0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologWdzięczność i pozytywne emocje zmienią twoje życie

Wdzięczność i pozytywne emocje zmienią twoje życie

-

fot.pixabay.com

Osoby, które noszą w sobie poczucie wdzięczności, czują więcej energii, optymizmu i radości życia niż osoby, które nie potrafią być wdzięczne. Te pierwsze mają też mniej problemów z depresją, uzależnieniami, chorobliwą zazdrością i agresją – mówi Melinda Beck, amerykańska psycholog. Poczucie samotności, smutku i tęsknoty nasila się, gdy czujemy się odrzuceni, niekochani i nieakceptowani. Wracamy wówczas pamięcią do tych osób, które okazały nam życzliwość, dobroć i akceptację. Budzi się w nas wdzięczność, że te osoby były w naszym życiu, pozostawiły trwały ślad i małą cząstkę siebie w nas. To wdzięczność, że mogliśmy doświadczać ich miłości, opieki i dobroci.

Czym jest wdzięczność?

REKLAMA

Większość z nas kojarzy słowo „wdzięczność” z podziękowaniem. Dziękujemy komuś, kto podarował nam prezent. Wdzięczność jest pozytywną emocją, która wyraża głębokie uznanie dla kogoś, kto uczynił coś dobrego dla nas. To emocja łącząca ludzi ze sobą, która wyzwala w nas pozytywność.
Według Roberta Emmonsa, amerykańskiego badacza z dziedziny psychologii pozytywnej, wdzięczność rozwija się w dwóch etapach:
– Najpierw przychodzi uświadomienie sobie dobrych momentów i działań w naszym życiu. Będąc w stanie wdzięczności afirmujemy życie; potwierdzamy, że jest dobre i warte doświadczenia go jak najlepiej.
– Następnie uświadamiamy sobie, że wdzięczność ma źródła również poza nami. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że źródła dobra pochodzą od ludzi, zwierząt i otaczającego nas świata. Jesteśmy wdzięczni, że inni sprawiają, iż możemy czuć radość i spełnienie. To zmienia naszą postawę wobec ludzi i świata. Stajemy się pozytywni.

Wdzięczność a relacje międzyludzkie

W relacjach z innymi ludźmi, gdy jedna osoba roztacza wokół siebie aurę dobrej energii, pozytywności i życzliwości, to wzbudza w nas chęć odwzajemnienia się tym samym. Jeśli potrafimy docenić pozytywny wpływ tej osoby, to rodzi się w nas wdzięczność. Wdzięczność wzmacnia wewnętrzną motywację do pozytywnych działań i do reagowania dobrem na dobro. Motywuje nas zatem do pozytywnego rozwoju i starań, by być lepszym człowiekiem.

Wyrażanie wdzięczności i podziękowania może w rzeczywistości nie tylko głęboko połączyć nas z innymi ludźmi, ale także poprawić stan naszego zdrowia psychicznego, ponieważ wdzięczni ludzie są bardziej zgodni, otwarci, mniej neurotyczni i łatwiej wybaczają. A jak wiemy, wybaczenie uwalnia nas z pułapki rozpamiętywania krzywd i pielęgnowania negatywnych emocji.

Poczucie wdzięczności ma również wpływ na poprawę zdrowia fizycznego. W 2015 r. zostały przeprowadzone badania na pacjentach z chorobami serca. Wykazały one, że pacjenci, którzy codziennie zapisywali w dzienniku trzy pozytywne wydarzenia i wyrażali za nie wdzięczność, uzyskali lepsze wyniki badań kardiologicznych, mniej cierpieli z powodu bezsenności i mieli lepszy nastrój. Dobroczynne efekty utrzymywały się jeszcze osiem tygodni po eksperymencie. Natomiast pacjenci, którym podawano tylko same lekarstwa i nie wymagano prowadzenia dziennika pozytywnych wydarzeń, uzyskali gorsze wyniki w porównaniu z pierwszą grupą.

Jak ćwiczyć wdzięczność?

Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, namawia nas do poprawienia dobrego samopoczucia poprzez codzienne ćwiczenie przeżywania i wyrażania wdzięczności. Pozwali to na zmianę nastawienia do życia i spojrzenie z bardziej optymistycznej perspektywy. Dostrzeganie i docenianie życzliwości innych zmniejsza poczucie samotności i zbliża do ludzi. Poczucie akceptacji i zrozumienia przez innych ludzi jest ważnym etapem świadczącym o wychodzeniu z depresji. Głęboko wierzę, że w dużym stopniu my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasz nastrój. To, jak myślimy, prowadzi do tego, jak się czujemy; dlatego ważne jest praktykowanie wdzięczności codziennie. Oto kilka wskazówek:

– Pomyśl o kimś, kto zrobił dla ciebie coś bardzo ważnego, a komu nie zdążyłeś odpowiednio podziękować za dobry uczynek lub nigdy nie pokazałeś mu, jak ważne dla ciebie było jego działanie. Nie skupiaj się na poczuciu winy, że nie miałeś okazji podziękować.
– Przemyśl jak skorzystałeś z tego dobrego uczynku i napisz list wyrażający twoją wdzięczność do tej osoby.
– Zabierz list ze sobą i odwiedź tę osobę. Porozmawiaj o tym, co napisałeś w liście. Poczujesz się naprawdę dobrze.

Zastosuj wdzięczność w swoim życiu!

Każdego wieczoru przed pójściem spać pomyśl o trzech pozytywnych rzeczach, które miały miejsce tego dnia. Wyraź za nie swoją wdzięczność. Jeśli masz dzieci, poświęć moment przed spaniem, żeby zapytać je za co dziś są wdzięczne, i nie zapominaj dać dobrego przykładu i podziel się z nimi swoimi refleksjami. Będziesz zdumiony, jak bardzo poprawi ci się nastrój i nastawienie do życia.

Psychological Counseling Center prowadzi w języku polskim sześcioosobowe grupy dla osób zmagających się z depresją. Grupy spotykają się w piątki po południu. Komfortowa atmosfera, pełna poufność,wsparcie i ekspertyza psychologa zapewniają dogodne warunki do nauczenia się sposobów sprostania trudnej sytuacji i wychodzenia z depresji. Program oparty jest na psychologii pozytywnej. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

REKLAMA

2091214804 views

REKLAMA

2091215103 views

REKLAMA

2093011562 views

REKLAMA

2091215384 views

REKLAMA

2091215530 views

REKLAMA

2091215674 views