REKLAMA

2114628682 views

REKLAMA

2114628681 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologŻyczenia na dzień matki (PODCAST)

Życzenia na dzień matki (PODCAST)

-

Matka jest dla nas symbolem miłości, bezpieczeństwa, opiekuńczości i ochrony. Kojarzy się z beztroskim dzieciństwem i ciepłem rodzinnego domu. Wszystkie istoty ludzkie mają wrodzoną potrzebę rozpoznawania, poszukiwania i przywiązywania się do matki.  Pojawienie się dzieci uruchamia u matki potężną falę emocji, łączy się z jednoczesnym przeżywaniem radości i doświadczaniem cierpienia i troski.

Z Katarzyną Pilewicz, doktor psychologii i specjalistą od uzależnień, rozmawia Joanna Trzos. Podcast „Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

REKLAMA

Wiąże się to z wielkimi nadziejami, ale też nieustannym niepokojem o los dziecka. Łatwo jest wówczas zapomnieć o sobie, odłożyć własne potrzeby na potem, przedkładając dobro dziecka nad swoim. Dla współczesnych matek dochodzi presja środowiska, które łatwo osądza nieprzystosowane, niezorganizowane matki i coraz większa konkurencja, aby wychować gwiazdorskie i genialne dzieci, zapewnić im materialny dobrobyt i najlepszą edukację. No i jeszcze… perfekcjonizm, który wymaga, aby obiad był na czas, wyprasowane majtki, i czystość nieskazitelna wokół. To wszystko wpływa na samopoczucie i zdrowie matek – przepracowane i niedoceniane, mają trudności z wychowaniem posłusznych i pogodnych dzieci.

Refleksja dla matki

Czy Ty, jako mama sama do siebie mówisz, że jesteś ważna? Czy żyjesz tylko życiem dzieci, ich zadań domowych i przygód szkolnych? Czy Twoje własne potrzeby są zaspokojone, czy poświęcasz się tylko dla dobra dzieci, bo tak nakazują normy społeczne? Pamiętaj, że wynikające z tego niespełnienie odbije się na twoim stosunku do dziecka. Nie musisz brać udziału w gonitwie na najlepszą matkę. Masz w sobie zasoby, aby być kochającą matką, a to jest wystarczające. Spróbuj zajrzeć w głąb siebie, zobacz swoje wewnętrzne dziecko i obdarz je troską, na jaką zasługuje. Pozytywne emocje wobec siebie obudzą się również w twoich dzieciach. Tak więc daj sobie chwilę i spróbuj wyobrazić sobie siebie za 5 lat. Jaka jesteś, kim jesteś, w jakim miejscu jesteś? Czego oczekujesz od innych? Na co czekasz? Czy to, co widzisz podoba Ci się? Czy jest coś, co chciałabyś zmienić?

Pozytywna matka

Pozytywna matka to pozytywne myślenie i spełnienie potrzeb. Dla wielu poświęcających się matek myśl, aby zadbać o siebie, może wydawać się zbyt odległa, ale niestety, jest to konieczność. Naucz się, jak skupić się na sobie, na swoich potrzebach i zwalczaj perfekcjonizm, a pomoże ci to w zmaganiu się z wyczerpaniem i stresem, jaki odczuwasz. W dzisiejszym świecie nikt nie osiąga sukcesu bez porażek i błędów. Naucz się szanować i kochać siebie, wyłącz tę nieustającą samokrytykę i negatywne myślenie i przestań się winić za drobne porażki. To, że zapomniałaś o terminie badań kontrolnych nie oznacza końca świata, zapiszesz dziecko w innym terminie. Zamiast winić się za błędy, powiedz sobie, co dobrego zrobiłaś w ostatnim czasie. Zamiast krytykować się, za niedociągnięcia, zrozum, że jesteś wystarczająco dobrą matką i robisz, co możesz. 

Rozważ swoje priorytety. Dzieci mają dla matki uprzywilejowaną pozycję, ale nie tylko one są ważne w twoim życiu. Jesteś kobietą i rozwijaj się. Nie poświęcaj swojej kariery zawodowej. Częścią twojej tożsamości jest także zawód, jaki wybrałaś. Możesz spokojnie wychowywać dzieci równocześnie rozwijając się. To tylko kwestia zorganizowania czasu ii włączenia innych do pomocy. Oddaj ojcu dziecka część obowiązków, on też potrafi wychować swoje dzieci. Nie poświęcaj się, ponieważ tak nakazują normy społeczne i twoje środowisko, bo wynikające z tego niespełnienie odbije się na dziecku, gdy będziesz drażliwa i sfrustrowana.

Jesteś zawsze kobietą. Ubierz się ładnie, pójdź do fryzjera, zrób paznokcie. Zaplanuj lub wymagaj od swojego mężczyzny zaplanowania wieczoru tylko we dwoje. Mały wyjazd weekendowy też nie zaszkodzi. Im bardziej będziesz spełniona jako kobieta i partnerka, tym zdrowsze więzi będą cię łączyć z dzieckiem. Wiele niespełnionych kobiet przelewa nadmiar miłości na dziecko, które nieświadomie staje się jedynym obiektem ich wsparcia, ochrony czy spełnienia ambicji. To zbyt dużo jak na dziecko. Zdrowa relacja matki z dzieckiem pozwala mu rozwijać się, wierząc w swoje umiejętności, ufając swoim wyborom i powoli uniezależniając się od matki. Dziecko to nie przyjaciel, powiernik lub obrońca, ono potrzebuje matki, aby dała mu strukturę, bezpieczeństwo i przewidywalność.

Okazuj miłość przez dotyk i ciesz się każdą chwilą z dzieckiem. Przez dotyk wyzwalasz oksytocynę, która sprawia, że oboje czujecie się ciepło i bezpiecznie. Im więcej nowych i pozytywnych doświadczeń zapewnisz sobie i dziecku, tym bardziej zwiększysz poziom dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z dobrym nastrojem. Dla dziecka lepiej jest spędzić kilka dobrych, bliskich i ciepłych chwil z radosną matką niż cały dzień z niedostępną emocjonalnie sfrustrowaną rodzicielką. Pamiętaj, że dzieci dorastają bardzo szybko, nim się obejrzysz, a już będziesz tęsknić za okresem, kiedy były małe. Doceniaj każdy dobry moment z dzieckiem, wspólne czytanie książki, spacer, zabawę w klocki. To sprawi, że będziesz szczęśliwszą matką, a twoje dzieci zauważą to i wchłoną w siebie twoją dobrą energię. 

GRUPA WSPARCIA DLA MATEK

Prowadzimy zapisy na terapeutyczno-edukacyjną grupę dla matek w River Grove. Spotkania są okazją do rozmów o byciu Mamą, o przeżywaniu macierzyństwa, emocjach i wątpliwościach związanych z jednej strony z dbaniem o rozwój dziecka, a z drugiej – o spełnianie własnych marzeń.

W przyjaznej atmosferze, można podzielić się własnymi przeżyciami, znaleźć siłę, oparcie i motywację płynące z doświadczeń innych kobiet oraz poszukać rozwiązań trudnych sytuacji.

Po informacje dzwoń (224) 303-4099.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2093002772 views

REKLAMA

2093003056 views

REKLAMA

2094799505 views

REKLAMA

2093003306 views

REKLAMA

2093003444 views

REKLAMA

2093003585 views