REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaBułgaria. Papież: świat migrantów i uchodźców jak krzyż ludzkości

Bułgaria. Papież: świat migrantów i uchodźców jak krzyż ludzkości

-

„Świat migrantów i uchodźców jest trochę jak krzyż ludzkości” – powiedział w poniedziałek papież Franciszek podczas spotkania z nimi w ośrodku koło Sofii. W drugim dniu wizyty w Bułgarii Franciszek odwiedził centrum dla migrantów głównie z Iraku i Syrii.

W ośrodku mieszczącym się w dawnej szkole w dzielnicy Wrażdebna przebywa około 50 osób, które czekają na uregulowanie swojego statusu. Centrum prowadzi Caritas. Działający tam dziecięcy chór wystąpił przed papieżem, a Franciszek otrzymał w darze wykonane przez najmłodszych rysunki.

REKLAMA

„Dziękuję za waszą dobroć, życzę wszystkiego najlepszego wam i waszym współobywatelom, którzy pozostali w ojczyźnie” – zwrócił się papież do uchodźców w czasie swej prywatnej wizyty.

Podziękował mieszkańcom ośrodka za gościnność oraz za pieśni, które – jak to ujął – niosą radość w ich trudnej drodze.

„Wasza droga nie jest łatwa, ona jest pełna bólu. Musieliście opuścić ojczyznę i szukać nowej. Lecz zawsze pozostaje nadzieja. Świat jest pełen migrantów, ludzi, którzy szukają nowego miejsca do życia, a ich droga jest krzyżem” – powiedział.

W swoim niedzielnym przemówieniu podczas ceremonii powitania w Sofii papież wezwał bułgarskie władze, aby nie zamykały oczu i serc na migrantów. Franciszek nazwał Bułgarię „miejscem spotkania między wieloma kulturami i cywilizacjami, mostem między Europą Wschodnią a Południową, otwartą bramą na Bliski Wschód”. „Tutaj różnorodność (…) jest postrzegana jako szansa, bogactwo, a nie powód do konfliktu” – dodał.

W Bułgarii, gdzie jeszcze trzy, cztery lata temu przebywało kilka tysięcy migrantów, obecnie jest ich kilkuset.

We wszystkich ośrodkach w kraju, obliczonych na 7 tys. osób, znajduje się ich około 350. Według oficjalnych danych bułgarskich władz presja migracyjna na granicy z Turcją, gdzie zbudowano ogrodzenie ochronne, jest praktycznie zerowa. Pilnie strzeżona jest także granica z Grecją.

Migranci, którzy przedostają się do Bułgarii zmierzają przede wszystkim do Europy Zachodniej. Warunki w bułgarskich ośrodkach i udzielane przez bułgarskie władze świadczenia są dla migrantów niezadowalające. Z drugiej strony, stosunek ludności do nich jest negatywny. W wielu miejscowościach, w których władze zamierzały umieścić migrantów, wybuchały protesty, dochodziło do konfliktów.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

fot.VASSIL DONEV/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2107784903 views

REKLAMA

REKLAMA

2107785135 views

REKLAMA

2109581526 views

REKLAMA

2107785276 views

REKLAMA

2107785375 views

REKLAMA

2107785483 views