REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Religia 500 tys. osób zwiedziło już Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II

500 tys. osób zwiedziło już Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II

-

Dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach fot.Marek Strzalkowski/Forum/EPA
Dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
fot.Marek Strzalkowski/Forum/EPA

Pół miliona turystów ze 134 krajów świata odwiedziło Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w ciągu dwóch lat od jego otwarcia po przebudowie – poinformowała we wtorek rzecznik placówki Maria Budzińska.

REKLAMA

Wśród odwiedzających znaleźli się m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, prymas Francji kard. Philippe Barbarin, a także osobisty fotograf Jana Pawła II Arturo Mari i papieski kamerdyner Angelo Gugel.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 r. Nowa ekspozycja, którą zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

Nazaretanka, siostra Anna Fryc, która oprowadza po Muzeum, powiedziała, że zwiedzający szczególnie wzruszeni są w dawnym mieszkaniu Wojtyłów. „Salon, sypialnia, kuchenka. W tych pomieszczeniach Karol Wojtyła spędził 18 lat, od urodzenia do matury. Bardzo wzruszeni są także w sali przypominającej wybór. Habemus Papam!” – powiedziała. Wiele emocji budzi fragment ekspozycji poświęcony zamachowi. „Goście, bardzo często dzieci i młodzież, pytają, dlaczego tak się stało? Na to nie potrafimy odpowiedzieć” – dodała.

W ubiegłym roku wadowickie muzeum odwiedziło 240 tys. osób. „Dzień do dnia nie jest podobny. Są takie, gdy nie ma już biletów, ale i takie, gdy można znaleźć miejsce. Teraz przyjeżdża wielu pielgrzymów z zagranicy. Choćby dziś oprowadzam cztery grupy z Francji” – powiedziała siostra Anna Fryc.

Maria Budzińska dodała, że Muzeum nie ogranicza się do udostępnienia ekspozycji, ale angażuje się też w szereg przedsięwzięć. Przygotowało m.in. wystawy czasowe, które można było oglądać w Rzymie, Turynie, Paryżu i Krzemieńcu na Ukrainie. Organizuje też cykliczne wydarzenia, jak akcja „Z Lolkiem do szkoły”, która wspiera dzieci z ubogich rodzin. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks