REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna psycholog Bez ciebie nie wiem jak żyć

Bez ciebie nie wiem jak żyć

-

O osobowości zależnej

Krystyna od dziecka trzymała się matczynej spódnicy. Rodzina nie widziała w tym nic niepokojącego aż do okresu dojrzewania. Gdy inne dzieci wykorzystywały wszystkie środki, by się uniezależnić i spędzać czas wolny poza domem, Anna wciąż szukała potwierdzenia i aprobaty u rodziców. Pytała, co włożyć do szkoły, jakie jedzenie zamówić w restauracji, czy wziąć parasolkę na spacer z psem, którą koleżankę zaprosić na przyjęcie urodzinowe. Zamęczała wszystkich prośbami o porady i wymagała ciągłych potwierdzeń słuszności swoich decyzji. Po latach, kiedy przyszedł czas na założenie własnej rodziny, rodzice upewnili się w przekonaniu, że jeśli nie wezmą sprawy w swoje ręce, Krystyna zostanie pod ich dachem na zawsze. Postanowili jej wybrać miłego chłopaka z sąsiedztwa, który mógłby się nią zaopiekować. I tak Krystyna wyszła za mąż. Któregoś pięknego dnia w maju, powiedziała sakramentalne ,,tak” i przeniosła się do domu męża, który odtąd miał otoczyć ją opieką i przejąć odpowiedzialność. Swoim podporządkowaniem i pasywnością zdobyła początkowo uznanie rodziny męża, ale czy na długo? I jakim kosztem? Lęk przed utratą wsparcia czy aprobaty był tak wielki że Krystyna nie umiała wyrazić swojego zdania, jeśli było ono inne od zdania męża. Zgadzała się na niekorzystne dla niej rzeczy tylko dlatego, by nie ryzykować niechęci ukochanego. Nie potrafiła zrobić nawet zakupów nie pytając o zgodę. Takie zachowania wzbudzały tylko złość i niechęć ze strony partnera, co sprawiało że Krystyna stawała się jeszcze bardziej uległa.

REKLAMA

Czym jest osobowość zależna?

Podstawą tej osobowości jest brak poczucia bezpieczeństwa wewnętrznego i przekonanie, że jest się niezdolnym do samodzielnego życia, bez wsparcia ze strony najbliższych. To przekonanie pcha osobę zależną do poszukiwania opiekunów i autorytetów którzy mają zapewnić jej ochronę i wsparcie. Osoba zależna będzie oplatać opiekuna jak bluszcz zgadzając się na wszystko, by tylko uniknąć porzucenia. To właśnie porzucenie napawa ją lękiem nie do zniesienia. Swoją pokorą i poddaniem chce zatrzymać opiekuna przy sobie czym też może go od siebie oddalić. Jej zachowanie jest tak męczące, że po pewnym czasie sprawdza się najgorszy lęk – zostaje sama, bo partner nie może znieść braku partnerstwa. Osoby o cechach zależnych często przyciągają partnerów o cechach narcystycznych i pozostają w związkach, w których podstawą jest przemoc, kontrola, i władza.

Do najpowszechniejszych symptomów osobowości zależnej należą: trudności z podejmowaniem niezależnych decyzji, pasywność, brak umiejętności wyrażania swojego niezadowolenia lub braku zgody, unikanie odpowiedzialności, lęk przed porzuceniem, cierpienie z powodu krytyki lub dezaprobaty, łatwe przyjmowanie i akceptowanie niewłaściwych zachowań wobec siebie.

Komplikacje spowodowane tymi cechami osobowości manifestują się w większej predyspozycji do depresji, nadużywania alkoholu lub narkotyków i większą podatnością na przemoc fizyczną, emocjonalną, i seksualną.

Leczenie

W przypadku zaburzeń osobowości osoby zwykle nie szukają leczenia. Poszukują psychologa dopiero wtedy gdy problem związany z ich osobowością zaczyna stawać się nie do zniesienia i nie potrafią już dłużej z nim walczyć. Często zapadają na różnego rodzaju nerwice i depresję i wówczas szukają pomocy. Dysfunkcja osobowości wiąże się z długotrwałym, nieadaptacyjnym sposobem myślenia i postrzegania siebie, ludzi i świata, którego źródła pochodzą z doświadczeń wczesnego dzieciństwa. To doświadczenia życiowe połączone z indywidualną wrażliwością na stres i subiektywną interpretacją wydarzeń kształtują schematy myślowe. Dlatego też psychoterapia jest najbardziej skutecznym sposobem leczenia. Celem terapii jest pomoc w przezwyciężeniu bierności i uczeniu się niezależności, by móc budować zdrowe relacje z innymi ludźmi i przezwyciężyć lęk przed odrzuceniem. Inne cele zakładają uczenie się asertywności i budowanie poczucia własnej wartości, która doda odwagi w podejmowaniu niezależnych decyzji.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców:  POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.RyanMcGuire/Pixabay.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks