REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologLęk przed intymnością

Lęk przed intymnością

-

Lęk przed intymnością to wewnętrzny niepokój, który prowadzi do unikania dzielenia się z drugą osobą głęboką intymną i emocjonalną bliskością. Osoba z lękiem przed intymnością, tak jak każda inna, tęskni za miłością, bliskością i połączeniem z drugą osobą, ale ta bliskość ją przerasta. Mimo że jest oddana rodzinie, rodzicom, dzieciom, gdy poczuje, że emocje wobec drugiej osoby rosną, staje się bezsilna wobec lęku i zaczyna unikać wchodzenia dalej w związek. Mimo że z jednej strony głęboko chce bliskości, to jednak zobowiązanie ją przeraża.

Jak rozpoznać, że masz lęk przed intymnością?

REKLAMA

Zreflektuj się nad sobą, spójrz na swoje poprzednie związki i zaobserwuj te zachowania, które mogą wskazywać na oznaki lęku przed intymnością:

nieumiejętność wyrażenia swoich potrzeb
słaba komunikacja lub unikanie rozmów na ważne dla relacji partnerskiej tematy
brak zaufania do partnera, jeśli chodzi o ważne decyzje
nieumiejętność dzielenia się z partnerem swoimi marzeniami i celami życiowymi
celowe sabotowanie relacji z partnerem w momencie, gdy staje się ona zbyt intymna
unikanie kontaktu fizycznego z partnerem, przytulenia, pocałunków
unikanie spontaniczności i przygody w sypialni

Jak rozpoznać, że twój partner ma problem z intymnością?

Powiedzmy, że jesteś w związku z mężczyzną, który nosi w sobie lęk przed intymnością. Czujesz, że zatrzymał się na pewnym poziomie relacji i unika dalszego zaangażowania. Podjęcie decyzji w sprawie zalegalizowania waszego związku lub ujawnienia go znajomym staje się zbyt trudne, mimo że w innych sferach życia nie macie problemów z decyzyjnością. Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze, że jesteś z kimś, kto ma problem z zaangażowaniem się? Oto kilka przykładów:

1. Ich poprzednie związki były krótkotrwale i bez zobowiązań. Jeśli twój ukochany, mimo już nie tak młodego wieku, nie może się poszczycić długotrwałym związkiem a tylko serią krótkotrwałych związków bez zobowiązań, to jest prawdopodobieństwo, że i teraz nie będzie w stanie się zobowiązać. Uważaj również na inny scenariusz: gdy twój partner jednak był w długotrwałym związku, ale nie umiał się określić przez lata, to też wygląda na problem.

2. Nie potrafią się określić co do dat i zaplanować randek. Planowanie przyszłości nasila lęk przed bliskością. Taka osoba woli spontaniczne życie z dnia na dzień.

3. Nie potrafią określić się, czy będą obecni na rodzinnej uroczystości. Tak jak wcześniejsze planowanie randek, tak i zobowiązanie się do przyjścia na ważną uroczystość jest dla nich zbyt trudne. Mogą powiedzieć, że być może przyjdą, ale wolą nie określać się na pewno.

4. Używają wielu modyfikatorów w rozmowie. Jeśli będziesz uważnie ich słuchać, lubią słowa takie jak: „prawdopodobnie”, „może”, „być może”, „prawdopodobnie nie”. Jeśli zapytasz, o której wrócą do domu, odpowiedzą „prawdopodobnie około 5” zamiast „będę w domu o 5”.

5. Są obojętni na seks lub przeciwnie, kuszą seksualnością. Osoby z lękiem przed intymnością mają taką samą potrzebę bliskości seksualnej jak każdy inny. Z tym że ich potrzeba nie jest nigdy spełniona, bo nie pozwolą sobie być zbyt blisko, brak im oddania i spontaniczności. Żeby to skompensować, stają się jeszcze bardziej kuszący albo wręcz zaczynają unikać seksu.

6. Większość ich związków nie jest zdefiniowanych. Jeśli jesteś w takim związku, miałaś prawdopodobnie wiele rozmów na temat kierunku, w jakim ten związek idzie. Mimo tych rozmów dalej zastanawiasz się, kim dla niego jesteś.

7. Nie mówią „kocham”. Unikają posiadania uczuć, nie chcą pozwolić sobie na głębokie uczucie do drugiej osoby. Dlatego starają się nie mówić o swoich uczuciach, nawet jeśli kochają.

8. Nie używają słowa „moja narzeczona”, „mój chłopak”. Takie etykietki w jakiś sposób zobowiązują, a tego boją się najbardziej. Będą prawdopodobnie unikać rozmów na temat statusu związku, by nie nazywać cię w żaden sposób zbyt zobowiązująco.

9. Nie mają zbyt wielu bliskich przyjaciół. Mogą znać wiele osób, mogą nawet nazywać ich przyjaciółmi, ale nie są z nimi zbyt blisko. Prawdopodobnie nie ma osoby w ich życiu, która by wiedziała o nich wszystko.

10. Są nieprzewidywalni. Nigdy nie wiesz, jak się zachowają lub w jakim będą nastroju. Jednego dnia mogą emanować ciepłem, drugiego mogą unikać jakiegokolwiek kontaktu. Ich zachowanie nigdy nie przestaje cię zaskakiwać.

Jak leczymy lęk przed intymnością?

Osoby, które pojawiają się w gabinetach terapeutów zazwyczaj nie narzekają na lęk przed intymnością. Borykają się z depresją, nerwicami i samotnością. To podczas terapii ujawnia się ukryta przyczyna tych schorzeń. I wówczas jest czas na rozpoznanie i zrozumienie przyczyn ich kłopotów.

Przyczyny powstania lęku można odnaleźć we wczesnym dzieciństwie – zaniedbanie przez rodziców, przemoc emocjonalna, alkoholizm w rodzinie. Mogą przyczynić się także doświadczenia poprzednich niezdrowych związków lub traumatycznych rozstań, brak poczucia bezpieczeństwa, czy niska samoocena.

Terapia może pomóc zrozumieć lęk przed intymnością, określić indywidualne potrzeby i pragnienia, usprawnić umiejętności komunikacji i przezwyciężyć bariery w przechodzeniu na coraz bardziej zaangażowany etap w związku. W przypadku terapii małżeńskiej pomaga parom zdecydować się co do kierunku ich związku.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2102941239 views

REKLAMA

2102941472 views

REKLAMA

2104737864 views

REKLAMA

2102941615 views

REKLAMA

2102941715 views

REKLAMA

2102941824 views