REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna koronawirus Samotne rodzicielstwo i COVID-19

Samotne rodzicielstwo i COVID-19

-

Agnieszka jest samotną matką borykającą się od miesięcy z utrzymaniem domu w normalności. Dwójka dzieci w wieku szkolnym i ich problemy ze zdalną nauką zatrzymują ją przed podjęciem pracy na pełny etat, jak to było do tej pory. Ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na konieczne naprawy w domu i do tego dochodzi ta wszechobecna niepewność co do sytuacji z powodu pandemii, lęk przed zarażeniem, próby ochrony zdrowia psychicznego dzieci, zapobieganie kłótniom w domu i łagodzenie wiecznie niezadowolonego eksmęża. Jednym słowem, Covid-19 uderzył w Agnieszkę mocno. Straciła swój mocny, odprężający sen, zszarzała na twarzy, zniknęła gdzieś jej pozytywna, sprężysta energia, coraz częściej ogarniały ją czarne myśli, beznadziejność i poczucie braku kontroli.

Zdrowie psychiczne samotnych rodziców

REKLAMA

Wyzwanie jakie stawia obecna sytuacja jest druzgocące dla samotnych rodziców. Ciągłe zmartwienia na tle finansowym, zdrowotnym, sprawy rodzinne, brak wsparcia od partnera powodują, że samotni rodzice są bardzo narażeni na emocjonalne konsekwencje pandemii. Nie ma niestety magicznej różdżki, która mogłaby wybawić ich od kryzysu i przenieść na szczęśliwą wyspę, gdzie wszystko układa się jak w bajce. Ale istnieją strategie, złożone przez ekspertów, które pomogą przejść ten trudny czas. Zrównoważenie pracy z czasem spędzonym z dziećmi wydaje się niemożliwe, ale jest do zrealizowania. Uporanie się z coraz trudniejszym zachowaniem dzieci, które same doświadczają rozczarowań w szkole i przy braku aktywności fizycznej i osamotnieniu społecznemu są coraz bardziej nie do opanowania, jest także przedsięwzięciem do wykonania.

Zacznij od akceptacji

Może to wydawać się absurdalne, ale w obliczu ciężkiej sytuacji najlepiej ją zaakceptować. To nie znaczy, że musisz ją polubić. Psycholog, Rachel Busman nazywa ten koncept radykalną akceptacją. Oznacza to, że akceptujesz sytuację bez jakichkolwiek osądów zamiast walczyć z nią. To także oznacza akceptację swoich własnych emocji czyli w większości złości i frustracji. Sprawdź, co jest w zasięgu twojej kontroli, a co nie jest? Nie możesz kontrolować wszystkiego. Gdy tylko zdasz sobie sprawę z tego, czego nie możesz kontrolować i odpuścisz, to pozwoli ci to ruszyć do przodu i skupić się na rzeczach, które są w obrębie twojej kontroli. Radykalna akceptacja pozwoli ci zdać sobie sprawę, że nie jesteś samotna, nawet gdy tak czujesz, bo tak naprawdę to nie jesteś sama. Wszyscy przechodzą przez trudne czasy.

Obniż rodzicielską poprzeczkę

Pandemia to czas kryzysu, nie możesz zapewnić dzieciom lekcji fortepianu, treningów piłki nożnej, czy wakacji nad oceanem. Wystarczy, że nakarmisz wszystkich, wykąpiesz i wciśniesz jakąś małą aktywność fizyczną, a już to będzie dobry dzień. Nie przypisuj sobie winy za trudną sytuację, będą też lepsze dni, nie wszystkie muszą być perfekt. Nawet gdy pozwolisz dzieciom na spędzanie więcej czasu na telefonie czy Ipadzie to nie oznacza to, że jesteś złą matką. Da ci to trochę czasu dla siebie, a dzieciom pomoże odstresować się po ciężkim dniu zdalnego nauczania. Pamiętaj, że pandemia stworzyła nietypową sytuację dla wszystkich.

Praca z domu

Nie jesteś w stanie pracować z domu i być nauczycielem dla dzieci przez pięć dni w tygodniu. Możesz pomagać dziecku dwa, trzy dni zamiast pięciu, to też będzie wystarczająco dobre. Kontaktuj się z nauczycielami, jak tylko to możliwe, oni też chcą dać trochę więcej wsparcia w obliczu kryzysu. Zaplanuj dzień – każdego ranka wytyczaj swoje priorytety. Najważniejsze, żebyś ty i dzieci miały wystarczająco dużo snu, pożywienia i trochę fizycznej aktywności każdego dnia. To są podstawy. I znajdź trochę czasu dla siebie – gorąca kąpiel w olejkach relaksujących, spacer, medytacja. Małe trzyminutowe przerwy w ciągu dnia na napicie się wody powinny dostarczyć odrobinę wytchnienia.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne. Jedno bez drugiego nie istnieje. Gdy pogrążasz się w rozpaczy, zżera cię stres, bezsenność i beznadzieja, twój układ odpornościowy się osłabia i gorzej chroni cię przed wirusami. Nie wahaj się sięgnąć po pomoc, zadzwoń do przyjaciół, utrzymuj kontakty z bliskimi. W razie kryzysu dzwoń do psychologa!

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks