REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologToksyczne cechy osobowości

Toksyczne cechy osobowości

-

Jeśli znasz kogoś, kto jest trudny we współżyciu i powoduje konflikty w twoim życiu, możesz mieć do czynienia z toksyczną osobą.

Osoba taka rozsiewa wokół siebie negatywną i nieprzyjemną aurę, niewiele z siebie dając innym, prócz emocjonalnego bólu. Toksyczna osoba zawsze tworzy stres, który zatruwa ci życie. Toksyczność w ludziach nie jest uważana za zaburzenie psychiczne, ale może być skutkiem zaburzeń osobowości. Przyczyną toksyczności może być trauma z dzieciństwa, uzależnienie, czy inne czynniki środowiskowe, jednakże nic nie usprawiedliwia potrzeby zatruwania życia innym.

REKLAMA

Jak się czujesz w obecności toksycznej osoby?

 • Zazwyczaj czujesz się manipulowany do robienia czegoś, czego tak naprawdę nie chcesz robić.
 • Jesteś wciąż zdezorientowany w wyniku zachowania tej osoby.
 • Czujesz, że należą ci się przeprosiny, których nigdy nie usłyszysz.
 • Musisz zawsze się bronić i usprawiedliwiać przed tą osobą.
 • Nigdy nie czujesz się zupełnie komfortowo, jesteś spięty i nie możesz być sobą w jej obecności.
 • Masz poczucie winy i stąpasz ostrożnie, by jej nie urazić. Rezygnujesz ze swoich potrzeb i poddajesz się, by uniknąć konfliktu za wszelką cenę.  

Toksyczne cechy

Pierwszym krokiem w drodze do zdrowych relacji z innymi ludźmi jest rozpoznanie toksyczności, następnie przyjęcie odpowiedzialności za swoje zdrowie poprzez ustanowienie granic i mentalne odcięcie się od toksycznej osoby. Nie możesz pozwolić sobie, aby taki człowiek cię ranił. Rozpoznaj cechy osobowości, które powiedzą ci, że masz do czynienia z toksyczną osobą:

 • Niestałość/sprzeczność

Częścią ludzkiej natury są wzloty i upadki, dobre i złe momenty. Ale osoba toksyczna jest zawsze niestała, nie dochowuje obietnic i zobowiązań. W jednej chwili może być urocza i zabawna, ale gdy poczuje przewagę wychodzi z niej przymus kontroli i władzy. Gdy przebywasz z nią, nie wiesz, co nastąpi, jesteś ostrożny, by jej nie urazić, bo może zrobić ci piekło z życia w jednej chwili. Prawo jej nie dotyczy. Wpada w szał, gdy się jej sprzeciwisz. Przyciąga ludzi, którzy mają niskie poczucie własnej wartości, bo widzi siebie jako ich obrońcę. Ochrona zazwyczaj szybko się kończy, a następuje przemoc emocjonalna i fizyczna. Ta cecha może być związana z osobowością psychopatyczną.

 • Potrzeba całkowitej uwagi

Osoby toksyczne ciągle stawiają wymagania, mają potrzebę bycia w centrum uwagi, wymagają emocjonalnego wsparcia bez dawania niczego w zamian. Często mają zawyżone poczucie własnej wartości, potrzebę potwierdzania swojej wspaniałości i pokazywania się w najlepszym świetle. Ukrywają dobrze swoją niepewność przerośniętym ego. Ta cecha związana jest z osobowością narcystyczną.

 • Dramat

Czy zauważyłeś, że niektóre osoby wnoszą w twoje życie powiew dramatu? To nie jest zwykły przypadek. Toksyczni ludzie dobrze czują się w dramatycznych sytuacjach, budują negatywne emocje, by tworzyć konflikt. Nie potrafią utrzymać stabilizacji jaka jest podstawą zdrowych związków. Ta cecha związana jest z osobowością pogranicza.

 • Nie szanują twoich granic prywatności.

Toksyczne osoby nie znają granic, a na twoje próby wyrażania swoich potrzeb reagują brakiem szacunku. Zdrowe relacje są oparte na zaufaniu i umiejętności szanowania prywatności. Toksyczni ludzie tego nie znają. 

 • Manipulacja

Czy czujesz się wykorzystywany i manipulowany? Toksyczni ludzie uwielbiają manipulować innymi, by dostać to czego chcą. Kłamią, naginają prawdę, przesadzają, nie mówią prawdy. Zrobią wszystko, by postawić na swoim, nawet kosztem zranienia innych.

 • Nadużywają alkoholu i innych substancji. 

Nadużywanie psychoaktywnych substancji należy do zachowań toksycznych a poznaje się je wtedy, gdy tym zachowaniem krzywdzą siebie i innych. 

Tak, jak środowisko ma swoje toksyny, tak i niektórzy ludzie mają skłonności do zatruwania otoczenia. Toksyczne zachowania negatywnie wpływają na wszystko wokół – innych ludzi, kariery, biznesy, małżeństwa, a przede wszystkim dzieci. Toksyczni ludzie generalnie nie mają wglądu w swoje toksyczne zachowania, więc nie biorą za nic odpowiedzialności i nie znają wyrzutów sumienia. A co za tym idzie jakakolwiek pozytywna zmiana toksycznego człowieka, który nie bierze odpowiedzialności za swoje zachowania, jest niemożliwa. 

Gdy kontynuujesz toksyczną znajomość przyczyniasz się do narażania siebie na dalsze nieodpowiednie zachowania (pomniejszanie twojej wartości, krytykowanie, zawstydzanie cię w towarzystwie, plotkowanie na twój temat, etc.). Wyznacz granice, naucz się odmawiać, nie dawaj się wykorzystywać, zwracaj uwagę na nieodpowiednie zachowania, złośliwość i podłość w stosunku do ciebie. Nawiąż kontakty z innymi, nietoksycznymi ludźmi, rozpoznasz ich po swoim lepszym nastroju i chęci przebywania z nimi. Przyjaźń oznacza zaufanie, wierność, życzliwość, lojalność, szacunek i pomoc w razie potrzeby. Przyjaciół możesz mieć kilku, a znajomych wielu. To naturalne. Pamiętaj tylko kogo dopuszczasz do swojego życia i unikaj toksycznych ludzi, którzy mogą go zatruć swoim jadem.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.com
www.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2123116541 views

REKLAMA

REKLAMA

2123116558 views

REKLAMA

REKLAMA

2124912878 views

REKLAMA

2123116568 views

REKLAMA

2123116574 views

REKLAMA

2123116578 views