REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologPoświąteczny kryzys

Poświąteczny kryzys

-

Święta oficjalnie minęły, rozpoczęły się szkolne zajęcia naszych pociech, powrót pełną parą do pracy. Skończyły się zapachy świeżo upieczonych świątecznych ciast i gotowanie tradycyjnych potraw jest już przeszłością. Lodówka świeci pustkami, tak jak i pokój gościnny, gdzie jeszcze niedawno zamieszkiwali członkowie rodziny zaproszeni na święta. Dziś zamiast szczęśliwego powrotu do normalności możemy czuć się przygnębieni. Po intensywnych przeżyciach świątecznych, zamiast cieszyć się spokojem, kończymy z emocjonalnym bagażem smutku.

Dlaczego depresja poświąteczna?

REKLAMA

Może to być zwykłe przygnębienie, może nawet epizod depresyjny, ale u większości ludzi nastrój pogarsza się właśnie po Nowym Roku. Przyczyną jest zbyt aktywny, przedświąteczny tryb życia. Okres 5 tygodni, od Święta Dziękczynienia przez Boże Narodzenie i Sylwestra to czas bardzo intensywny emocjonalnie. Nawet jeżeli twoje święta były jedną wielką radością, bez odrobiny stresu, to i tak łatwiej jest ci wpaść w otchłań smutku, bo po intensywnych przygotowaniach, przeżyciach, radościach, podróżach, wizytach rodzinnych, spotkaniach towarzyskich, nagle wszystko skończyło się. I co teraz? Powrót do normalności. Utrata towarzystwa, beztroski, dobrego jedzenia – i samotność uderza jeszcze bardziej. A dla tych z nas, którzy cierpieli na depresję wcześniej, a święta swoją różnorodnością pozwoliły im na chwilę zapomnieć o negatywnych emocjach, kryzys poświąteczny może przynieść znaczne pogorszenie.

Pobić depresję

Jednym z pierwszych kroków w walce o lepszy nastrój w okresie poświątecznym jest zdanie sobie sprawy, że nasze przygnębienie jest przystosowaniem się do mniejszej stymulacji zewnętrznej i co za tym idzie mniejszej aktywności. Nie potrzebujemy już się spieszyć z zakupem prezentów, nie musimy wysyłać kartek świątecznych, robić listy gości i gonić za dostawą świeżego karpia, czy dobierać wystrzałową kreację na Sylwestra. Nagły brak tak intensywnej stymulacji może przywołać pustkę i uczucie osamotnienia. Aby się nie poddawać temu nastrojowi, zrób co następuje:

– Porozmawiaj z życzliwą osobą, ale nie przez sms-y czy media społecznościowe. Po prostu zadzwoń, spotkaj się z nią osobiście. Zamiast narzekać na swój nastrój, spytaj o ulubioną część okresu świątecznego i powspominaj święta.

– Wyjdź z domu. Nawet spacer w pochmurny i szary dzień podniesie twój poziom energii. Jeszcze lepiej jak połączysz wyjście z domu z kontaktem z innymi ludźmi. Możesz porozmawiać z listonoszem, sąsiadem czy panią w sklepie. Zaparkuj samochód daleko od wejścia do sklepu, da ci to szansę na mały spacerek.

– Zacznij ćwiczyć. Przeciwstaw się swojemu ciału, które nie ma energii, by wstać z kanapy i zamiast oglądać godzinami filmy w telewizji, zacznij ćwiczyć. Idź do lokalnego klubu sportowego, włącz stare wideo z aerobikiem, zapisz się na jogę. Będziesz pozytywnie zaskoczony, jak bardzo ci to poprawi nastrój.

– Patrz do przodu, nie do tyłu. Pomyśl o jednym małym marzeniu, które możesz spełnić w 2020 roku. Wytycz sobie plan i zacznij go zrealizować.

– Ugotuj coś nowego. Niech to będzie zupełnie inna potrawa, smak i zapach, by nie przypominać ci świątecznych dni. Bądź kreatywny, ale w ostateczności chińszczyzna też może być.

– Przejmij kontrolę nad swoim nastrojem. Nie pozwól mu ugrzęznąć na negatywnych torach, w otchłani subiektywnego poczucia samotności i utraty czegoś, co się skończyło. To tylko poświąteczny kryzys. Mimo wszystko, będziesz miał naprawdę wspaniały rok 2020!

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203,  Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C,  Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców:  POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot. Pixabay.com

REKLAMA

2102960475 views

REKLAMA

2102960709 views

REKLAMA

2104757100 views

REKLAMA

2102960850 views

REKLAMA

2102960950 views

REKLAMA

2102961059 views