REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Odrodzić się z popiołów

Odrodzić się z popiołów

-

Anna wraca wspomnieniami do czasu, kiedy mając pięć lat straciła dach nad głową w jednej chwili. Pamięta kłęby dymu, chaos, przerażenie, krzyki i nawoływania w ciemności. Poczuła, jak silne dłonie podniosły ją nagle z łóżeczka, gdzie spała jeszcze pięć minut wcześniej. Mężczyzna dźwignął ją jak worek, włożył sobie pod ramię i popędził schodami w dół. Do tej pory pamięta zapach spalenizny, gęsty dym i drżenie całego ciała w rytm biegu strażaka. Przytuliła się do niego mocno, by nie wypaść mu z ramion. Miała wtedy w głowie jedną myśl – tam na górze wciąż leży Martynka, jej ulubiona lalka. Nie zdążyła jej zabrać. Na dole spotkała się ze wszystkimi członkami rodziny. Ulga. Wszyscy przeżyli…ale stracili cały dorobek życia, wspomnienia utrwalone na zdjęciach, pamiątki po przodkach. Mieli tylko siebie na na pustym placu, stojąc przed zgliszczami dopalającego się domu. Co jeszcze pamięta z tego okresu? Dla małej Ani przytłaczający był smutek.

Wpływ katastrofy na zdrowie

REKLAMA

Katastrofy i inne traumatyczne przeżycia mogą mieć ogromny wpływ na psychikę zarówno osób bezpośrednio nimi dotkniętych, jak i ich przyjaciół i znajomych. Po traumatycznym zajściu ludzie doświadczają szerokiej gamy emocji, od przerażenia, złości i frustracji do smutku, zniechęcenia i beznadziei. Symptomy stresu pourazowego objawiają się reakcjami fizycznymi i psychicznymi. Do fizycznych reakcji na traumatyczne przeżycie należą: bóle mięśni, żołądka, bóle głowy, nagłe fale gorąca, pocenie się, palpitacje serca, zmiany w cyklu snu, trudności z zaśnięciem i częste budzenie się w nocy, objadanie się lub brak apetytu, zatwardzenia i biegunki, nadwrażliwość na zimno i ciepło, nadwrażliwość na hałas lub nieoczekiwany dotyk. Do psychologicznych reakcji należą: szok i niemożność uwierzenia w to, co się stało, żałoba, dezorientacja, nadmierna czujność, poirytowanie, wybuchy złości, emocjonalne huśtawki – na przykład wybuchy płaczu i zaraz po nich śmiech, obsesyjne myślenie o tym co się stało, nawracające obrazy, które sprawiają że osoba czuje się jakby znowu przechodziła moment traumy, koszmary nocne. Po katastrofie wszystkie te odczucia są normalne i mogą występować zaraz po przeżyciu traumy lub z opóźnieniem. Do długiej listy reakcji dochodzą także: potrzeba nadmiernej kontroli otoczenia, co związane jest z brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności, ataki paniki, poczucie braku kontroli, wstyd, obwinianie innych, silna tendencja do izolowania się, uczucie braku zrozumienia ze strony najbliższych, co prowadzi do poczucia wyobcowania i poluzowania więzi emocjonalnych z innymi, próby uniknięcia wszystkiego, co kojarzy się z traumą, emocjonalne odrętwienie, brak zainteresowania codziennymi sprawami, poczucie winy, wstyd i depresja.
Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że reakcje na traumatyczne przeżycie mogą trwać znacznie dłużej niż można by tego oczekiwać. Dni, tygodnie, czasami miesiące, a w niektórych przypadkach lata muszą minąć, zanim odzyska się równowagę psychiczną. Ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół.

[spacer color=”000000″ icon=”fa-home” style=”2″]
Pomoc dla ofiar pożaru w Prospect Heights
W związku z pożarem, który miał miejsce 18 lipca na osiedlu w Prospect Heights, Psychological Counseling Center organizuje bezpłatne spotkanie dla ofiar pożaru i ich najbliższych. Spotkanie ma na celu tzw. debriefing po tragedii, czyli omówienie emocji i myśli związanych z krytycznym zajściem, przybliżenie wiedzy o reakcjach, które mogą występować, oraz sposobów ich łagodzenia. Uczestnicy spotkają się w zacisznej i poufnej atmosferze kliniki w Deerfield pod opieką psycholog, Katarzyny Pilewicz. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 19. Zainteresowani mogą dzwonić pod numer (847) 907-1166.

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Jak sobie radzić?

Najważniejsze to zmobilizować siebie, by sięgnąć po wsparcie. Rozmawiaj z innymi, szczególnie z tymi, którzy tak jak ty, przeszli tragedię. Słuchaj swojego ciała, ono podpowie ci, co robić. Jeśli masz ochotę mówić o traumie, znajdź empatycznych, zaufanych słuchaczy i mów o tym jak najwięcej. Im więcej wyrzucisz z siebie, tym łatwiej będzie ci spojrzeć na tragedię z innej perspektywy. Płacz przynosi oczyszczenie i jeśli masz ochotę płakać, nie powstrzymuj się. Wiele osób poradziło sobie z ogromnym stresem spowodowanym katastrofą poprzez ćwiczenia fizyczne – bieganie, aerobik, jazdę na rowerze, wędrówki górskie. Inni kierują się w stronę medytacji i modlitwy. Jeszcze innym pomaga poczucie humoru – pamiętaj, że humor jest naturalnym, dojrzałym mechanizmem obronnym organizmu. Utrzymuj zbalansowaną dietę, do której należy włączyć indyka, gotowaną cebulę, pieczone ziemniaki, i kremowe zupy. Pomaga to poczuć się ciężej i lepiej, jak po świątecznym obiedzie. Higiena snu jest również bardzo ważna – pozwól sobie na osiem godzin snu na dobę. Unikaj stymulantów, takich jak kawa, cukier i nikotyna. Przytulaj się do bliskich i do zwierząt domowych. Koty i psy mają niesamowicie terapeutyczne właściwości. Pisz wiersze, maluj, słuchaj muzyki. Opisz swoje przeżycia, podziel się z innymi. To pomoże komuś wyjść z podobnej sytuacji.

 

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

 

fot.YANNIS KOLESIDIS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

Poprzedni artykułCzego nie nosić w portfelu
Następny artykułAmeryka nie dla imigrantów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks