REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Świąteczne emocje

-

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się ze szczęściem rodzinnym, spełnieniem, zapachem świątecznego jadła, świeżo upieczonego ciasta, choinką i ekscytującym oczekiwaniem na ten wieczór, kiedy wszyscy spotykamy się przy jednym stole. Staramy się być lepsi, zapomnieć dawne konflikty i urazy, udawać, że nie mamy żalu. Święta to trudny czas dla tych, którzy stracili swoich bliskich na zawsze, dla tych, którzy nie mogą ich spędzić razem ze względu na odległość, pandemię lub inne okoliczności. 

Żałoba

REKLAMA

W czasie świąt podwójnie przeżywamy nieobecność bliskich osób. Żałoba może uderzyć z podwójną siłą. Zdajemy sobie sprawę, że nie zobaczymy ukochanej osoby, nie usłyszymy od niej życzeń świątecznych, nie podzielimy się z nią opłatkiem. Przy stole wigilijnym czysty talerz czekający na niespodziewanego gościa kojarzy się teraz z osobą bliską, która nie może już z nami zasiąść do kolacji. Żałoba to skomplikowany proces, każdy przeżywa ją indywidualnie. Ale żałoba jest częścią gojenia ran. Doświadczenie bólu jest jego częścią. Podczas świąt mogą uderzyć zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. Zaakceptuj je, to normalne.

Uraza

Wielu z nas prześladuje duch przeszłości. Przypominamy sobie, że mama w czasie większości zgromadzeń rodzinnych była zbyt krytyczna dla nas, że ojciec wygłaszał swoje radykalne poglądy polityczne więc teraz na pewno też tak będzie. To buduje niepokój. Przygotowujemy się na odczuwanie dyskomfortu i zapeszamy świąteczną atmosferę. A może przypominają się nam krzywdy wyrządzone przez bliskich? Odpuszczenie przeszłych krzywd wydaje się bardzo trudne, to tak jakby nie odczuwanie złości i frustracji byłoby zaakceptowaniem naszych krzywd. Wybaczyć nie znaczy – zapomnieć. Przeciwnie, niczego nie zapominamy. Wszelkie zdarzenia z naszego życia, także doznane krzywdy, są cennym życiowym doświadczeniem. Dzięki tym zdarzeniom ukształtowała się nasza osobowość. Jesteśmy sobą. Nie warto zapominać lekcji, jakich udziela nam życie. Doznane krzywdy uczą nas czegoś o świecie, o innych ludziach, o nas samych. Uczą, jakich sytuacji i jakich ludzi lepiej unikać, na co należy uważać, żeby uchronić się przed ponowną krzywdą. Nie warto więc niczego zapominać, gdyż w przyszłości bylibyśmy bardziej narażeni na podobne krzywdy ze strony tej samej osoby bądź podobnych osób. Chodzi tylko o to, aby pamięć o doznanej krzywdzie przestała nas boleć. Gdy nęka cię frustracja związana z przeszłością to w czasie świąt zachowuj się jakbyś gościł tam po raz pierwszy – bądź ciepły, ciekawy, otwarty i dostrzegaj dobre cechy i uczynki członków twojej rodziny.

Radość, docenianie

Zamiast krytykować niedopieczony pasztet, zbyt słony barszcz skup się na tym co pozytywne. Doceń piękne świąteczne dekoracje, blask choinki, drobne gesty życzliwości. Psycholodzy pozytywni twierdzą, że praktykowanie szukania pozytywów wzmacnia twój umysł i ma wielki wpływ na walkę z depresją. Szukaj pozytywów w każdym momencie spędzonym z rodziną przy świątecznym stole.

Wdzięczność

Wdzięczność jest jednym z największych sekretów na drodze do pełnego szczęścia. W czasie święta dziękczynienia skupiamy uwagę na rzeczach, za które jesteśmy wdzięczni. Dlaczego nie przedłużyć tego na wszystkie spotkania rodzinne? Niech każdy członek rodziny powie jedną rzecz, za którą jest wdzięczny, może stanie się to tradycyjną częścią rodzinnego spotkania świątecznego. Ta efektywna metoda jest udowodniona w walce z obniżeniem stresu i wzmocnieniem subiektywnego poczucia dobrostanu psychologicznego.

Równowaga

Nie pozwól, by święta odwróciły do góry nogami twoje zwyczaje. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, podtrzymuj to dalej nawet jeśli jesteś otoczony w czasie świąt przez samych nocnych marków. Możesz zawsze iść do łóżka o swojej porze i wstać tak jak to robisz zawsze. Jeśli ćwiczysz, to rób to nadal by utrzymać swoją równowagę.

Prezenty

Dawanie prezentów nie uczyni cię tak zadowolonym i spełnionym, jak dzielenie się doświadczeniami. Zamiast kolejnej piżamy podaruj swojemu bratu bilety do teatru, czy wyjście do restauracji. Zorganizowanie kuligu dla całej rodziny też jest doskonałym pomysłem, skoro tak naprawdę ludzkie szczęście jest zasilane przez spełnioną potrzebę połączenia z innymi ludźmi.

Ponad wszystko poczuj ciepło swojej Rodziny i pozwól sobie na radość z momentu wspólnie spędzonego przy świątecznym stole. Nie patrz w przeszłość, bo może przynieść złe wspomnienia, nie patrz w przyszłość, bo ona niekiedy niesie niepokój. Pozostań w teraźniejszości, w momencie świątecznej magii i bliskości. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2109178767 views
Poprzedni artykułZ miłości
Następny artykułUwaga na świątecznych złodziejów paczek

REKLAMA

2109178999 views

REKLAMA

REKLAMA

2110975390 views

REKLAMA

2109179140 views

REKLAMA

2109179239 views

REKLAMA

2109179347 views