REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologLęk przed porażką

Lęk przed porażką

-

W głębokim fotelu naprzeciw mnie siedzi przepiękna, wykształcona kobieta. Nie może wydobyć się ze szponów toksycznego związku. Nie wierzy, że będzie w stanie spotkać kogoś wartościowego. Mężczyzna w sile wieku, u szczytu kariery zawodowej, nie decyduje się na awans, woli pozostać w cieniu szefa, na swoim dawnym stanowisku, bo nie wierzy, że jest wystarczająco dobry, by unieść sukces. Studentka marketingu rezygnuje na początku semestru z kursu zaawansowanej statystyki. Co ich łączy? Lęk przed porażką.

Lęk powstrzymuje ich przed pokonaniem słabości, podjęciem ryzyka i ruszeniem do przodu. Lęk jest tak wielki, że paraliżuje i nie pozwala próbować. Lęk przed porażką jest jednym z najbardziej powszechnych lęków. Dotyka większości z nas, bo dotyczy ważnych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Zamartwiamy się, bo istnieje ryzyko, że działanie skończy się niepowodzeniem. Nie chcemy klęski, dlatego lepiej się wycofać. Porażka ma smak goryczy, dobrze znamy ten smak i jego konsekwencje. Czasem bywaliśmy ukarani za przegrane, czasem ledwo wyratowaliśmy się z utonięcia w morzu wstydu. Boimy się powtórnego wyzwania, by nie ponieść następnej klęski.

REKLAMA

Jak pokonać lęk przed porażką?

Lęk jest intensywną emocją, która nasila obawę przed podjęciem akcji. Większość ludzi przypisuje porażce wygórowane znaczenie. Należy pamiętać, że porażka i różne negatywne doświadczenia też mają swoje korzystne strony, nawet jeśli jest trudno je zobaczyć w danej chwili. Porażka jest częścią procesu uczenia się, a przecież uczymy się czegoś nowego każdego dnia. Oto kilka sposobów na pokonanie lęku przed porażką:

Napisz na kartce trzy korzyści płynące z poprzedniej porażki. Na przykład wielka klęska życiowa, jaką jest rozwód. Możesz podkreślić, że dzieci z tego związku są zdrowe, mądre i kochane. Doświadczenie nieudanego związku pozwala na odkrycie niezdrowych sygnałów, jakie daje partner i twoich własnych zachowań, co pozwoli ci uniknąć błędów w przyszłości. Przez doszukiwanie się korzyści w poprzednich porażkach zmniejszasz znaczenie klęski, co pozwoli ci odważniej podejmować decyzje. Zapytaj siebie: czy poprzednie porażki nauczyły mnie czegoś i pozwoliły zapobiec innym niepowodzeniom? Następnie zapytaj znajomych, jak oni skorzystali ze swoich porażek. Profesor opublikował tekst z merytorycznymi błędami. Od tamtej pory przed każdą publikacją sprawdza tekst po kilka razy. Współpracownik spóźnił się z oddaniem raportu i ominęła go podwyżka. Nauczył się ustawiać swoje priorytety i nie spóźnia się już nawet na spotkania towarzyskie. Eksperci twierdzą, że przemyślenie błędu zaraz po klęsce daje największą możliwość wyciągnięcia konstruktywnych wniosków. Jeśli jednak wciąż czujesz się źle, jesteś zawstydzony, sfrustrowany, rozczarowany swoim błędem, to poczekaj aż się uspokoisz. Nie spiesz się z odnajdywaniem korzyści, jeśli ich na razie nie widzisz. Przemyślisz to później, kiedy łatwiej będzie spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

Pomyśl o zadaniu do wykonania jako o wyzwaniu. Ważne i trudne zadania są stresujące. Od ciebie zależy, jak podejdziesz do stresu, czy pojmiesz go jako zagrożenie i będziesz impulsywnie walczyć lub uciekać przed nim, czy uznasz go za wyzwanie i rozsądnie przemyślisz strategię działania. Wyobraź sobie sukces. To da ci szansę na pozytywne myślenie, a ono z kolei poprawi twoją wydajność. Jeśli wybierzesz negatywne przeżywanie wszystkiego, co może nie pójść dobrze, sam kierujesz się w stronę porażki, bo potęgujesz swój strach.

Traktuj się życzliwie. Możesz zrobić błąd i rozczarować się sobą. Pielęgnowanie poczucia winy, wstydu, czy poniżenia nic nie zmieni, a wręcz pogorszy twój nastrój i zniszczy samoocenę. Zadbaj o siebie, bądź sobie przyjacielem. Zadzwoń do kogoś i porozmawiaj, odpocznij, pójdź na siłownię albo zrób sobie wypad za miasto. Pamiętaj że każdy z nas doświadczył porażki, ale od nastawienia do niej i jej interpretacji zależy, czy będziesz lękał się stawić czoło ważnym zadaniom w przyszłości. Jeśli nie spróbujesz, nigdy nie będziesz wiedział. Porażka to nie koniec świata!

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Pexels.com

REKLAMA

2107562819 views

REKLAMA

2107563051 views

REKLAMA

2109359442 views

REKLAMA

2107563192 views

REKLAMA

2107563291 views

REKLAMA

2107563399 views