REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologPięć psychologicznych typów matek 🎧 PODCAST

Pięć psychologicznych typów matek 🎧 PODCAST

-

Dla wielu z nas rola matki jest podstawową rolą kobiety w naszym społeczeństwie. Większość matek widzi macierzyństwo jako podstawę swojej tożsamości. I tak jest w rzeczywistości, bo fakt bycia matką staje się integralną częścią życia kobiety. 

Z redaktor naczelną “Dziennika Związkowego” Alicją Otap rozmawia Joanna Trzos. Podcast “Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

REKLAMA

Jako społeczeństwo bardzo szybko osądzamy matki, które nie odzwierciedlają wartości powszechnie cenionych i nie wykazują się poświęceniem dla dobra dzieci. Ale czyż poświęcenie spowoduje, że będziemy lepszymi matkami? Wiele kobiet sukcesu pokazuje nam, że dzieci można wychowywać równocześnie rozwijając własną karierę zawodową. Jedno jest pewne – niespełniona matka nie będzie dobrą matką. Są matki, dla których urodzenie dziecka oznacza bezdyskusyjne przyjęcie nowej roli i żadna inna nie jest im potrzebna. Żyją odtąd życiem dzieci, ich zadań domowych i przygód szkolnych. Dla innych kobiet bycie matką oznacza również spełnienie zawodowe. Gdy ta potrzeba nie zostanie zaspokojona i kobieta poświęci się dla dobra dzieci, bo tak nakazują jej normy społeczne, to wynikające z tego niespełnienie odbije się na stosunku do dziecka.

Wpływ matki na zdrowie dziecka

Według szwajcarskiego psychiatry i psychoanalityka Carla Junga, wszystkie istoty ludzkie mają wrodzoną potrzebę rozpoznawania, poszukiwania i przywiązywania się do matki, która jest dla nas symbolem miłości, bezpieczeństwa, opiekuńczości i ochrony. Wiemy doskonale, że wczesna więź z matką i jej jakość kształtuje prawidłowe połączenia mózgowe i reguluje emocje. Słaba i niepewna więź jest traumatyczna dla dziecka i prowadzi w dorosłym życiu do słabych osiągnięć w nauce, depresji, uzależnień i problemów w relacjach z innymi. Tak więc matki mają ogromny wpływ na długoterminowe zdrowie psychiczne swoich dzieci. Przypatrzmy się pięciu typom matek wyłonionych przez doktora Stephena Poultera.

  1. Perfekcjonistka – to typowo kontrolująca, bojaźliwa i nadmiernie martwiąca się kobieta, dla której wygląd i obraz zewnętrzny rodziny są najważniejsze. Jej dzieci mają tendencję do nadmiernej samokrytyki, pustki emocjonalnej i poczucia, że są niewystarczająco dobre. Uczucia innych stawiają ponad swoje i są nadwrażliwe na osąd innych. Mocne strony dzieci perfekcjonistki to silne poczucie zobowiązania, odpowiedzialność i niezawodność. Jej dzieci cenią ciężką pracę i są wytrwałe w dążeniu do celu.
  1. Nieprzewidywalna matka – to kobieta nadmiernie nerwowa, emocjonalna, zmienna w nastrojach. Wychowanie dzieci zależy od jej stanu psychicznego. Ten typ jest najbardziej chaotyczny ze wszystkich stylów. Często tworzy problemy z niczego i wprowadza rodzinę w kryzys, co przenosi się na wszystkich. Dzieci nieprzewidywalnej matki mają wysoką empatię i doskonałe umiejętności interpersonalne. Często potrafią motywować najbliższych i są niezawodni w przyjaźni. Dorastając w nieprzewidywalnym środowisku mogą być łatwo przeciążone nerwicą i depresją. Wcześnie uczą się, jak radzić sobie z silnymi emocjami innych.
  1. Najlepszy przyjaciel – to matka, która traktuje swoje dzieci jako równe sobie by uniknąć odpowiedzialności za ustalanie granic. W takim związku oboje – matka i dziecko są emocjonalnymi sprzymierzeńcami i partnerami, co pozbawia dziecka obecności prawdziwej matki. Matka polega na dziecku, by zaspokoiło ono jej emocjonalne potrzeby. Dzieci takich matek rozumieją ważność ustalania granic pomiędzy sobą a swoimi dziećmi, są odpowiedzialne w życiu dorosłym, choć mogą się często bać odrzucenia. Mają tendencję do trzymania uraz w swoich związkach i łatwo nie zapominają krzywdy, często czują się niekochane i niedoceniane.
  1. Narcystyczna matka – nie potrafi widzieć dziecka jako odrębną jednostkę, jest niepewna i pochłonięta sobą. Jej dzieci uczą się szybko, że muszą robić wszystko by matka mogła błyszczeć. Mają doskonałą intuicję i samoświadomość, potrafią być lojalne i łatwo rozwiązują problemy. Często jednak wątpią w siebie i nie ufają swoim uczuciom. Widzą opinię matki jako ważniejszą i mądrzejszą niż ich własna.
  1. Idealna matka – ten ideał kobiety jest dany tylko dziesięciu procentom rodzin, według doktora Poultera. Idealna matka składa się z najlepszych cech wszystkich typów matek. Emocjonalnie zrównoważona, widzi swoje dzieci jako odrębne jednostki, które osiągają swoją własną niezależność. Niekoniecznie jest perfekcyjna jako kobieta, ale zawsze oddana macierzyństwu, mimo obowiązkom poza domem. Jej dzieci czują się kochane, są stabilne emocjonalnie, bez lęku porzucenia. Potrafią zrozumieć odmienne zdania i perspektywy innych ludzi, nie boją się podejmować wyzwań w osiąganiu dorosłości i nie czują się emocjonalnie zależne od matki.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.com
www.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2123324251 views

REKLAMA

REKLAMA

2123324268 views

REKLAMA

REKLAMA

2125120588 views

REKLAMA

2123324278 views

REKLAMA

2123324284 views

REKLAMA

2123324288 views