0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologKorzyści sezonu letniego

Korzyści sezonu letniego

-

Za oknem słońce, bujna zieleń, uśmiechnięte twarze bez maseczek. Oddychamy z ulgą na samą myśl o tym, że zmniejszono restrykcje i będziemy mogli posiedzieć w ogródku kawiarnianym, ogrzewając się promieniami słońca. 

Życie wydaje się być trochę lepsze, przynajmniej dla większości z nas. Przyjrzyjmy się, jakie są korzyści lata?

REKLAMA

Mamy więcej czasu na ćwiczenia

Gdy tylko słońce się pokazuje na horyzoncie, mamy więcej powodów na to by wyjść na spacer lub pobiegać. Godzina spędzona na basenie, oderwanie się od monotonnej czy nawet przytłaczającej rzeczywistości, zmartwień natury finansowej, konfliktów rodzinnych i zawodowych daje odprężenie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psychicznego.

Zwiększona dawka witaminy D

Mniej zakrywamy ciało, pokazujemy światu odkryte ramiona, wystawiamy się na promienie słoneczne, które są źródłem witaminy D. Witamina D jest nie tylko istotna dla naszego dobrego samopoczucia, ale także pomaga absorbować wapno i fosfor utrzymujące zdrowe zęby i kości. Jest także ochroną w takich chorobach jak cukrzyca typu 1, nowotwór i stwardnienie rozsiane. Słoneczna, ciepła pogoda ma wielki wpływ na zdrowie psychiczne, w tym nastrój.

Poprawiona koncentracja

Badania mówią, że dzieciom z nadpobudliwością i deficytem koncentracji o wiele łatwiej jest się skupić, gdy spędzają czas na zewnątrz. Mówi się nawet humorystycznie, że nazwę ADHD powinno się zastąpić zaburzeniem deficytu natury.

Więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną

Lato daje nam dobre usprawiedliwienie na wyjazdy urlopowe z rodziną i przyjaciółmi. Jak wiemy pozytywne relacje z innymi ludźmi mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Jak planować urlop?

Urlop to dobra okazja, aby się w siebie wsłuchać, pobyć ze sobą w ciszy, przepędzać z głowy złe myśli. Niech to będzie okres pozytywnego myślenia. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zaplanować wakacje i stworzyć sobie właściwe warunki do odpoczynku. Planując urlop dokładnie zastanówmy się, gdzie chcielibyśmy go spędzić. Nie ulegajmy wakacyjnym modom ani dobrym radom znajomych. Zrezygnujmy z dalekiej wyprawy na Haiti, na którą wybieramy się tylko dlatego, że jest taki trend. Nie wszyscy dobrze znoszą dalekie podróże, loty samolotem, nowy klimat. Każda zmiana jest stresem dla psychiki. Kiedy przenosimy się w kilka godzin w egzotyczne miejsce, podniecenie wywołane zmianą jest również obciążeniem dla psychiki. Aklimatyzacja zajmuje około dwóch tygodni. W nowym miejscu zaczynamy czuć się dobrze najczęściej dopiero wtedy, kiedy pora wracać do domu. Dlatego, jeśli rzeczywiście chcemy w czasie urlopu pozbyć się zmęczenia, zastanówmy się, czy mamy ochotę na dalekie podróże. Jeśli przychodzą nam myśli o Meksyku, ale jakoś trudno nam się zebrać, żeby wszystko zorganizować, to może znaczyć, że podświadomie bronimy się przed wyjazdem. Dlatego planując urlop, zastanówmy się, gdzie tak naprawdę chcielibyśmy pojechać i co robić. I tego się trzymajmy, choćby to miało być tylko opalanie się na plaży pobliskiego jeziora.

Urlop a temperament

Należy wziąć pod uwagę fakt, że sposób spędzenia urlopu zależy od naszego temperamentu i naszej reaktywności emocjonalnej. Wypoczynek, powinien być satysfakcjonujący, sprawiać radość. Jeśli ktoś uważa, że ma nudną pracę, może będzie szukał odmiany na urlopie. I tu dochodzimy do podziału na ludzi lubiących wypoczywać aktywnie lub biernie. Do aktywnych sposobów na spędzanie czasu zaliczamy przede wszystkim wszelkiego rodzaju sporty ruchowe, jak nurkowanie głębinowe, kolarstwo, piłka nożna, pływanie, wędrówki górskie. Do biernych zaliczamy z kolei leżenie na plaży, siedzenie przed telewizorem czy wędkowanie.

Wykorzystaj czas letni, aby zadbać o siebie

Zaprzeczeniem urlopu jest nadrabianie wszystkich zaległych spraw, z którymi trudno się uporać, kiedy pracujemy od rana do wieczora. Przez dwa tygodnie wakacji nie starajmy się nadrobić zaległości z partnerem, przyjaciółmi, wychować dzieci, przeczytać sterty zaległych książek, uczyć się słówek z angielskiego. Zaległych spraw jest zawsze dużo, więc zaczynamy się śpieszyć, żeby zrealizować plany i na wypoczynek nie starcza czasu.

Bez względu na to, jaki rodzaj wypoczynku wybierzemy, pamiętajmy, aby zamknąć za sobą drzwi i pozostawić zmartwienia zawodowe w pracy, kłopoty prywatne w domu i cieszyć się każdą chwilą spędzoną z dala od codziennej bieganiny. Docenianie chwili to korzystna umiejętność, której nauczyć się można „chwytając moment” oraz powtarzając sobie: W tej chwili czuję się dobrze, jestem odprężona, spokojna i po prostu szczęśliwa.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.com
www.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2121794497 views

REKLAMA

REKLAMA

2121794517 views

REKLAMA

REKLAMA

2123590837 views

REKLAMA

2121794528 views

REKLAMA

2121794537 views

REKLAMA

2121794541 views