REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Tajemnice dobrego związku

Tajemnice dobrego związku

-

Gdy byłam dorastającym podlotkiem, obserwowałam związki małżeńskie członków własnej rodziny, przyjaciół rodziny i znajomych i nie mogłam znaleźć jednej poprawnej, ciepłej, kochającej się pary. Jako dziecko myślałam, że to już tak musi być – poznajesz drugą połówkę, żenisz się, masz dzieci i… piekło się rozpoczyna. Z wiekiem jednak oczy otwierały mi się coraz szerzej – nie patrzyłam już przez pryzmat rodziny, subiektywnych doznań i niefortunnych związków znajomych. Życie pisze własne scenariusze. Aby znaleźć klucz do sukcesu, trzeba popracować. Szczęśliwy związek to taki, w którym znajdujesz przyjaźń, miłość, intymność, zaufanie, szacunek i wsparcie. Kochający partner to taki, który szanuje twoją odrębność, różnice, potrzeby i wspiera twój rozwój wewnętrzny. Nad dobrym związkiem należy jednak pracować codziennie.

Oto kilka sposobów na tworzenie dobrych związków:

REKLAMA

• Bądź życzliwy dla partnera. Większość par szukających pomocy w moim gabinecie na początku terapii dostaje pierwsze zadanie domowe: przez tydzień, co dzień, róbcie dla siebie coś miłego. Może to być drobiazg w postaci życzliwego uśmiechu, podania kawy do łóżka, komplementu czy małego gestu. To proste zadanie ma na celu przełamanie nabytych po pewnym czasie trwania związku zachowań – gdy para zapomina, jak być dla siebie nawzajem czułym i uprzejmym.

• Znajdź drobiazgi, które wywołają uśmiech na twarzy partnera. Każdego dnia szukaj czegoś z myślą o partnerze i jego dobrym samopoczuciu. Może to być pozytywne motto pozostawione na poduszce, kwiatek, czekoladka, dobre słowo przesłane SMS-em. Coś, co sprawi, że partner poczuje, że myślisz o nim ciepło.

• Odpuść drobne rzeczy, które przeszkadzają ci w partnerze. Najlepszym sposobem będzie powiedzenie sobie, że te drobne zachowania (mlaskanie przy stole, przydługie zajmowanie łazienki, głośne oglądanie telewizji) nie mogą zaważyć na jakości twojego związku. Porozmawiajcie o nich – jeśli mogą być łatwo naprawione, to dobrze, jeśli nie – trudno. Nie są to zachowania, które musza zaważyć na waszym szczęściu, nie pozwól by zamieniły się w urazy.

• Nigdy nie kłóćcie się w obecności dzieci. Największym darem, jaki rodzice mogą dać dzieciom, jest zapewnienie im wychowania w dobrej, ciepłej i kochającej się rodzinie. Kiedy się kłócicie, dzieci narażone są na stres, narasta w nich niepokój, zagrożona jest stabilność emocjonalna. Nigdy nie używaj słowa “rozwód”, gdy tylko chcesz postraszyć partnera – to jest toksyczne i burzy poczucie bezpieczeństwa.

• Patrz na pozytywne strony partnera. Niektórzy tylko czekają, aby znaleźć coś negatywnego i zachować to na poczet kolejnej kłótni. Mówienie partnerowi o tym, co robi dobrze, zauważanie tego i docenianie skłoni go do powtarzania pozytywnych zachowań, co tylko wzmocni wasz związek.

• Nigdy nie wiń, nie zawstydzaj, nie narzekaj. Bardzo łatwo jest pokazać palcem niedociągnięcia partnera, ale zanim to zrobisz, pomyśl przez chwilę. Po pierwsze zapytaj samego siebie, jak partner będzie się czuł, gdy go obwinisz. I czy to naprawdę coś naprawi? Zamiast obwiniać, spróbuj konstruktywnie poprosić o zmianę zachowania i zaoferuj przykłady. Sekret leży w życzliwym i spokojnym sposobie przekazu. Podniesiony głos i zrzucanie winy na partnera nie zaowocują żadną zmianą. Partner najprawdopodobniej nie będzie wiedział, o co ci chodzi, bo zamiast słuchać i zreflektować się, będzie w głowie układał plan obrony. To typowe dla człowieka, który czuje się zagrożony.

• Zostawiaj miłosne liściki. Kiedy sięgam do kieszeni i znajduję małą karteczkę z napisem “kocham cię”, cały dzień rozjaśnia się w jednej chwili. Przypominanie partnerowi o twoim uczuciu da mu siłę na przetrwanie ciężkiego dnia w pracy i sprawi, że będzie bardziej skłonny na odwzajemniania pozytywnych uczuć.

• Przytulajcie się. Trzymanie się za ręce, pogłaskanie po plecach, przytulenie się podczas oglądania wieczornych wiadomości – każdy fizyczny kontakt zbliża i pogłębia emocjonalną więź. Jeśli twój partner chce iść do łóżka wcześniej, a ty wciąż chcesz siedzieć do późna, połóż się z nim na chwilę, a potem wstań i dokończ, cokolwiek chciałaś robić.

• Jedzcie razem. Wspólne posiłki nie tylko zbliżają rodzinę, ale także uczą dzieci dobrych wartości. Romantyczne posiłki tylko we dwoje to także konieczność. Pilnuj, by codzienność nie zabrała wam cennego czasu.

To tylko kilka najprostszych sposobów na wzmocnienie więzi w związku. Zacznij od punktu pierwszego, nie starając się realizować wszystkiego od razu. Powoli dodawaj do waszego związku coraz to nowe sposoby na utrzymanie miłości i przyjaźni.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA