REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologPozytywne cechy charakteru – radość życia

Pozytywne cechy charakteru – radość życia

-

Czujesz się zmęczony, wypalony i przepracowany? Czy zmuszasz się, by przetrwać dzień? Czy czujesz, że czegoś ci brakuje, mimo, że wszystko tak naprawdę masz? Ten brakujący element – to może być radość życia.

Choć życie nie jest zawsze proste i łatwe, w zależności przez jakie doświadczenia przechodzisz w tej chwili i jak na nie reagujesz, możesz być bardzo daleko od przyznania, że potrafisz cieszyć się życiem. Praktykowanie pozytywnej psychologii uczy odnalezienia znaczenia w życiu, które daje satysfakcję i radość z teraźniejszości. Nie chodzi tu o pogoń za szczęściem, raczej o poszukiwanie głębszej satysfakcji życia. Ważne jest odnalezienie radości, która wypełni twoje życie znaczącymi celami i sprawi, że znów poczujesz pozytywne emocje na co dzień.

REKLAMA

Radość życia

Naukowcy zajmujący się psychologią pozytywną sklasyfikowali pozytywne cechy ludzkie jako te, które należy rozwijać i szukać w sobie zamiast skupiać się na słabościach i patologii.  Od tej pory więcej wagi przypisuje się mocnym stronom człowieka, pomaga się ludziom znaleźć pozytywne cechy, by mogli je wykorzystywać w codziennym życiu, tak by czuli się szczęśliwi i spełnieni. Odkrywanie mocnych stron, skupianie się na nich i umiejętność używania ich w życiu podnosi dobre samopoczucie, wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Najszczęśliwsi ludzie to tacy, którzy odkryli swoje indywidualne mocne strony, na przykład wytrwałość, umiejętność krytycznego myślenia czy entuzjazm i energię i zaczęli je wykorzystywać do osiągania swoich celów.

Radość życia jest jedną z wielu pozytywnych cech charakteru, które nadają życiu smak i spełnienie. To sposób podchodzenia do życia – z wigorem, podekscytowaniem, energią i entuzjazmem. Mieć radość życia nie znaczy być zawsze szczęśliwym i pędzić przez życie z pokładami energii. Jesteśmy ludźmi, nieprawdą byłoby stwierdzenie, że nie mamy negatywnych emocji. Odnalezienie źródła tego, co sprawia, że nasza dusza się odnawia, kiedy czujemy, że żyjemy pełną piersią jest istotą w odnalezieniu radości życia. Ludzie, którzy żyją pełnią życia, podchodzą do niego jak do ekscytującej i pełnej niespodzianek przygody, zawsze pełni energii i motywacji. Badania mówią, że dzieci pełne radości życia mają mniejsze skłonności do nerwic, depresji, izolacji społecznej i poczucia niższości. Mają również mniej cech neurotycznych, czyli wykazują mniej negatywnych emocji i nadwrażliwości na sytuacje stresujące.  

Nauczenie się radości życia jest sekretem w drodze do szczęścia. 

Jak rozwijać w sobie radość życia?

Gdybyś chciał kultywować w sobie radość życia, możesz zastosować się do poniższych wskazówek psychologów pozytywnych:

Dbaj o siebie: zdrowa dieta, wystarczająco dużo snu, ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia na siłowni.

Praktykuj delektowanie się: umiejętność radowania się życiem powoduje, że czujemy się w pełni zaangażowani w świat wokół nas, co sprawia że żyjemy pełną piersią. Pozwól sobie spędzić czas na delektowaniu się obecnym pozytywnym doświadczeniem, na przykład, gdy patrzysz na budzące się wiosną do życia rośliny,  gdy wdychasz zapach ziemi, jesteś wówczas w pełni zanurzony w swoje zmysły, nic innego nie istnieje, nie ma trosk ani kłopotów, jesteś tu i teraz i delektujesz się tym.

Buduj optymizm: pozytywne myślenie i nadzieja dają szczególną siłę do budowania radości życia. Aby popracować nad optymizmem napisz w dzienniku kilka paragrafów na temat swojej idealnej przyszłości, gdzie wszystko toczy się bez żadnych przeszkód, napisz jak widzisz siebie, swoją rodzinę, karierę i zdrowie. Myśl o tym z nadzieją.

Bądź otwarty na innych ludzi: spędzaj czas z przyjaciółmi, poznawaj nowych ludzi, bądź zainteresowany i życzliwy. Zaangażuj się w pracę wolontaryjną, znajdź hobby i podziel się swoimi zainteresowaniami z innymi. 

Doświadczaj naturę: zieleń i zapach przyrody napełniają nas energią i witalnością oraz  budują radość życia. 

Nie musisz podróżować dookoła świata, zdobywać kolejnych dyplomów, czy dokonywać wielkich odkryć. Być może twoja radość życia idzie w kierunku rodzicielstwa, sztuki, czy nauczania innych. Cokolwiek chcesz robić – budowanie w sobie pozytywnej energii i radości życia pozwoli ci osiągnąć cel i cieszyć się nim. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2107584988 views

REKLAMA

REKLAMA

2107585220 views

REKLAMA

2109381611 views

REKLAMA

2107585361 views

REKLAMA

2107585460 views

REKLAMA

2107585568 views