REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologŻyj z entuzjazmem

Żyj z entuzjazmem

-

Agnieszka od najmłodszych lat marzyła o psychologii. Jako nastolatka przeczytała wszystkie dostępne w tym czasie książki wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego, który pisał o ludziach cierpiących na schizofrenię z głęboką troskliwością i miłością bliźniego. Chciała zrozumieć umysł człowieka, by móc kiedyś zmniejszyć cierpienie chociaż na małym fragmencie świata wokół siebie. Gdy podjęła decyzję o studiowaniu psychologii, zrobiła to z pełnią radości, entuzjazmu i energii. Znalazła swój cel i wiedziała, że odtąd nic jej nie powstrzyma. Musiała pokonać wiele przeszkód i lęków, ale nic nie było w stanie zawrócić jej z obranej drogi, bo realizowała swoją pasję. Wykorzystała jedną z cech charakteru, którą pozytywni psycholodzy nazywają entuzjazmem i energią (z ang. zest). Takich ludzi jest wiele – Kasia, fotograf, wydobywa w swoich pracach prawdziwe i często ukryte dla innych piękno; Monika, bizneswoman, stwarza dzieciom bezpieczne i dogodne do rozwoju warunki; Alex ludziom domy, w których będą się czuli bezpiecznie. Oni wszyscy wierzą w to co robią i zarażają innych swoją energią.

Mocne strony

REKLAMA

W roku 2004 Martin Seligman i Christopher Peterson sklasyfikowali wszystkie pozytywne cechy ludzkie, jako te, które należy rozwijać i szukać w sobie, zamiast skupiać się na słabościach i patologii.  Od tej pory więcej wagi przypisuje się mocnym stronom człowieka. Pomaga się ludziom znaleźć ich pozytywne cechy, by mogli je wykorzystywać w codziennym życiu, aby czuli się szczęśliwi i spełnieni. Odkrywanie mocnych stron, skupianie się na nich i umiejętność używania ich w życiu poprawia samopoczucie, wiarę w siebie i daje nadzieję na przyszłość. Najszczęśliwsi ludzie to tacy, którzy odkryli swoje indywidualne mocne strony, na przykład wytrwałość, umiejętność krytycznego myślenia czy entuzjazm i energię i zaczęli je wykorzystywać do osiągania swoich celów.

Entuzjazm i energia

Entuzjazm i energia to pozytywne cechy charakteru, które nadają życiu smak i spełnienie. To sposób podchodzenia do życia – z wigorem i ekscytacją. Ludzie, którzy posiadają te cechy charakteru nie robią nic bez przekonania, bez włożenia całego serca w przedsięwzięcie. Żyją pełnią życia i podchodzą do niego jak do ekscytującej i pełnej niespodzianek przygody, zawsze pełni energii i motywacji. Entuzjazm i energia to cechy sklasyfikowane pod kategorią odwaga. Odwaga to mocna strona charakteru, która pozwala przezwyciężyć strach i niepokój. Badania mówią, że dzieci pełne entuzjazmu i energii mają mniejsze skłonności do nerwic, depresji, izolacji społecznej i poczucia niższości. Mają również mniej cech neurotycznych, czyli wykazują mniej negatywnych emocji i nadwrażliwości na sytuacje stresujące.

Jak rozwijać w sobie entuzjazm i energię?

Gdybyś chciał kultywować w sobie entuzjazm i energię możesz zastosować się do poniższych wskazówek psychologów pozytywnych:

Dbaj o siebie. Zdrowa dieta, wystarczająco dużo snu, ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia na siłowni.
Delektuj się chwilą. Entuzjazm i energia powodują, że czujemy się w pełni zaangażowani w świat wokół nas, co sprawia że żyjemy jego pełnią. Pozwól sobie spędzić czas na delektowaniu się obecnym pozytywnym doświadczeniem. Na przykład, gdy jesteś w gronie rodziny przy świątecznym stole, poczuj ich ciepło i pozwól sobie na radość z tego momentu. Kiedy patrzysz na opadające z drzew liście, wdychasz zapach ziemi i jesteś w pełni zanurzony w swoje zmysły, nic innego nie istnieje, nie ma trosk ani kłopotów, jesteś tu i teraz – delektujesz się chwilą.
Buduj optymizm. Pozytywne myślenie i nadzieja dają szczególną siłę do zaangażowania się z entuzjazmem w przedsięwzięcie. Aby popracować nad optymizmem napisz w dzienniku kilka akapitów na temat swojej idealnej przyszłości, w której wszystko układa się bez żadnych przeszkód. Napisz, jak widzisz siebie, swoją rodzinę, karierę i zdrowie. Myśl o tym wszystkim z nadzieją.
Bądź otwarty na innych ludzi. Spędzaj czas z przyjaciółmi, poznawaj nowych ludzi, bądź zainteresowany i życzliwy. Zaangażuj się w pracę wolontariusza, znajdź hobby i podziel się swoimi zainteresowaniami z innymi.
Doświadczaj natury. Zieleń, zapach lasu, szum fal i spokój tafli jeziora – obcowanie z przyrodą napełnia nas energią i witalnością.

Nie musisz podróżować wokół świata, zdobywać kolejnych dyplomów czy dokonywać wielkich odkryć. Być może twój entuzjazm idzie w kierunku rodzicielstwa, sztuki lub nauczania innych. Cokolwiek chcesz robić, budowanie w sobie pozytywnej energii i entuzjazmu pozwoli ci osiągnąć cel i cieszyć się nim.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.pxhere.com

REKLAMA

2109375686 views

REKLAMA

2109375919 views

REKLAMA

REKLAMA

2111172310 views

REKLAMA

2109376060 views

REKLAMA

2109376159 views

REKLAMA

2109376267 views