede wszystkim o „kawę duchową”.

Jak tłumaczył o. Piotr Oleś, inicjatywa Frassati Cafe zrodziła się, kiedy bracia dowiedzieli się, że w czasie ŚDM w ich bazylice będą relikwie bł. Piera Giorgia Frassatiego, patrona młodzieży.

„Spodziewaliśmy się, że będzie się to wiązało z dużą liczbą ludzi i postanowiliśmy otworzyć nasz ogród, który, na co dzień jest objęty klauzurą. Ponieważ powołaniem naszego zakonu jest bycie maksymalnie blisko ludzi, postanowiliśmy wykorzystać tę okoliczność. Zamysł był taki, żeby być z nimi tak bezpośrednio, przy rozmowie, by wspólnie usiąść i napić się kawy, zjeść ciastko” – powiedział o. Piotr.

Bracia sami przyrządzali kawę. Do wyboru były m.in. cappuccino, espresso, espresso doppio, latte macchiato, americano. Dominikanie mówili, że “w ziarnach tej kawy kryje się miłość, żar i radość papieża Franciszka”. Młodzież chętnie odwiedzała ogrody, a bracia opowiadali jej o Frassatim, o jego związkach z dominikanami, o Bogu.

Jezuici na czas ŚDM przygotowali Magis Cafe. Punkty czekały na pielgrzymów w trzech lokalizacjach Krakowa: w kościele św. Barbary na Małym Rynku, w Akademii Ignatianum i na stadionie Cracovii.

„Przychodziło do nas zarówno wielu Polaków, jak i cudzoziemców. Zdaje się, że najwięcej osób odwiedziło nas na Małym Rynku” – powiedział PAP jezuita o. Mariusz Balcerak.

Jak dodał, nazwa Magis Cafe miała zachęcić młodych do przyjścia do punktów jezuitów, a tym samym do zapoznania się z wartościami ignacjańskimi.

„Kawa wielu osobom kojarzy się z aromatycznym, dodającym energii napojem. Nam jednak bardziej chodziło o tę +kawę duchową+. Chcieliśmy przybliżyć młodzieży duchowość ignacjańską, jak również stworzyć miejsce do refleksji nad życiem, dać młodym ludziom narzędzia, które pomogą im w podejmowaniu dobrych decyzji w przyszłości, tzn. ułatwią wybór właściwej drogi życiowej czy to w małżeństwie, czy to w kapłaństwie” – wyjaśnił jezuita.

Według niego Magis Cafe było potrzebne. „Młodzi nieustannie przychodzili (…)odpoczywali, rozmawiali, spowiadali się. Niektórzy wychodzili wyraźnie zadowoleni, inni pełni refleksji. Myślę, że wielu z nich będzie wracać do spotkań u nas” – powiedział o. Mariusz. (PAP)

REKLAMA

2119241317 views

REKLAMA

2119241410 views

REKLAMA

REKLAMA

2121037763 views

REKLAMA

2119241477 views

REKLAMA

2119241533 views

REKLAMA

2119241575 views