REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Sekretna siła dziękczynienia

Sekretna siła dziękczynienia

-

Święto Dziękczynienia ma sekretną siłę działającą pozytywnie na nasza psychikę. Przypomina nam, że okazywanie wdzięczności jest częścią kultury, która kształtuje charakter. Dlatego też dobrze jest budować rodzinną tradycję, by dziękczynienie i wdzięczność stały się integralną częścią systemu wartości rodzinnych.

Święto Dziękczynienia zmusza nas do refleksji nad błogosławieństwami, które otrzymaliśmy od życia, bo często zapominamy o nich z łatwością. A to dlatego, że ludzie mają wrodzoną tendencję do zwracania uwagi na negatywy raczej niż pozytywy. Nasz pierwotny instynkt przetrwania mówi nam, żeby skupić się na potencjalnych niebezpieczeństwach w otaczającym środowisku. Stajemy się wówczas czujni i gotowi do walki lub ucieczki, gdy one się naprawdę pojawią. Nie wszyscy potrafią być wdzięczni. Niektóre cechy osobowościowe jak narcyzm, cynizm, zawiść czy materializm mogą być przeszkodą w okazaniu wdzięczności. Dlatego też okazanie wdzięczności może być trudniejsze dla niektórych. Dobrą nowiną, za którą możemy być wdzięczni, jest to, że wdzięczność jest cechą, której możemy się wyuczyć.

REKLAMA

Korzyści wdzięczności

Wdzięczność wyzwala empatię, ułatwia relacje międzyludzkie, pomaga w nawiązaniu nowych znajomości. Osoby, które noszą w sobie poczucie wdzięczności czują więcej energii, optymizmu i radości życia niż ci, którzy nie potrafią być wdzięczni. Mają też mniej problemów z depresją, uzależnieniami, chorobliwą zazdrością i agresją. Wdzięczność leczy toksyczne emocje, zawiść, urazę i cynizm. Nie tylko pomaga zmniejszyć stres, ale odgrywa główną rolę w przezwyciężeniu traumatycznych doświadczeń. Wdzięczność zmniejsza siłę krytyka wewnętrznego, który powoduje, że twoja samoocena spada. I co najważniejsze – kultywuje miłość.

Wdzięczność a miłość

Poczucie wdzięczności buduje miłość między ludźmi. Tak często czujemy się niedoceniani, niedowartościowani czy niezauważani przez partnera. A czasem wystarczy prosta wdzięczność za jego drobne uczynki, wykonane z myślą o tobie – przygotowanie porannej kawy, ciepły tekst przesłany pomiędzy spotkaniami biznesowymi w ciągu dnia, by zaakceptować jego dobre chęci i poczuć się lepiej. Zauważenie i dziękowanie za drobne uczynki partnera może być trudne, bo nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Zazwyczaj widzimy go z perspektywy tego, czego od niego chcemy i co powinniśmy dostać w zamian. Wyrażanie wdzięczności i dziękowanie – za drobne gesty popełnione z miłości przez partnera – sprawia, że chcemy się mu odwdzięczyć i tak budujemy miłość, oddając czułość. Bo miłość to dawanie i branie. W równej proporcji. Nie można tylko dawać, bo partner zapomina, jak ważna jest równowaga. Trzeba także umieć brać z wdzięcznością.

Wdzięczność a przyjaźń

W relacjach z innymi ludźmi, gdy jedna osoba roztacza wokół siebie aurę dobrej energii, pozytywności i życzliwości to wzbudza w nas chęć odwzajemnienia się tym samym. Jeśli potrafimy docenić dobroć tej osoby rodzi się w nas wdzięczność. Wdzięczność wzmacnia wewnętrzną motywację do pozytywnych działań i do oddawania dobrem za dobro. Popycha nas zatem do pozytywnego rozwoju i starań o bycie lepszym człowiekiem. Wyrażanie wdzięczności i dziękczynienia pomaga, w rzeczywistości, nie tylko głęboko połączyć nas z innymi ludźmi, ale także poprawić stan naszego zdrowia psychicznego, ponieważ wdzięczni ludzie są bardziej zgodni, otwarci, mniej neurotyczni i łatwiej wybaczają. A jak wiemy wybaczenie uwalnia nas z pułapki rozpamiętywania krzywd i pielęgnowania negatywnych emocji.

Jak kultywować wdzięczność

Zbudowanie nawyku wdzięczności może być trudne na początku, ponieważ nie każdy ma naturalną umiejętność dostrzegania drobnych pozytywnych rzeczy, z których składa się dzień. Wiele osób, szczególnie tych cierpiących na nerwicę i depresję ma proces myślenia zbudowany na lęku i negatywnych schematach. Nie zniechęcaj się. Im więcej ćwiczysz, tym łatwiejsze się to staje. Rozwijanie w sobie pozytywnej emocji wdzięczności zaczyna się od umiejętności znalezienia odpowiedzi na pytanie, za co jestem wdzięczny? Usiądź z kartką papieru i napisz co ci przychodzi na myśl. Czasem sama zaduma nad tym, co doceniamy w życiu, nie będzie wystarczająca. Napisanie tego czarno na białym, na papierze, ma większą moc. Napisz i poczuj to. Pozwól wdzięczności przejść przez twoje ciało i uchwyć jej smak. Tak wyzwolone pozytywne emocje poprawią ci nastrój, zwiększą motywację do działania, rozszerzą perspektywy i dodadzą energii życiowej. Nie zatrzymuj tej energii tylko dla siebie, podziel się nią z bliskimi. Uśmiechnij się do partnera i powiedz mu, że zauważyłaś jego wysiłek sprawienia tobie przyjemności, powiedz sobie, że wdzięczna jesteś za to, co masz, doceń starania dzieci w szkole, z wdzięcznością spójrz na szefa, że dał ci możliwość rozwoju zawodowego. I w tym nastroju zasiądź do stołu w nadchodzące Święto Dziękczynienia!

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA