REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Matki i córki

-

Natasza wyjechała z domu na zawsze, pod osłoną nocy, jak tylko skończyła 19 lat. Chciała pokazać sobie i swojej rodzinie, że jest niezależna, silna i uda jej się osiągnąć sukces w życiu bez swojej kontrolującej i nadopiekuńczej matki.

Skończyła studia w Wisconsin i wyszła za mąż. W akcie sprzeciwu, nie kontaktowała się z rodziną przez kilka lat. Gdy urodziła swoją córkę, zrozumiała, jak ważna jest więź z matką. Napięcie i urazy powoli osłabły i Natasza postanowiła dać szansę swojej relacji ze starzejącą się matką. Straciły już tyle lat, nadszedł czas pojednania. 

REKLAMA

Więź matki z córką

Nie ma relacji równie skomplikowanej, pełnej bezwarunkowej miłości, ale również kontroli, oczekiwań, powinności i krytyki, jak ta pomiędzy matką a córką. Więź z matką jest relacją fundamentalną dla naszego funkcjonowania w świecie. Dla córki matka jest pierwszą i najważniejszą osobą w życiu. Jest oazą bezpieczeństwa, która daje emocjonalne i fizyczne zabezpieczenie przez uczucie, dotyk i uśmiech. Pełne miłości i zaangażowania oddziaływanie matki na potrzeby córki daje tej ostatniej poczucie ważności, akceptacji i wartości na całe życie.

Zdrowa relacja pomaga w kształtowaniu zdrowej osobowości i zapewnia poczucie miłości, uwagi, troski, bezpieczeństwa i aprobaty. Wyposaża córkę w wiarę we własne siły, samoakceptację i szacunek do siebie. Z tymi atrybutami, córka gotowa jest pójść swoją drogą i zbudować własne zdrowe relacje z innymi. 

Jak budować zdrowe relacje z córką?

Nikt nie rodzi się matką. To rola, która pojawia się mniej lub więcej oczekiwanie i której kobieta uczy się z biegiem czasu. Gdy matka sama jest w stanie zostawić za sobą swoja traumę, odnaleźć tożsamość i samoakceptację, to wówczas łatwiej jej jest pielęgnować więź z córką i wyposażyć ją w zdrowe wartości. Dla serca każdej matki związek z córką jest źródłem nieustającej troski i wyrzeczeń. Czasem trudno jest zbudować komfortową relację opartą na obopólnym zaufaniu i bezwzględnej akceptacji, bo matki mają swoje oczekiwania i marzenia co do córek. Poniższe sposoby, pozwolą popracować nad wzajemnymi relacjami matka – córka, aby mogły zbliżyć się do siebie.

Bądź otwarta. Kiedy córka zwierza się i zaczyna dzielić się z tobą swoimi doświadczeniami i przemyśleniami bądź otwarta i nie osądzaj. Zadawaj pytania, aby dowiedzieć się, jak najwięcej i zrozumieć jej doświadczenie. Nawet jeśli znasz odpowiedź, nie wyrażaj jej zanim nie zrozumiesz doświadczenia córki z jej punktu widzenia. Poczucie, że matka słucha i akceptuje zaspokoi jedną z największych potrzeb córki. Akceptacja musi być skierowana do córki, a nie dla obrazu córki, jaki matka sobie wymarzyła.

Trzymaj jej stronę. Jak tylko możesz wspieraj córkę i daj jej poczucie, że jesteś i będziesz przy niej w każdym momencie, również tym trudnym dla niej. Zaufanie, które buduje do ciebie, wiedząc, że może zawsze przyjść z najtrudniejszym pytaniem, jest bezcenne.

Słuchaj z uwagą. Poświęć córce całą swoją uwagę, gdy z nią rozmawiasz. Tych momentów nie da się zastąpić. Wiele córek twierdzi, że matka jest obecna, ale nie słucha. Słuchanie z uwagą daje córce poczucie, że jest rozumiana przez matkę. Wejdź w rozmowę całą sobą, zadawaj pytania, rozważaj to, co mówi do ciebie.

Pozwól córce uczyć ciebie. Mimo że to twoją rolą jest uczyć i doradzać, to w miarę dorastania pozwól córce dzielić się jej wiedzą z tobą. Bądź otwarta na wiedzę płynącą od córki, pamiętaj, że więź matka-córka działa dwustronnie i nie jest tylko po to, by kształtować córkę, ona kształtuje również ciebie.

Daj córce przestrzeń. Każda więź wymaga przestrzeni. Jeśli nigdy się nie rozstajecie z dorosłą córką, możecie nie doceniać czasu spędzonego razem. W zależności od waszej relacji, kilka dni lub tygodni bez widzenia się może pomóc nabrać dystansu i wzmocnić wasze stosunki. 

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby pokazać jej, jak bardzo ci na niej zależy. Twoja córka wie, że ją kochasz. Musi też wiedzieć, że jesteś dla niej zawsze dostępna. Nauczyłaś ją wielu wartości, ale okazuj też miłość i zadowolenie z faktu, że spędzacie czas razem. Wasze wspólne chwile, które dzielicie ze sobą, są bezcenne. Jako matka jesteś jej pierwszym pozytywnym wzorem, dlatego pokazuj jej jak ważny jest szacunek i miłość w życiu.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2107563366 views

REKLAMA

2107563598 views

REKLAMA

2109359989 views

REKLAMA

2107563739 views

REKLAMA

2107563838 views

REKLAMA

2107563946 views