REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Zamrożona niezależność

Zamrożona niezależność

-

Eliza dostała się na wymarzony uniwersytet w Karolinie Północnej. Wyjazd do szkoły kojarzyła z niezależnością, odseparowaniem się od rodziny, odnalezieniem własnej ścieżki. Psychicznie gotowa była na nowy rozdział życia. Z wielką radością i podnieceniem przygotowała się do wyjazdu na uniwersytet. Z nadzieją weszła w dorosłość…. aby po kilku tygodniach wrócić do domu. Po zwiększającej się liczbie przypadków zachorowań na koronawirusa, władze uczelni postanowiły zamknąć budynki i przenieść naukę na tryb internetowy. To był koniec studenckiego życia dla Elizy. „Zasmakowałam niezależności, a teraz po powrocie do domu mam znowu nakazy i zakazy, jak w szkole średniej. Moja dawna sypialnia zmieniła się w pokój gościnny, nie ma tam już brokatowych tapet i moich ulubionych dekoracji, które wybrałam parę lat temu. Czuję, że zostawiłam dzieciństwo za mną, a teraz jestem zmuszona do niego wrócić wbrew mej woli”.

Zagubiona generacja

REKLAMA

Studenci masowo powracający do domów oczekują od rodziców, by zrozumieli zmienioną dynamikę relacji rodzinnych i uszanowali ich prywatność, ale często kończy się to rozczarowaniem. Eliza mówi, że matka obserwuje jej każdy ruch, narzeka, że za długo śpi, domaga się wiedzy na temat jej przyjaciół i krzyczy za nieporządek w pokoju. Niektórzy rodzice zapominają, że ich pociechy były już niezależne i odpowiedzialne za swoje postępy w nauce. Mimo tego, starają się kontrolować młodych ludzi tak jakby byli dziećmi w szkole podstawowej.  „Moi rodzice często wchodzą do mojego pokoju w środku wykładu, mimo że proszę o ciszę i prywatność – tak jakby chcieli upewnić się, że dobrze sobie radzę z instrukcjami internetowymi”.

Przymusowy powrót do dzieciństwa to również poddanie się opiekuńczości rodziców. „Kiedy wróciłam do domu, powróciły stare nawyki – pozwalanie mamie na ścielenie mojego łóżka, pranie brudnej bielizny i robienie śniadań”. Mimo że doceniane są starania rodziców, by powracający studenci mieli jak największy komfort powrotu do domu, to jednak ciężko zapracowana niezależność staje się coraz bardziej odległa. „Czuję się sfrustrowana i tęsknie za niepewnością mojego życia studenckiego”, mówi Eliza.

Zdrowie psychiczne

Covid-19 dramatycznie zmienił życie milionom ludzi na całym świecie włączając w to studentów uniwersyteckich. Szkoła przez internet, przymusowy powrót do domu po okresie niezależności, brak doświadczeń towarzyskich, zatrzymanie projektów naukowych, w tym praktyk, a czasem zmiana całego planu nauki mają wielki wpływ na obniżenie odporności psychicznej młodych ludzi. Psychologiczne konsekwencje to nerwice, depresja, bezsenność i nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Musimy przetrwać

Wsparcie społeczne jest podstawą w promowaniu zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Pandemia spowodowała wiele ograniczeń, ale wciąż możemy pokazać życzliwość drugiemu człowiekowi. Najważniejsze to zbudować sieć kontaktów, nawet wirtualnych, które dadzą poczucie, że nie jesteśmy sami. Psychologiczny stres występuje wtedy, gdy czujemy, że nie mamy kontroli. Skupianie się na negatywnych wieściach zabiera energię i nadzieję. Dlatego zmiana nastawienia i skupienie się na pozytywnej stronie sytuacji jest ważna.

Obecny kryzys spowodowany pandemią to dla studentów uniwersyteckich bardzo trudny okres. Dlatego, że przypadł na czas budowania niezależności i odnalezienia swojej tożsamości poza rodziną. Mimo ogromnego stresu, który niesie za sobą powrót do domu i niemożność kontynuowania życia studenckiego to czas na pogłębienie więzi rodzinnych. Do tego potrzebna jest motywacja i wysiłek obu stron – rodzice powinni uszanować prywatność powracających młodych dorosłych i pozwolić im budować niezależność a młodzi ludzie ze swojej strony – zrozumieć rodzicielskie wątpliwości i niepokoje.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne Halloween (WIDEO)

Kryzys w Dolinie Napa

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks