REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Jak efektywnie pracować z domu 

Jak efektywnie pracować z domu 

-

COVID-19 zmusił miliony ludzi do izolacji społecznej i poddania się zaleceniom schronienia w domu. To przyczyniło się do zmian w systemie pracy na wielką skalę – wiele osób rozpoczęło pracę w domu.

Na blacie kuchennej wyspy Renata ustawiła swój laptop do pracy, obok stos dokumentów czekających na swoją kolej do skanowania. Przestrzeń, gdzie kiedyś stała misa z owocami zajęła drukarka. Zamiast lunchu w biurowej kafeterii, samotny posiłek na kanapie. Granica pomiędzy pracą a życiem prywatnym coraz bardziej płynna. Zniknęła całkowicie kreatywność Renaty, bo czerpała ją z rozlicznych spotkań i konwersacji pomiędzy członkami zespołu. Zostało głębokie poczucie samotności, nie zmniejszające się mimo codziennych spotkań na zoomie.

REKLAMA

I drugi obraz: Piotr zagospodarował sobie prywatną przestrzeń biurową w piwnicy domu, tylko czasem dochodzą do niego głosy bawiących się dzieci. Od czasu, kiedy pracuje z domu, nie musi już wstawać o świcie, by złapać pociąg do śródmieścia. Co najmniej dwie godziny dziennie zaoszczędzone na dojazdy. Może spędzić ten czas z dziećmi. Tak samo pora lunchu – teraz to nawet spacer do pobliskiego parku jest możliwy. Wyrobił sobie nawyk – po rodzinnym posiłku, spędza aktywnie czas z dziećmi by potem ze zdwojoną siłą wrócić do pracy. Czuje się teraz bardziej spełniony jako mąż i ojciec, bliżej rodziny, zaangażowany w życie dzieci.

Stres i niepokój

COVID-19 zmusił miliony ludzi do izolacji społecznej i poddania się zaleceniom schronienia w domu. To przyczyniło się do zmian w systemie pracy na wielką skalę – wiele osób rozpoczęło pracę w domu. Pracodawcy wciąż zmagają się z wdrożeniem nowych polis dla pracowników wypełniających obowiązki na odległość. Wszechobecna niepewność tylko wzmaga niepokój i lęki. Stres związany z nowymi wymaganiami, technologia, która nie zawsze chce działać i przede wszystkim samotność. Bo czy spotkania na zoomie zastępują normalny kontakt osobisty? Efektywność pracy w takich warunkach naturalnie spada.

Jak pracować efektywnie?

Oto kilka sugestii przedstawionych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne.

Ogranicz rozproszenie, popraw koncentrację

Zacznij od dobrego wyboru miejsca do pracy, odseparuj się od domowych hałasów, idealnie będzie to pokój, który możesz zamknąć. Następnie mentalnie zdystansuj się od tego, co dzieje się za drzwiami, by całkowicie zaangażować się w wypełnianie zadań do wykonania. Możesz porozmawiać z członkami rodziny i ustalić czas na pracę i przerwy. Dla tych, którzy mają małe dzieci rekomenduje się informowanie szefów o trudnościach. Będziesz musiał tak zagospodarować czas, by mieć spokój przynajmniej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem do zrobienia najważniejszej pracy. Podziel się obowiązkami z partnerem, zaangażuj do pomocy członków rodziny.

Ustanów cele

Zaplanuj dzienne cele i zadania do wykonania, przedyskutuj je ze swoim przełożonym lub członkami rodziny. Już samo mówienie na głos o zaplanowanym projekcie zbliża nas do jego osiągnięcia, bo czujesz się jeszcze bardziej odpowiedzialny za wynik.

Zachowaj granice

Będzie ci potrzebna równowaga pomiędzy pracą a domem. Badania mówią, że ci, którzy pracują z domu, mają często zatarte granice pomiędzy początkiem a końcem dnia pracy, a także braniem na siebie obowiązków domowych podczas czasu pracy. Staraj się podporządkować tym samym rutynom i obowiązkom każdego dnia. I jeśli to możliwe nie sprawdzaj e-maili i wiadomości po godzinach pracy.

Otwarta komunikacja

W pracy na odległość ważne jest wyraźne i czyste komunikowanie oczekiwań co do wyników pracy, zadań i terminów a także jakichkolwiek trudności, które narastają. Jeśli dla przykładu, masz problem z wykonaniem zadania, w związku ze złym połączeniem internetowym, jak najszybciej daj znać swojemu przełożonemu. Częstotliwość rozmów ze współpracownikami i przełożonymi jest równie ważna. Jeśli chcesz przekazać wyniki lub raport na temat zadania, to e-mail będzie najwłaściwszym środkiem. Gdy jednak chcesz zrobić burzę mózgów ze współpracownikami, zaplanuj wideokonferencję lub zadzwoń.

Pielęgnuj poczucie przynależności do współpracowników

Praca z domu pogłębia osamotnienie. W porównaniu z tymi, którzy pracują razem pod jednym dachem, możesz czuć się samotnie i bez wsparcia. Poczucie osamotnienia może być jeszcze silniejsze teraz gdy dystans społeczny jest zalecany i miliony ludzi odciętych jest od swoich najbliższych, również poza pracą. Pamiętaj, że nie jesteś samotną wyspą, masz wokół siebie ludzi, musisz tylko sięgnąć po ich wsparcie.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne Halloween (WIDEO)

Kryzys w Dolinie Napa

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks