0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologKlucz do szczęścia – przyjaźń

Klucz do szczęścia – przyjaźń

-

Ludzi wokół siebie mamy od zawsze, ale prawdziwych przyjaciół poznajemy dopiero wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujemy. 

Pozostają przy nas w trudnym momentach, wspierają, gdy potrzebujemy ich najbardziej, są bezinteresowni i głęboko oddani. Wyczuwa się ich po silnej, niewidzialnej więzi, szczególnej bliskości i niezawodności. Z przyjacielem chcesz rozmawiać, gdy jest ci ciężko, posiedzieć przy nim w milczeniu, ale nawet świadomość, że on jest gdzieś daleko daje ci siłę do pokonywania przeszkód. Bo wartościowe relacje z innymi są jednym z najważniejszych elementów ludzkiego życia, ponieważ spełniają potrzebę akceptacji, przynależności i bliskości. Polegamy na innych, gdy potrzebujemy opieki, miłości, gdy chcemy się śmiać i radować, gdy potrzebujemy wsparcia w trudnej chwili i podniesienia wiary we własne możliwości. Pozytywne relacje działają w obie strony, tyle samo dajesz, ile bierzesz. Silne przyjaźnie zbudowane są na zaufaniu i szczerości. Przyjaciel akceptuje cię takim, jakim jesteś. Chcesz go mieć w życiu, bo jego obecność daje ci pozytywną energię. Chcesz dzielić z nim radości i sukcesy i po prostu wiesz, że zawsze możesz na niego liczyć. Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych wartości, które posiadamy i trzeba ją pielęgnować. 

REKLAMA

Korzyści przyjaźni

Według badań naukowych, przyjaźń buduje fundament do rozwoju umiejętności społecznych, emocjonalną inteligencję, empatię, współczucie i wrażliwość na innych. To pomaga nam w relacjach z innymi, w karierze zawodowej i romantycznych związkach. Istnieją nawet fizjologiczne korzyści przyjaźni – ludzie, którzy mają bliskich przyjaciół są zdrowsi, żyją dłużej i szybciej wracają do zdrowia w chorobie. Przyjaźń daje największe korzyści w okresie nastoletnim i w starszym wieku. 

Jak być przyjacielem?

Prawdziwa przyjaźń wymaga wysiłku i zaangażowania. Przyjaźń to nadrzędna wartość, którą możesz w sobie budować. Zarówno ty jak i twój przyjaciel przebywacie bezpiecznie w swoim towarzystwie, możecie być sobą i nie boicie się, że sprawicie sobie ból. Macie w sobie wsparcie, nadajecie znaczenia sobie nawzajem i zawsze zachęcacie się do rozwoju. Oto co możesz zrobić, by być dobrym przyjacielem:

  • Dziel doświadczenia i zaufaj. Ta zasada jest dość ryzykowna, ponieważ ufając nieodpowiedniej osobie możesz narazić się na zranienie i ból. Dzielenie się głębokimi przeżyciami z osobą, której możesz ufać ma wiele korzyści i łączy jeszcze bardziej poprzez empatię i doświadczanie wspólnych emocji. To zaufanie daje solidną podstawę do poczucia bezpieczeństwa – wiesz, że możesz polegać na wsparciu i obecności swojego przyjaciela. Zaufanie jest skarbem i musi być pielęgnowane, ponieważ łatwo można je stracić. Bez zaufania nie jesteś w stanie połączyć się z drugim człowiekiem na głębokim poziomie.
  • Nigdy nie przestawaj okazywać wdzięczności. Nie chodzi tu tylko o wdzięczność okazywaną drugiej osobie za to, co dla ciebie znaczy i co dla ciebie robi, choć ważne jest, że to doceniasz. Istotne jest okazywanie wdzięczności sobie, za to, że jesteś ważną i pozytywną częścią relacji. Okazywanie wdzięczności, według psychologów pozytywnych, prowadzi do poczucia satysfakcji i zadowolenia z życia. Bycie szczęśliwym z samym sobą sprawi, że inni także będą zarażeni twoja pozytywną energią.
  • Akceptuj różnice. Czy wiesz, że jest ponad 100 sposobów na przyrządzenie ziemniaków, a ile ty znasz? Ja mogę wyliczyć około sześciu, ale otwarta jestem na odkrycie pozostałych 94 sposobów. Życie byłoby zbyt nudne, gdybyśmy byli tacy sami. Podczas gdy różnice mogą powodować niepokój, dyskomfort i prowadzić do konfliktów, są też motorem przyciągającym ludzi do siebie. Gdy przyjaciel ma cechę, której ty nie posiadasz, to ciesz się tym, bo w jakiś sposób cię to uzupełnia. Zawsze traktuj drugą osobę tak jak ty chciałbyś być traktowany.
  • Słuchaj oczami i mów sercem. Zauważaj sygnały, jakie daje ci druga osoba, nadaj swojej relacji jakości poprzez poświęcenie jej swojej uwagi. Mówienie sercem to rozmowa z osobą, którą znasz, a nie z zachowaniem, które widzisz. Nie ma nic bardziej wartościowego jak pewność, że druga osoba akceptuje cię takim, jakim jesteś, ze wszystkimi twoimi słabościami i zaletami.  

Gdzie szukać przyjaciół?

Czasem trudno jest znaleźć pozytywną osobę, przyjaciela, szczególnie gdy doświadczenia pierwszych, szkolnych przyjaźni masz już za sobą. Wiele osób pyta, gdzie znaleźć przyjaciół? Bądź otwarty, może masz ich bardzo blisko, tylko tego nie zauważasz.  Oto kilka sposobów: zapisz się na wycieczkę turystyczną. Ludzie, którzy dzielą wspólne doświadczenia stają się sobie bliżsi. Doświadczenia podróży pozostawiają niezapomniane wspomnienia. Możesz również zapisać się na kurs w przedmiocie, który cię interesuje. Entuzjazm spowodowany wypełnieniem pasji i hobby jest zaraźliwy i przyciąga pokrewne dusze. Wspomnij swoich przyjaciół ze szkoły, może nadal mieszkają w twojej okolicy, może mógłbyś odświeżyć te znajomości? Bądź bardziej otwarty na ludzi, zamiast oficjalnego dzień dobry rozpocznij rozmowę, nigdy nie wiesz, czy ta osoba nie stanie się twoim przyjacielem po krótkim poznaniu. Uśmiechaj się, uśmiech przyciąga ludzi.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.com
www.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2121794487 views

REKLAMA

REKLAMA

2121794507 views

REKLAMA

REKLAMA

2123590827 views

REKLAMA

2121794518 views

REKLAMA

2121794527 views

REKLAMA

2121794531 views