REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologPozytywna psychologia szczęśliwych związków

Pozytywna psychologia szczęśliwych związków

-

Wielka część naszej egzystencji jest związana z ,,tą drugą połówką”, czyli partnerem. Partnerowi poświęcamy czas, plany, energię, motywację i cele życiowe. Jeśli jesteś w związku, tak naprawdę niewiele decyzji podejmujesz niezależnie, bo żyjecie razem i codzienność jest waszą wspólną drogą.

Związek z partnerem ma duży wpływ na twoje samopoczucie, satysfakcję życiową i nawet zdrowie. Wszyscy wiemy, jak ludzie potrafią zgotować sobie piekło za życia – żyjąc w związku pełnym stresu, przemocy, nienawiści i upokorzeń. Szczęśliwe związki, oparte na współpracy a nie rywalizacji osiągane są nie poprzez ,,łut szczęścia” a przez ciężką pracę włożoną w kultywowanie ich. Oboje partnerzy grają rolę w kultywowaniu związku. Od inwestowania czasu i pieniędzy we wspólne doświadczenia, zainteresowania i przyjemności do zauważania i spełniania potrzeb partnera.

REKLAMA

Oto kilka sposobów na kultywowanie dobrych związków:

– Bądź życzliwy dla partnera. Większość par szukających pomocy w moim gabinecie na początku terapii dostaje pierwsze zadanie domowe: przez tydzień, co dzień, zróbcie dla siebie coś miłego. Może to być drobiazg w postaci życzliwego uśmiechu, podania kawy do łóżka, komplementu czy małego gestu. To proste zadanie ma na celu przełamanie nabytych po pewnym czasie trwania związku zachowań – gdy para zapomina, jak być dla siebie czułym i uprzejmym.

– Znajdź drobiazgi które wywołają uśmiech na twarzy partnera. Każdego dnia szukaj czegoś z myślą o partnerze i jego dobrym samopoczuciu. Może to być pozytywne motto pozostawione na poduszce, mały kwiatek, czekoladka, dobre słowo przesłane tekstem. Coś takiego, co sprawi, że partner poczuje, że myślisz o nim ciepło.

– Odpuść drobne rzeczy, które przeszkadzają ci w partnerze. Najlepszym sposobem będzie powiedzenie sobie, że te drobne zachowania (mlaskanie przy stole, przydługie zajmowanie łazienki, głośne oglądanie telewizji) nie mogą zaważyć na jakości twojego związku. Pozostaw je do lekkiej rozmowy, jeśli mogą być łatwo naprawione to dobrze, jeśli nie – trudno. Nie są to rzeczy, które muszą zaważyć na waszym szczęściu, nie pozwól by zamieniły się w urazy.

– Nigdy nie kłóć się w obecności dzieci. Największym darem jaki rodzice mogą dać dzieciom jest zapewnienie im wychowania w dobrej, ciepłej i kochającej się rodzinie. Kiedy się kłócicie, dzieci narażone są na stres, narasta w nich niepokój, zagrożona jest stabilność emocjonalna. Nigdy nie używaj słowa rozwód, gdy tylko chcesz postraszyć partnera – to jest toksyczne i burzy poczucie bezpieczeństwa.

– Patrz na pozytywne strony partnera. Niektórzy tylko czekają, aby znaleźć coś negatywnego by zachować to na poczet kolejnej kłótni. Mówienie partnerowi tego co robi dobrze, zauważanie tego i docenianie skłoni go do powtarzania pozytywnych zachowań, co tylko wzmocni wasz związek.

– Nigdy nie wiń, nie zawstydzaj, nie narzekaj. Bardzo łatwo jest pokazać palcem niedociągnięcia partnera, ale zanim to zrobisz pomyśl chwilę. Pierwsze, zapytaj samego siebie jak partner będzie się czuł, gdy obwinisz go za coś i czy to naprawdę naprawi coś? Zamiast obwiniać spróbuj konstruktywnie poprosić, aby partner zrobił to w inny sposób i zaoferuj przykłady. Sekret leży w życzliwym i spokojnym sposobie przekazu. Podniesiony głos i zrzucanie winy na partnera nie zaowocują żadną zmianą. Partner najprawdopodobniej nie będzie wiedział o co ci chodzi, bo zamiast słuchać i zreflektować się będzie w głowie układał plan obrony. To typowe dla człowieka, który czuje się zagrożony.

– Zostawiaj miłosne liściki. Kiedy sięgam do kieszeni i znajduję małą karteczkę z napisem ,,kocham cię” cały dzień rozjaśnia się w jednej chwili. Przypominanie partnerowi o twoim uczuciu da mu siłę na przetrwanie ciężkiego dnia w pracy i sprawi, że będzie bardziej skłonny na oddawanie pozytywnych uczuć w zamian.

– Przytulaj się. Trzymanie się za ręce, pogłaskanie po plecach, przytulenie się podczas oglądania wieczornych wiadomości – każdy fizyczny kontakt zbliża i pogłębia emocjonalna więź. Jeśli twój partner chce iść do łóżka wcześniej a ty wciąż chcesz siedzieć późno w nocy, połóż się z nim na chwilę, potem wstań i dokończ cokolwiek chciałaś robić.

– Wspólne posiłki jak najczęściej. Wspólne posiłki nie tylko zbliżają rodzinę, ale także uczą dzieci dobrych wartości. Poza tym, romantyczne posiłki tylko dla was dwoje to także konieczność. Pilnuj by codzienność nie zabrała wam cennego czasu tylko we dwoje.

– Utrzymuj chemię w związku. Angażuj partnera we wspólne przedsięwzięcia, odkrywajcie razem różne zakątki miasta, spróbujcie nową restaurację, wybierzcie się na wycieczkę rowerową, popływajcie razem w basenie. Możecie wytyczyć sobie szlak wycieczki po parku narodowym, zapisać się na kurs gotowania, zwiedzić muzeum, pójść do teatru czy kina. Stawiajcie sobie wyzwania by utrzymać zainteresowanie sobą i swoim związkiem. Rutyna i monotonia zabijają miłość. Cieszcie się seksem. Pozytywna chemia waszego związku to tylko kwestia przewartościowania, motywacji potrzebnej do działania i pełnego zaangażowania.

To tylko kilka najprostszych sposobów na wzmocnienie więzi w związku. Zacznij od punktu pierwszego nie starając się realizować ich wszystkich od razu. Powoli dodawaj do waszego związku coraz to nowe sposoby utrzymania miłości i przyjaźni.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

2103146779 views

REKLAMA

2103147012 views

REKLAMA

2104943404 views

REKLAMA

2103147155 views

Praca pod palmami?

Kura w syropie

Tragiczny lot R101

Grzechy ginekologa

REKLAMA

2103147255 views

REKLAMA

2103147364 views