REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Życzliwość

-

Wybrałam się ostatnio z mężem w pierwszą od czasów narzeczeńskich podróż we dwoje. Długo oczekiwany jesienny wyjazd w bajeczne Appalachy, na pograniczu stanów Tennessee i Karoliny Północnej. Jadąc w kierunku naszego miejsca przeznaczenia zdarzył się jednak nieoczekiwany incydent – zepsuł się samochód ciągnący naszą przyczepę kempingową. Aby sprawdzić, co się stało, zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej w małym miasteczku Sonora w Kentucky. Życzliwość i głębokie zainteresowanie ludzi, którzy stanęli na naszej drodze była obezwładniająca. Jeden z mieszkańców Sonory zaoferował nam gościnę na swojej posesji i poświęcił mnóstwo czasu, by pomóc rozwiązać problem. I zrobił to z czystej głębokiej życzliwości, nie oczekując niczego w zamian. Na pożegnanie miał jedno życzenie – abyśmy obdarzyli życzliwością kogoś kto w potrzebie stanie na naszej drodze. W ten właśnie sposób życzliwość powinna się rozprzestrzeniać.

Czym jest życzliwość?

REKLAMA

Według słownika, życzliwość to akt dobroci i szacunku wobec drugiej osoby bez oczekiwania niczego w zamian. Życzliwość to jakość, z jaką traktuje się innych, z łagodnością i szacunkiem, to nawyk wspierania, podania pomocnej dłoni i głębokiego zainteresowania drugą osobą. Życzliwość to czysto ludzka cecha, która podnosi nas duchowo i mentalnie oraz dodaje pozytywnej energii. Małe akty życzliwości to wpuszczenie kogoś przed sobą do kolejki, zatrzymanie się na chwilę, by porozmawiać ze starszą sąsiadką nawet wówczas gdy nam się spieszy, pomoc koledze nad jego projektem, nawet jeśli oznacza to, że będziesz musiał zostać dłużej w pracy, odśnieżenie podjazdu starszego sąsiada, itd.
Psychologowie pozytywni uważają, że bycie świadkiem aktu życzliwości jest tak samo ważne, jak okazywanie życzliwości i uwalnia te same substancje chemiczne w mózgu, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Korzystanie z każdej możliwości bycia życzliwym dla innych i świadome działanie, by otrzymaną życzliwość przekazać dalej, nagrodzi cię natychmiast dobrym samopoczuciem. Jeden mały akt życzliwości może rozpocząć cały łańcuszek pozytywnych wydarzeń. I na tym polega cud życzliwości, który możesz rozpocząć na swoim własnym podwórku, by ruszyła lawina życzliwości, pozytywnie zarażając innych.

Wpływ życzliwości na zdrowie

Psychologowie pozytywni sugerują, że okazywanie życzliwości ma znamienny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Oto przykłady:
– Życzliwość uwalnia pozytywną energię. Czujemy się znacznie lepiej, mamy więcej sił i odczuwamy więcej przyjemności.
– Życzliwość uwalnia substancje neurochemiczne w mózgu, które odpowiedzialne są za dobre samopoczucie i podniosły nastrój. Naukowcy mówią o uzdrawiającej sile czynienia dobra.
– Życzliwość zmniejsza ból. Dopamina, serotonina i opioidy endogenne są uwalniane przez życzliwe zachowania.
– Życzliwość okazywana w relacjach z innymi ludźmi wzmacnia uwalnianie oksytocyny, co powoduje wzmocnienie więzi z ludźmi. Kiedy czujesz silne więzi z innymi i masz poczucie przynależności do grupy, lepiej znosisz stres.
– Życzliwość buduje wdzięczność. Gdy jesteśmy w stanie czuć wdzięczność za drobne pozytywne rzeczy, które nas spotykają, uzyskujemy umiejętność dostrzegania pozytywnych wydarzeń, co produkuje poczucie szczęścia.
– Życzliwość buduje empatię i współczucie. Cechy te są pomocne w budowaniu więzi między ludźmi i poczuciu przynależności.
– Życzliwość może wzmocnić wolę walki z depresją u ludzi, którzy czują się wyizolowani ze społeczeństwa.

Mówiąc krótko – życzliwość popłaca. Jej praktykowanie możesz zacząć od tej chwili.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

Na zdjęciu: Sonora, Kentucky
fot.Brian Stansberry/Wikipedia

REKLAMA

2116485604 views

REKLAMA

REKLAMA

2116485806 views

REKLAMA

REKLAMA

2118282181 views

REKLAMA

2116485922 views

REKLAMA

2116486009 views

REKLAMA

2116486102 views