REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Kuracja życzliwością

Kuracja życzliwością

-

Życzliwość jest jedną z wielu cech ludzkich i nie ulega wątpliwości, że bardzo ważną. Szukamy życzliwości jako dzieci i dorośli, oczekujemy jej od przyjaciół i partnerów. Rozdajemy ją i otrzymujemy każdego dnia, bo życzliwość porusza nas i pozostawia po sobie słodką woń. Życzliwość ożywia, uzdrawia, wzmacnia i motywuje. Uśmiech czy dotyk zrodzony z życzliwości pozwala nam zaufać, wzrusza najbardziej zatwardziałe serca i otwiera gotowe do walki pięści. Od lat życzliwość wychwalana jest przez poetów i przywódców spirytualnych jako język zrozumiany przez wszystkich i broń do walki ze złem. W obecnych czasach niepokojów tym bardziej potrzebne jest praktykowanie świadomej życzliwości wobec nas samych i innych osób.

Życzliwość a zdrowie

REKLAMA

Czy przypominasz sobie napływ pozytywnych emocji, gdy ostatni raz zrobiłeś coś życzliwego dla drugiej osoby? Życzliwość nie tylko sprawia, że czujesz się lepiej, ale również dajesz innym odczuć, że ten świat może być lepszym miejscem. Życzliwość okazywana w relacjach z innymi ludźmi powoduje uwalnianie oksytocyny, hormonu miłości. Oksytocyna jest kojarzona ze związkami, uznaniem, docenieniem, tworzeniem relacji pełnych zaufania, czułością, delikatnością i dotykiem fizycznym. Kiedy czujesz silne więzi z innymi i masz poczucie przynależności do grupy, lepiej znosisz stres. Dzięki życzliwości uwalniana jest pozytywna energia, a ty czujesz więcej przyjemności, empatii i współczucia, a cechy te są pomocne w budowaniu więzi z ludźmi. Życzliwość zmniejsza ból. Dopamina, serotonina i opioidy endogenne są uwalniane przez życzliwe zachowania. Życzliwość buduje wdzięczność. Gdy jesteśmy w stanie czuć wdzięczność za drobne pozytywne rzeczy, które nas spotykają, mamy tym samym umiejętność dostrzegania pozytywnych wydarzeń, co produkuje poczucie szczęścia. Dla ludzi starszych pośrednio wydłuża też życie, bo poczucie przynależności, bycia potrzebnym redukuje samotność spowodowaną utratą bliskich i zmniejszoną sprawnością fizyczną. Dzięki życzliwości dorosłym jest łatwiej zaufać innym i zmniejszyć niepokój, a nastolatkom pomaga ona w budowaniu poczucia własnej wartości.

Zacznij od siebie

Zazwyczaj nie rozpoznajemy, jak bardzo nieżyczliwi jesteśmy dla siebie samych. Pogrążeni w rozpamiętywaniu przeszłych ran i zamartwianiu się o przyszłość porównujemy się do innych i desperacko szukamy wygranej. Nasz dialog wewnętrzny składa się ze zdań, które nie powiedzielibyśmy do najbliższych: niewystarczająco dobry, niewystarczająco mądry, niewystarczająco… coś. Naturalnie łatwiej jest być życzliwym dla innych niż dla samego siebie. Aby to zmienić naucz się współczuć i zrozumieć samego siebie, postępuj wobec siebie tak, jakbyś to robił z ukochaną osobą, rozpoznaj, że nie jesteś sam ze swoim bólem, bo cierpienie to wspólna cecha ludzkości i nie zastanawiaj się bez końca nad negatywnymi przeżyciami identyfikując się z nimi nadmiernie. Współczucie do samego siebie przychodzi z wieloma korzyściami: buduje przebaczenie, optymizm, zdrowe reakcje na stres i redukuje depresję, nerwice i rozpamiętywanie dawnych niepowodzeń.

Znajdź sposób, by przekazać życzliwość innym

Życzliwość to akt dobroci i szacunku wobec drugiej osoby bez oczekiwania niczego w zamian. Życzliwość to jakość, z jaką traktuje się innych, z łagodnością i szacunkiem, to nawyk wspierania, podania pomocnej dłoni i głębokiego zainteresowania drugą osobą. Małe akty życzliwości to: wpuszczenie kogoś przed sobą do kolejki, zatrzymanie się na chwilę, by porozmawiać ze starszą sąsiadką nawet wówczas, gdy nam się spieszy, pomoc koledze nad jego projektem nawet, jeśli to oznacza, że będziesz musiał zostać dłużej w pracy, odśnieżenie podjazdu starszego sąsiada czy szczery uśmiech na powitanie.

Naukowcy uważają, że bycie świadkiem aktu życzliwości jest tak samo ważne jak okazywanie życzliwości. Korzystanie z każdej możliwości, by być życzliwym dla innych i świadome działanie, by tą życzliwość przekazać nagrodzi cię natychmiast dobrym samopoczuciem. Jeden mały akt życzliwości może rozpocząć cały łańcuszek pozytywnych wydarzeń. I na tym polega cud życzliwości, który możesz rozpocząć na swoim małym podwórku, by ruszyła lawina w świat rozszerzając się zaraźliwie na innych. Potrzebujemy tego cudu wszyscy.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne Halloween (WIDEO)

Kryzys w Dolinie Napa

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks