REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Kryzys zdrowia psychicznego a pandemia

Kryzys zdrowia psychicznego a pandemia

-

COVID-19 przyniósł potężną falę nowych lęków i napięć, jednocześnie usuwając ważne źródła pomocy dla osób zmagających się z psychicznymi skutkami stresu. Miliony ludzi straciło pracę i bezpieczeństwo finansowe. Niektórzy stracili swoje domy i biznesy zapewniające przetrwanie. Rodziny przymusowo pozostały w domach, co w obliczu pogłębiającego się stresu i niepewności przyczyniło się do narastającej agresji i przemocy fizycznej i psychicznej w już skonfliktowanych rodzinach. Przerwane rutyny dnia codziennego i strach przed zarażeniem się wirusem pogłębiły istniejące uzależnienia i inne dolegliwości psychiczne. Fizyczny dystans od ludzi – mimo że zbawienny w skutkach, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa – spowodował jeszcze większą izolację społeczną osób samotnych i podatnych psychicznie. Ludzie w kryzysie od wielu tygodni starają się uniknąć szpitali, by nie narażać się na kontakt z wirusem. Pomoc psychiczna dostępna głównie w postaci telefonicznej i wideo nie jest wystarczająca. Taki kontakt nie jest w stanie zastąpić zwykłej relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem, czy lekarzem a pacjentem.

Samobójstwa i choroby psychiczne

REKLAMA

Najpoważniejszym skutkiem globalnego stresu jest zwiększone ryzyko wzrostu samobójstw. Jak mówią badania, liczba samobójstw wzrosła podczas epidemii grypy hiszpańskiej w 1918, a także epidemii SARS w 2003. W Stanach Zjednoczonych, bezpośrednim skutkiem kryzysu ekonomicznego w roku 2008 był również wzrost samobójstw i pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego ludzi. Wielu zdiagnozowano z depresją, nerwicami, stresem pourazowym a także psychozami.

Mimo że wiele samobójstw z pierwszych stron gazet – tak jak śmierć pielęgniarki we Włoszech, lekarki pogotowia ratunkowego w Nowym Jorku czy ministra finansów w Niemczech – było połączonych z pandemią to te tragedie są o wiele bardziej złożone. Dla wielu ludzi ucieczka przed stresem, trauma, ból psychiczny, dystans fizyczny, samotność, stres finansowy, przemoc w domu, alkoholizm, brak nadziei nie daje szans na przetrwanie. Należy jednak pamiętać, że samobójstwom można zapobiec. Bądźmy otwarci na innych ludzi, poświęćmy kilka minut, by zapytać sąsiada, jak się miewa, czy czegoś nie potrzebuje. Obecność drugiej osoby, zainteresowanie, życzliwość będzie kojąca dla osoby o zwiększonym ryzyku targnięcia się na własne życie.

Jak nie zwariować?

Widzimy rzeczywistość, w której istnieją wirusy, epidemie, choroby i śmierć. Kolejne wiadomości o przymusowych kwarantannach, zamknięte szkoły, obowiązkowe maski, opustoszałe półki sklepowe, na których coraz mniej produktów z Chin. Widzimy bezprawie na ulicach Chicago, mordy i grabieże, bezczeszczenie pomników, bezsilność tych, do których należy ochrona… Jest też druga strona medalu – wyzdrowienia, życzliwość, zaangażowanie, solidarność międzyludzka. Ty wybierasz, na czym się skupiasz. Żyjesz według tych narracji, w które wierzysz i które przekazujesz innym. Psychologiczny stres występuje wtedy, gdy czujesz, że nie masz kontroli. Jako istota ludzka masz jednak niesamowitą umiejętność obserwacji swojego ciała i myśli. Poczuj swoje ciało i złap myśli, które powodują napięcie. Możesz je zmienić, jeśli taka będzie twoja wola. Zmień nastawienie, skup się na pozytywnej stronie. Negatywna energia złych wieści odrywa cię od tego, co jest ważne i zamiast skupić się na pozytywnych rozmowach, które generują spokój i szczęście, twój umysł krąży wokół niebezpiecznych otchłani przerażenia.

Bądź czujny i rozpoznaj pokusę skupiania się na negatywnych narracjach – wybierz mentalnie, by się im nie poddawać i nie wywoływać lęku w sobie. Skupianie się na negatywnych wieściach zabiera twoją energię i nadzieję.  Zrób coś, co ci sprawi przyjemność, pograj na instrumencie muzycznym, pospaceruj, wdychaj naturę i obejmij drzewo, napisz poemat, przeczytaj inspirującą książkę, zagraj w karty, zadzwoń do optymistycznego przyjaciela. Dawanie innym ludziom nadziei pozwoli ci poczuć się lepiej. Bądź pozytywny. Poczuj miłość, wdzięczność i spełnienie – a to pokona bezradność, wobec której stoisz, gdy boisz się epidemii. Nie przewiduj negatywnej przyszłości. Tak, musisz się upewnić, że jesteś przygotowany i zabezpieczony na najgorsze, ale zaraz potem skieruj swoją uwagę na coś, co jest pomocne w tej chwili. Skup się na chwili obecnej i ciesz się nią.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks