REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologToksyczni ludzie

Toksyczni ludzie

-

Nie od dziś wiadomo, że dobrzy przyjaciele i pozytywni ludzie, których mamy wokół wydłużają życie, wprowadzają radość, poczucie bezpieczeństwa i spełnienie. Niestety, toksyczni ludzie, którym pozwalamy panoszyć się w naszym życiu, mają odwrotny efekt – zwiększają stres, zabierają pozytywną energię i zabijają wiarę w ludzi. Pierwszym krokiem w drodze do zdrowych relacji z innymi ludźmi jest rozpoznanie toksyczności, następnie przyjęcie odpowiedzialności za swoje zdrowie poprzez ustanowienie granic i mentalne odcięcie się od toksycznej osoby. Nie możesz pozwolić sobie, aby taki człowiek cię ranił.

Uwaga: zatruwają otoczenie!

REKLAMA

Tak jak środowisko ma swoje toksyny tak i niektórzy ludzie mają skłonności do zatruwania otoczenia. Toksyczne zachowania negatywnie wpływają na wszystko wokół – innych ludzi, kariery, biznesy, małżeństwa, a przede wszystkim dzieci. Toksyczni ludzie generalnie nie mają wglądu w swoje toksyczne zachowania więc nie biorą za nic odpowiedzialności i nie znają wyrzutów sumienia. A co za tym idzie jakakolwiek pozytywna zmiana toksycznego człowieka, który nie bierze odpowiedzialności za swoje zachowania, jest niemożliwa. Dlatego też od ciebie zależy, aby odpowiednio rozpoznać kim są toksyczni ludzie:

Agresywny narcyz

Agresywni i samolubni, ale lubią przygodę i ryzyko. Na powierzchni potrafią być czarujący i zabawni, ale gdy poczują przewagę, wychodzi z nich przymus kontroli i władzy. Szukają takich przyjaciół i partnerów, którzy będą ich wielbić i potrzebować. Myślą o sobie, że są asertywni raczej niż agresywni, mają poczucie własności do wszystkiego, co ich otacza, należy im się to co najlepsze. Prawo ich nie dotyczy. Wpadają w szał, gdy się im sprzeciwisz. Przyciągają ludzi, którzy mają niskie poczucie własnej wartości, bo ci widzą ich jako swoich obrońców. Ochrona zazwyczaj szybko się kończy, a następuje przemoc emocjonalna i fizyczna.

Fałszywy przyjaciel

Ludzie ci zachowują się jak przyjaciele, ale nimi nie są. Nie pomogą w razie potrzeby, a wręcz przeciwnie, mogą pogrążyć jeszcze bardziej. Przyciąga ich twoje nieszczęście. Ich pomoc nie polega na altruizmie, tylko na chęci poczucia się wyższym i ważniejszym w obliczu czyjejś krzywdy. Fałszywego przyjaciela poznać można po zawiści, zazdrości, pasywnej agresji i nietolerancji, gdy tobie wiedzie się lepiej. Wówczas się dystansują lub aktywnie sabotażują twój sukces. I znowu szukają kogoś, komu wiedzie się gorzej, by podnieść swoją wartość.

Zrzęda
To osoby negatywne i wiecznie narzekające. Nic nie jest wystarczająco dobre dla nich i mówią o tym głośno. Na powierzchni wyglądają przyjemnie, ale ich negatywna energia szybko oddziałuje na ciebie – chcą wciągnąć cię w swoje nieszczęście. Rozpoznać ich możesz po zachowaniach pasywno-agresywnych, czyli po ukrytej agresji. Poczujesz, że nie możesz przy nich cieszyć się z niczego, bo zatrują każdą radość.

Królowa dramatu

To osoby uwodzicielskie, kuszące i dramatyczne. Są zwykle fizycznie atrakcyjne, czarujące i zabawne. Zrobią wszystko by przyciągnąć uwagę – będą flirtować, ubierać się ekstrawagancko czy zachowywać głośno. Niestety pod powierzchnią nie ma nic głębokiego – osądzają siebie według czynników zewnętrznych – co posiadają, jak wyglądają, i kogo znają. Obsesyjnie chcą uwagi i to kosztem innych – nie spoczną, dopóki nie wykorzystają cię w tym celu.

Przyjaciel czy wróg?

Gdy kontynuujesz toksyczną znajomość przyczyniasz się do narażania siebie na dalsze nieodpowiednie zachowania (umniejszanie twojej wartości, krytykowanie, zawstydzanie cię w towarzystwie, plotkowanie na twój temat, etc.). Wyznacz granice, naucz się odmawiać, nie dawaj się wykorzystywać, zwracaj uwagę na nieodpowiednie zachowania, złośliwość i podłość w stosunku do ciebie. Nawiąż kontakty z innymi, nietoksycznymi ludźmi, rozpoznasz ich po swoim lepszym nastroju i chęci przebywania z nimi. Przyjaźń oznacza zaufanie, wierność, życzliwość, lojalność, szacunek i pomoc w razie potrzeby. Przyjaciół możesz mieć kilku, a znajomych wielu. To naturalne. Pamiętaj tylko kogo dopuszczasz do swojego życia i unikaj toksycznych ludzi, którzy mogą go zatruć swoim jadem.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców:  POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Lukas/Pexels.com

REKLAMA

2097864575 views

REKLAMA

REKLAMA

2097864808 views

REKLAMA

REKLAMA

2099661200 views

REKLAMA

2097864952 views

REKLAMA

2097865053 views

REKLAMA

2097865163 views